1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Sadi Şener ilk kez duruşmaya katıldı

Sadi Şener ilk kez duruşmaya katıldı

Şike davasında tutuksuz sanık Trabzonspor Başkanı Sadri Şener duruşmaya ilk kez katıldı.

A+A-

 

Şike iddialarının gündeme geldiğinden beri birbirlerine karşı ağır suçlamalar yönelten Yıldırım ve Şener aylar sonra ilk kez karşı karşıya geldi. Aziz Yıldırım'ın sözleri Sadri Şener'i güldürdü...
Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar'ın sözleri ise Aziz Yıldırım'ı sinirlendirdi. Şakar'ın ifadesinin sürdüğü sıralarda taraflar arasında gergin anlar yaşandı.
"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 9'u tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 16. duruşması görülmeye başlandı. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya aralarında Aziz Yıldırım ve Olgun Peker'in bulunduğu 9 tutuklu sanık katıldı.
 
Mahkemede önce Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal ifade verdi. Ardından mahkemeye verilen aradan sonra Sadri Şener'in ifadesine geçildi. Sadri Şener ile Aziz Yıldırım arasındaki diyaloglar dikkat çekti. Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar ifadesi sırasında ise gergin anlar yaşandı.
 
ŞAKAR'IN SÖZLERİ AZİZ YILDIRIM'I SİNİRLENDİRDİ
Yıldırım, Nevzat Şakar'a "6.5 trilyon Ankara'dan gelen para şike ve teşvikte kullanıldı mı?" diye sordu. Şakar, "Hayır" yanıtını verdi. Yıldırım "Onu nasıl kapattınız" diye sorusuna devam edince Şakar da "Aziz Bey merak ediyorsa bütün faturaları göndeririz" diye cevap verdi. İşte bu cevaba sinirlenen ve ses tonu değişen Yıldırım, "Bana değil mahkemeye gönder." diye sert bir çıkış yaptı.
 
Salonda sinirler gerildi
 
Şike davasının bugünkü duruşmasında sıra Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar'ın ifadesinin ardından ara verildi.
 
ŞAKAR'DAN YILDIRIM'A: "SANA MI SORACAĞIZ"
Şakar'ın ifadesinin sürdüğü sıralarda taraflar arasında gergin anlar yaşandı. Aziz Yıldırım'ın, "Antalya'ya niye gittiniz?" demesi üzerine ifade veren Şakar, "Antalya'ya giderken sana mı soracağız. Gezmeye gittiler. Tuncay Bey bizim genel müdürümüz ve Antalya'ya gitti" dedi. Şakar'ın bu sözleri, salondaki Fenerbahçelilerin sert tepkisine neden oldu. Bu tepki üzerine Mahkeme Başkanı, "Böyle tepki vermeyin. Çıkartırım salondan herkesi" diye uyardı.
Yıldırım'ın bir avukatının, "Başbakan ile ilgili görüşmeler var iddianamede" diye söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı, "Bu konu dava ile ilgili değil" dedi.
 
ŞAKAR'IN SES KAYDI DİNLETİLDİ
Daha sonra Şakar'ın telefon tapelerindeki bazı bölümlere itiraz ederek, "Öyle değil" demesi üzerine Mahkeme Başkanı, Şakar'ın telefon ses kaydını salona dinletti.
 
MAHKEME BAŞKANI VE AVUKAT TARTIŞTI
Daha sonra Şakar'a soru sormak isteyen avukat Ali Rıza Dizdar ile Mahkeme Başkanı tartıştı. Mahkemede usüle ilişkin açıklama yapmak isteyen Dizdar, Mahkeme Başkanı'nın engellemesi üzerine, "Benim konuşmamı çapraz sorguda engelleyemezsiniz. Siz çapraz sorguda müdahale edemezsiniz" dedi. Mahkeme Başkanı ise, "Ben izin verirsem öyle konuşursunuz" demesi üzerine, avukat Dizdar "Hayır" diye yanıt verdi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, "Ben çıkayım dışarı. Bakın nasıl idare edeceksiniz bu salonu?" diye sorması üzerine avukat Dizdar. "Ben çok iyi idare ederim" dedi.
Avukatın, 'Biz dışarı çıkarız o zaman' demesi üzerine Mahkeme Başkanı, "Çıkarsanız çıkın. Hava alırız biraz. Çıkan hakkında da gerekli işlemi yaparız" diye cevap verdi.
 
