1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kiev halkı şehri boşaltıyor

Kiev halkı şehri boşaltıyor

1 Ağustos’ta devreye girecek Ukrayna vize serbestisi öncesinde Kiev halkı şehri boşaltma çalışmalarına başladı. Bu bir Zaytung haberidir..

A+A-

 

Geçtiğimiz mayıs ayında Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan anlaşma kapsamında 1 Ağustos itibariyle başlayacak vize serbestisi öncesinde Kiev halkının şehri boşaltma çabaları dikkat çekiyor. Olası bir Türk erkeği istilası karşısında yerli halkın bir bölümü komşu Rusya, Letonya, Litvanya gibi ülkelere kaçmayı planlarken, bir kısmıysa evlerin bodrum katına yaptırdıkları sığınak ve barınaklara gıda stoklamaya başladı. Çaresizlikle mağara ve yüksek tepelere kaçan Ukraynalı vatandaşlar devletten yardım eli bekliyor.
 
SICAK DENİZE İNME İSTEĞİ YAKTI 
 
Vize serbestisi uygulaması ve sonrasında yaşananlar hakkında bir açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Vasilis Zavarov, anlaşmanın bir anlık boşluklarına geldiğini belirterek, hükümet olarak pişmanlık duyduklarını itiraf etti. Kararlarında, sıcak denize inme heveslerinin etkili olduğunu kaydeden Zavarov, “Valla mayıs ayında Türkiye’yle görüşürken vizeleri kaldıralım gibi bir teklif geldi. O esnada bir anlık heyecanla, Kemer’e, Alanya’ya vizesiz gideriz, vizeye para vereceğimize o parayı yolluk yaparız diye düşündük. Oradan gelecek Türk erkeklerini hesaba katmadık… Bir kez daha sıcak denizlere inelim derken sanıyorum kendimizi yaktık” derken, hükümetin Kiev’in boşaltma çalışmaları sırasında halka her türlü desteği vereceğini sözlerine ekledi.
 
NÜKLEER SIĞINAKLAR KULLANILACAK
 
1 Ağustos tarihinin yaklaşmasıyla beraber Kiev Büyükşehir Belediyesi de çalışmalarına hız verdi. Şehrin önemli bir kısmının tahliyesinin gerçekleştiği öğrenilirken, Kiev’de kalan Ukraynalı vatandaşların da Çernobil faciasının ardından yapılan nükleer sığınaklara yerleştirilmekte olduğu bildirildi.
Kiev Büyükşehir Belediye Başkanı Zada Litovchenko, “Olası bir Türk erkeği istilasında en güvenli yer nükleer
sığınaklar. Dayansa dayansa oralar 
dayanır buna. Buradan sığabildiğimiz kadarıyla tüm halkımızı davet ediyorum. Kendi karımı, kızımı da inanın oraya koydum” diyerek, alınan önlemler hakkında bilgi verdi. Boşaltma işlemlerinin tamamlanmasını müteakip, vize serbestisi başlamadan önce Kiev şehrinin belediye tarafından şöyle güzelce bir şapla yıkanacağı, Türk erkeklerinin gelmesiyle beraber günde dört kez havadan helikopterle şap döküleceği de gelen haberler arasında.
 
40 YAŞ ÜZERİ RAHATÇA DOLAŞABİLECEK
 
Alınan önlemler silsilesinde halkın güvenliği sağlanırken bir yandan da 
bireysel özgürlüklerin kısıtlanmaması gerektiğine dikkat çeken Zada Litovchenko, bu amaçla 40 yaş üstü kadınların herhangi bir önlem almaksızın rahatça dolaşabileceklerini dile getirdi. Litovchenko, “Yaptığımız incelemelere göre ilginç bir şekilde Türk erkekleri, kadınlarımızın 40’ı geçtiğinde çöktüklerine inanıyor. 
Biz de bu inancı hiç bozmadan devam ettirmekten, bu söylentiyi daha da yaymaktan yanayız açıkçası. En azından 40 yaş üstü kadınlarımız rahat bir nefes alacak bu sayede” dedi.
Kiev Belediye Reisi Litovchenko son olarak, “Yalnız bir yandan da şunu eklemeden geçemeyeceğim. Hadi diyelim ki bizimkiler 40’ından sonra çöküyor, Allah’ınızı severseniz elinizi vicdanıza koyup da söyleyin, sizinkiler 40’dan sonra Jennifer Lopez’e mi dönüşüyor?” şeklindeki sözleriyle Türkiye’ye önemli bir mesaj vererek açıklamalarını sonlandırdı.
 
İSTATİSTİK
 
Ramazanın geldiğini nasıl anlıyoruz
 
Yüzde 24 Taksicilerin maksimum seviyeye ulaşan sinirinden...
Yüzde 13 Şehrin çeşitli yerlerinde ansızın macuncu, şerbetçi, ip cambazı gibi tuhaf adamlar belirmesinden...
Yüzde 21 Akşam yemeğinde masada zeytin ve hurma olmasından...
Yüzde 12 Gazetede ekonomi sayfasını 
çevirince ansızın sahabe hikâyeleriyle karşılaşmamdan...
Yüzde 14 Evdeki bir ton imsakiye balyasından...
Yüzde 10 “Niyetli misin?” sorusuna esprili cevap vermek için fırsat kollayan-lardan...
Yüzde 6 Rama’zam’ başlıklı, pazar fiyatları haberlerinden...
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.