1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan'ın son Uludere açıklaması

Erdoğan'ın son Uludere açıklaması

Başbakan Erdoğan, Uludere köylülerinin PKK ile işbirliği yaptığını ima etti. Erdoğan, o bölgede teröristlerin yola kurduğu el yapımı bombalara kaçakçıların basmadığına dikkat çekti.

A+A-

"GATA’da bir askerimiz, el yapımı bombayla yaralandı. Uludere'de Gülyazı köyüne 3 km mesafede el yapımı bombayla yaralandı. Bu iş anlatıldığı gibi kolay değil. Dikkat ederseniz kaçakçıların hiçbiri bu bombalara basmıyor. Harita kimlerin elinde olabilir. Haritayla beraber pek de bunların üzerine basmıyor. Bu iş siyasetin malzemesi olamayacak kadar hassas ve gerilimli bir iş."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uludere olayıyla ilgili eleştirilere ateş püskürdü.
 
BDP ile gelişen “ölüseviciler” polemiği hakkında, “BDP’lilere farklı sıfatlar kullanınca yaraları olduğundan gocunuyorlar” diyen Erdoğan, bölgede kaçakçıların mayınlara basmamasına dikkat çekerek üstü kapalı olarak terör örgütü bağlantısı imasında bulundu. Uludere olayı hakkında Wall Street Journal’in istihbaratın ABD tarafından verildiği yönündeki haberini hatırlatan Erdoğan, gazeteyi ABD’de yaklaşan seçim sürecinde “bir yerlere çalıştığı için” bu haberi yapmakla suçladı. Türkiye ile iyi geçinen ABD yönetiminin, aralarında Yahudi lobisinin de bulunduğu bazı çevreler tarafından yıpratılmaya çalıştığını ifade eden eden Erdoğan, “Tezgah içinde tezgah var” diye konuştu.
 
Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz hafta sonu Türk Telekom Arena'da düzenlenen İstanbul İl Kongresi'nde, Uludere’de 34 sivilin ölümüyle sonuçlanan olayın uluslararası karalama kampanyasının bir parçası olduğunu, konu hakkında ayrıntılı açıklamaları grup toplantısında yapacağını belirtmişti. Erdoğan’ın beklenen Uludere açıklaması bugün yapılan AKP grup toplantısında geldi. Uludere’de yaşanan olay üzerinden yürütülen tartışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Erdoğan, olayın ulusal ve uluslararası boyutları hakkında iddialarda bulundu.
 
“O DİL OLMAYAN KALİTENİZİ ORTAYA KOYAR”
 
BDP ile gelişen “ölüseviciler” polemiği hakkında, “BDP’lilere farklı sıfatlar kullanınca yaraları olduğundan gocunuyorlar” diyen Erdoğan, kullanılan dilin AKP iktidarını yıldırmayacağını belirtti. Erdoğan, BDP’ye “O dil sizin olamayan kaliteniz ortaya koyacaktır” diye seslendi.
 
“KAÇAKÇILARIN HİÇBİRİ BOMBALARA BASMIYOR”
 
Konuşmasında Uludere olayının yaşandığı yere yakın bir bölgede yakın zamanda bir askerin el yapımı bombayla yaralandığını ifade eden Erdoğan, kaçakçıların PKK ile bağlantılı olduğunu üstü kapalı şekilde ima eden şu cümleleri kullandı:
 
“Dikkat ederseniz kaçakçıların hiçbiri bu bombalara basmıyor. Bu iş çok büyük. Çok büyük hassasiyet gerektiren bir iş. Harita kimlerin elinde olabilir? Burası çok hassas, bu haritayla beraber kaçakçılar pek de bunların üzerine basmıyor. Rahatlıkla gidip gelebiliyorlar. Bu iş siyasetin malzemesi olamayacak, istismar malzemesi olamayacak kadar, medyanın elinde oyuncak olamayacak kadar hassas ve gerilimli bir iş.”
 
“WSJ’NİN HABERİ YAKLAŞAN ABD SEÇİMLERİYLE İLİŞKİLİ”
 
Başbakan Erdoğan, Uludere olayının Wall Street Journal(WSJ) tarafından tekrar gündeme getirilmesinin ABD’de yaklaşan seçimlerle bağlantılı olduğunu iddia ederek, gazetenin ABD ile Türkiye’nin iyi ilişkiler kurmasını istemeyen odaklarla bağlantılı olduğunu iler sürdü. WSJ’nin haberinde Yahudi lobisinin de etkili olduğunu savunan Erdoğan şunları söyledi:
 
“Biz terör örgütünün istismarını anlarız. İşleri bu. BDP’nin de istismarını anlarız. Onların zaten iradeleri yok, ipleri terör örgütünün elinde. Ama CHP’nin, medyanın ve hatta uluslararası medyanın bu meseleyi istismar etmesi kabulleneceğimiz bir durum değil. Bu işin uluslararası boyutu da var. Nedir o? İşte Wall Street Journal. Sana ne ya? Sana ne oluyor? Seni kim rahatsız ediyor? sen nereden gocundun? Olmayan bir şeyi varmış gibi göstermek senin neyine? Biliyoruz ki şu an ABD’de yaklaşan bir seçim var. Bu seçimde o da bir yere çalışıyor. Bir yere çalıştığı için mevcut yönetimi sıkıntıya düşürmenin gayreti içerisinde. Niye? Mevcut yönetimin Türkiye ile münasebetleri iyiymiş de onun için. Ondan rahatsız oluyorlarmış. Neden? Çünkü, Yahudi lobisi de rahatsız. Bakın tezgah içinde tezgahlar var. Bunların hepsine Türkiye gerekli cevabı verdi veriyor.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.