YILDIRIM'DAN TRABZONSPOR-FENERBAHÇE MAÇI SORUSU
Aziz Yıldırım'ın, "2010 yılında son maçı sizle oynadık ve şampiyonluğu kaybettik" dedi. Bunun üzerine Şakar, "Yönetici değildim o zaman" diye konuştu. Yıldırım'ın, "Fenerbahçe kulübünden kimse gelip sizin takımdan kimseye ricada bulundu mu?" demesi üzerine, "Ben o zaman yönetici değildim" diye konuştu. Bu diyalogların ardından Mahkeme Başkanı, Şakar'ı "Elinizi cebinizden çıkarın" diye uyardı. Şakar'ın ifadesi tamamlandı. Duruşmaya ikinci kez ara verildi.
 
DURUŞMADA CÜBBELİ AHMET HOCA ESPRİSİ
Nevzat Şakar'ın bir telefon tapesindeki "Hocaya okuttuk" sözlerine sıra geldiğinde mahkeme başkanı, Cübbeli Ahmet Hoca'yı kastederek, "Hoca senin yanında. Sen de okutturuyor musun" dedi. Yıldırım da, "Okuyor tabi. Boyuna kendi için de, bizim için de okuyor" dedi. Cübbeli Ahmet Hoca ile Aziz Yıldırım, Metris Cezaevi'nin revirinde birlikte kalıyor.
 
TOPUK YAYLASI LAFI KIZDIRDI
Yıldırım, Şakar ile ilgili tapeleri okurken, Şakar itiraz etti ve yanlış okuduğunu söyledi. Yıldırım, söz konusu tapeyi Şakar'a uzattı ve "Al oku yazıyor" dedi. Biz ezberledik" dedi. Şakar, "Buradaki konuşması mecazi manada söylenen sözler" dedi. Bu sözlere salondakiler güldü ve Yıldırım, "Eeee" demesi üzerine Şakar, "Siz de Topuk Yaylası'nın hesabını verirsiniz" diye konuştu. Şakar'ın bu sözü Yıldırım ve salondaki Fenerbahçeli avukatların tepkisini çekti.
 
MAHKEMEDE İLK YILDIRIM VE ŞENER DİYALOĞU
Aranın ardından Trabzonspor Başkanı Sadri Şener’in ifadesine başlandı.
Şener, “Ankaragücü- Fenerbahçe maçı ile ilgili bir teşvik konusu yok. Telefonda konuştuğum iki kişi de Fenerbahçeli... Gabriç olayı Şubat ayında başlayan bir olay. Biz de başka bir oyuncuyu istemiştik."dedi.
Şener, “Sivas maçı ile ilgili bizim stadın sorumlusu Zeki Mazlum beni arıyor. Beni her zaman maç zamanı arar. Biz ona ödeme yaparız. Bu görüşmeden sonra da ödeme yaptık."diye konuştu.
Melih Gökçek konuşmasına ilişkin Şener, “Melih Gökçek ile görüşmemiz spontane gelişti. Kardeşim oradaymış beni aradılar. Esprili bir görüşmeydi."dedi.
 
Aziz Yıldırım, “ Ben silahlı örgütün başı olmak ve şike yapmak gibi suçlanıyorum. Gabriç ile ilgili daha önce bir konuşmalar olmuş gibi. Bu şike ile ilgili değil. Bizim en ufak bir hadise şike olarak önümüze geliyor. Manisa - TB maçı öncesi benim 500 bin dolar gönderdiğimi, 1995 yılında Aziz Yıldırım 92 trilyonluk ihalesini kendisine verdi mi? Ben yardım etmedim mi? Bedel almadan kendisine yardım ettim." dedi.
Şener ise, “Evet doğrudur. Ben etmez demedim zaten." derken Aziz Yıldırım, “Ben herkese yardım edebiliyorum karşılıksız" diye yanıt verdi.
 
AZİZ YILDIRIM SÖZLERİ ŞENER'İ DE GÜLDÜRDÜ
İddianamede bazı kendi lehine tapelerin konulmadığını belirten Aziz Yıldırım, Mahkeme Başkanının bu konudaki itirazı üzerine, “Poşu olayı oluyor 11 yıl, yumurta atılıyor 5 yıl ceza veriliyor. Başkalarının siyaset ile tapesi var. Ama biz siyaseti buluşturmadık. Ben 11 aydır yatıyorum. “dedi.
 
MAHKEME BAŞKANINDAN İTİRAZ
Yıldırım’ın bu sözlerine itiraz eden Mahkeme Başkanı, “Poşudan dolayı kimseye 11 yıl verilmez. Teröristleri savunma pozisyonuna gelmeyin. O poşu değil. Yüzünü kapatıp eylem yapmışsın. Başka mahkemelerinin verdiği kararları tartışmayalım burada." diye konuştu.
 
“HAKEM ATAMIŞIM DİYE YARGILANIYORUM"
Aziz Yıldırım, Şener’e “Atanmış hakemi değiştirmişsiniz .Oflu maçında." diye söyleyince, Şener de “Ben oflu başkanı değilim. Ben Trabzonspor başkanıyım"diye yanıt verdi. Aziz Yıldırım’ın “Öyle yazılıyor. Beni hakem atamışım diye yargılıyorlar. O yüzden söyledim."
 
YILDIRIM’DAN GÜLDÜREN ESPRİSİ
Şener’in bir soru üzerine “Biz stada 15 trilyon harcadık. Devletten para tabi ki alacağız. O stad devletin stadı. Bizim değil. Çevresini de süsleyeceğiz..." demesi üzerine Aziz Yıldırım, “ Bu süsleme de bizim tarla gibi" dedi. Aziz Yıldırım’ın bu sözleri üzerine Şener ve salondakiler güldü.
 
‘AZİZ DİNLETİYOR’ LAFI ESPRİ
Şener, “Ben Fenerbahçe’yi yeneceğiz dedi Melih Gökçek. Ben de inşallah dedim. Bu konuda espri yapıyorlar benimle Fenerbahçeli olduğu için. ‘Aziz dinletiyor’ lafı da espriden ibaret. "dedi.
 
“HAKEM PROBLEMİ HER YERDE SÖYLÜYORUZ"
Daha sonra bir avukat Sadri Şener’in hakemlere ilişkin bir telefon tapesini okudu. ‘Bu görüşmede hakem ataması yaptığınız görülüyor’ denilmesi üzerine Şener, “ Hakemlerle ilgili her türlü problemi her mekanda söylüyoruz. Bu gayet doğaldır." diye konuştu.
Daha sonra söz alan Şener'in avukatı müvekkiline iddianamedeki suçlamalarla ilgili sorular sorulmasını istedi.
 
AZİZ YILDIRIM SORDU SADRİ ŞENER CEVAP VERDİ
"KABARÜK'E TEŞVİK PİRİMİ GÖNDERDİNİZ Mİ?". "GÖRDERMEDİK"
 
Duruşma savcısı Zeki Mazlum ile Sadri Şener arasındaki telefon tapesini okudu. Savcı , “Mazlum size para durumunuz var mı diye soruyor. Bu görüşme ne ile ilgiliydi.?"diye sordu. Başkan Sadri Şener ise, “Bu konuşma yapıldığı sırada İstanbul’daydım. O Trabzon’daydı. Zeki parasını tahsil etmek istiyor bizden."dedi.
Mahkeme Başkanının “O zaman ‘Neden telefonda olmaz’ diye konuşuyor" sorusu üzerine Şener, “Bilmiyorum. Görüşmedim ondan sonra. " diye yanıt verdi. Üye hakimin, “Bu görüşmenin ardından Zeki Mazlum, Mecnun Odyakmaz’ı arıyor" demesi üzerine, “Bizle ilgisi yok. Mecnun bey ile eski arkadaş." diye konuştu.
Aziz Yıldırım söz alarak, “Karabük’e teşvik pirimi gönderdiniz mi?" diye sordu. Sadri Şener ise, “Gördermedik"dedi.
Bu sorunun ardından Sadri Şener’in ifadesi tamamlandı.
 
FUTBOLCU MAHMUT BOZ SAVUNMA YAPIYOR
"Ben Fenerbahçe maçında oynamadım. Trabzonspor maçında da son 10 dakika oyuna girdim. O maçta da Trabzonspor son 10 dakika içinde gol atıp maçı 2-1 kazandı zaten"
 
Şike davasına öğle yemeği için verilen yaklaşık 1 saatlik aranın ardından devam edildi. Duruşmaya tutuksuz sanık Zeki Mazlum ardından futbolcu sanık Mahmut Boz’un savunmasına geçildi.
 
“TRABZON MAÇINDA SON 10 DAKİKA OYNADIM ZATEN"
Gençlerbirliği’nin futbolcusu olduğu dönemde Gençlerbirliği - Trabzon maçına ilişkin soruları yanıtlayan Boz, “Ben o maçta son 10 dakika girdim. Kesinlikle kabul etmiyorum. Bu konu ile ilgili teşvik primi ve şike teklifi gelmedi. Cengiz Demirel ile Fenerbahçe’ye transfer olmak için kendi aramızda konuştuk. O dönemde Beşiktaş, Bursaspor konusu da vardı. Ben Fenerbahçe maçında oynamadım. Trabzonspor maçında da son 10 dakika oyuna girdim. O maçta da Trabzonspor son 10 dakika içinde gol atıp maçı 2-1 kazandı zaten" dedi.
 
“ŞİKE TEKLİFİ ALMADIM"
Bu sözlerin ardından söz alan bir avukat, “Siz, Ekşioğlu’ndan veya başka birinden şike veya teşvik ile ilgili teklif aldınız mı?" diye sordu. Boz ise bu soruya, “Almadım" diye yanıt verdi.
Mahkeme Başkanının, “Telefonda konuştuğun kişi Fenerbahçe’den seni istediklerini söylüyor. Senin transferinle Fenerbahçe’den kim ilgileniyor. Kim seni istiyor Fenerbahçe’den?" diye sorması üzerine, Boz “Hayır bilmiyorum. Sormadım kim diye" şeklinde konuştu.
 
Mahkemeden notlar
 
ŞENER ÖNCE İZLEYİCİLERİN BÖLÜMÜNE OTURDU
Duruşmaya tutuksuz sanık Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ilk kez katıldı. Şener salona girdiğinde sanıkların oturduğu yere değil, izleyicilerin yerine oturdu. Şener’in hemen yanına da Trabzonspor asbaşkanı Nevzat Şakar oturdu. İkili daha sonra avukatlarının uyarısı ile sanıkların oturduğu bölüme geçti.
 
GÜMÜŞDAĞ İLE SOHBET ETTİ
Şener bir süre Göksel Gümüşdağ ile ayak üste sohbet etti. Şike iddialarının gündeme geldiğinden beri birbirlerine karşı ağır suçlamalar yönelten Yıldırım ve Şener aylar sonra ilk kez karşı karşıya geldi. Tutuklu sanıklarla birlikte içeri giren Aziz Yıldırım ile Şener selamlaşmadan yerine oturdu. Aziz Yıldırım en önde otururken, Şener ise sanık bölümünde arka sıralarda oturdu.
 
TUTUKSUZ SANIK KATILDI
Tutuksuz sanıklardan Bülent Uygun, Göksel Gümüşdağ, Şekip Mosturoğlu, Nevzat Şakar, Mecnun Odyakmaz, Serdar Kulbilge, Hikmet Karaman, Halil Ünal, Korcan Çelikay, Tamer Yelkovan, İskender Alın, Ümit Karan, Ahmet Ateş, İbrahim Akın, Serdar, Kulbilge, Mehmet Yıldız, İlhan Çelikay, Samet Güzel, Cemil Turan, Abdullah Başak, Gökçek Wederson’un da aralarında bulunduğu 71 tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu.
 
YOKLAMA YAPILDI
Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı. Öte yandan salonun dolu olması nedeniyle duruşmaya sadece ajans muhabirleri alındı.
 
GÜVENLİK ÖNLEMİ
Duruşma nedeniyle adliye çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Spor polisi, çevik kuvvet ve sivil polisler adliyeyi sıkı bir güvenlik çemberine aldı. Polis köpekleri de adliye çevresine yerleştirildi. Adliye içinde de duruşmanın yapılacağı salonun katında barikatı oluşturuldu. Öte yandan salonun dolu olması nedeniyle duruşmaya sadece ajans muhabirleri alındı.
 
ES ES BAŞKANI: BEŞİKTAŞ DA İLGİLENDİ AMA SEZER FENERBAHÇE'Yİ İSTEDİ
Sadri Şener’in de katıldığı duruşmada ilk olarak tanık Eskişehir Spor Kulübü Başkanı Halil Ünal dinleniyor.
Tanık Ünal, şike yapıldığı iddialarına yönelik bir bilgisinin olmadığını belirtti.
 
ÜNAL: "ŞİKE HAKKINDA BİLGİM YOK"
2011-2012 sezonunda Sezer Öztürk ile Fenerbahçe’nin ilgilendiğinden haberdar olduğunu belirten Ünal, “O transferi sadece FB yapmak istemedi. Sezer'i bütün takımlar almak istedi. Ben transfer görüşmelerinden haberdardım. Gizli saklı görüşme söz konusu olamaz. Beşiktaş da ilgilendi ama oyuncu Fenerbahçe’yi istedi. Benim de oyuncu tercihine göz önünde bulundurmam lazım. Bizden gizli görüşülme olmaz. Kaldı ki Aziz Yıldırım da abimiz, tanıdığımız birisi..."dedi.
Ünal, oyuncu Alper Potuk’u ise Eskişehir olarak kendilerinin satmak istemediğini söyledi.
 
EKŞİOĞLU VE YILDIRIM’DAN TANIK ÜNAL’A SORULAR
Sanık İlhan Ekşioğlu tanık Ünal’a soru sordu. Ekşioğlu. “20 Mayıs’ta biz resterontta konuştuk. Burada yaptığımız transfer görüşmesi Sezer Öztürk ile ilgiliydi. Aynı zamanda başka birini daha sorduk. Kimi sorduk size?" soruna yönelik, Ünal, “Alper Potuk’u sordunuz.Onu istediniz" dedi.
 
Ekşioğlu’nun ardından Aziz Yıldırım, Ünal’a soru sordu. Aziz Yıldırım, “FB- Eskişehir, Eskişehir – Trabzonspor maçları ile ilgili bizden veya başka bir yerden size teşvik veya şike bedeli geldi mi? Bu konuda bir duyumunuz var mı?" Sorusunu yöneltti. Tanık Ünal, bu soruya “Asla" diye yanıt verdi. Ardından Yıldırım, “Zeki Mazlum sizle TS- Eskişehir maçı öncesi görüştü mü?" sorunu yöneltti. Tanık Ünal bu soraya da, “ Zeki Mazlum TS – Eskişehir maçı ile ilgili maç saatine yakın bizden bilet istedi. 10 tane misafiri vardı" diye yanıt verdi.
Başkan Halil Ünal, ‘Zeki Mazlum’un FB – Eskişehir maçı öncesi ise kulübe geldiği yönünde bir bilgisinin olmadığını’ belirtti.
 
TANIK İSKENDER: “YUSUF TURHANLI’YI BİZ ÇAĞIRDIK. ŞİKE KONUŞULMADI"
Tanık İskender, şike ile ilgili bilgisinin olmadığını, basından bildiğini belirtti. Tanık İskender ifadesinde , “Ben, Korcan, İlhan ve Yusuf ile bir yerde oturup sohbet ettik. Ben gittikten sonra yine onlar oturmaya devam etti. Benim yanımda şike ilgili bir şey konuşulmadı. Ben Korcan’ı yetiştiren hocayım. Biz otururken Yusuf’u(Yusuf Turhanlı) ben aradım. Biz çağırdık Yusuf’u." dedi.
İskender, savcılık veya emniyette konuya ilişkin ifade vermediğini belirtti. Duruşmaya ara verildi.
 
DURUŞMA ARASINDA NELER OLDU ?
Verilen aranın ardından tutuksuz sanıklar koridora çıktı.
 
YILDIRIM VE ŞENER ARADA DA KONUŞMADI
Aziz Yıldırım ile Sadri Şener verilen arada da konuşmadı. Şener dışarıda Nevzat Şakar ve avukatları ile ayakta sohbet etti.
 
YILDIRIM HAVUTÇU SOHBETİ
İçeride ise tutuklu sanıklar ile yakınları sohbet etti. Aziz Yıldırım ile duruşmaya sonradan gelen Beşiktaş’ın eski teknik direktörü bir süre sohbet etti. Tayfur Havutçu, Aziz Yıldırım’ın yanına giderek bir süre ayakta sohbet etti.
 
ÖZAYDINLI YILDIRIMLA KONUŞURKEN ELİYLE AĞIZINI KAPATTI
Tayfur’un ardından FB’li eski yönetici Murat Özaydınlı Aziz Yıldırım’ın yanına gitti. Yıldırım’ın yanına oturan Özaydınlı’nın bir süre ‘ağzını eliyle kapatarak’ bir şeyler anlattığı görüldü. Aziz Yıldırım’ın ise elleriyle parmaklarını tek tek sayarar Özaydınlı’ya yanıt vermesi dikkat çekti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.