1. HABERLER

  2. SANAT/TARİH

  3. Çankırı/Kurşunlu tarihi, Uluslararası kongrede konuşulacak

Çankırı/Kurşunlu tarihi, Uluslararası kongrede konuşulacak

Çankırı’nın Kurşunlu ilçesi adına, “l. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi"nin çalışmaları başladı. Kongre ile ilgili tanıtım afişi de yayımlandı.

A+A-

Kongreyi düzenleyen Afet Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Eryılmaz, ilgilileri 25-26 Aralık 2021 tarihlerinde İvedik Teknopak Ankara Kongre Merkezi’nde düzlenecek olan I. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi’ne davet etti.

Kurşunlu Kuzey Anadolu’nun en önemli yöresinde -

Başkan Mehmet Eryılmaz, Kurşunlu ilçesinin stratejik önemine değindiği açıklamasında, “Çankırı iline bağlı güzide ilçelerden biri olan Kurşunlu ilçemiz jeostratejik olarak Kuzey Anadolu’nun en önemli yöresinde bulunmaktadır. Tarihin tüm zamanlarında Karadeniz’den İç Anadolu’ya açılan coğrafi bir koridor olmuştur. Doğu ile batı uygarlıklarını birbirine bağlayan ulaşım hattı üzerinde yer almıştır. Beş bin yıldır kadim Anadolu’nun doğusu ile batısını, kuzeyi ile güneyini birbirine ulaştıran Kurşunlu bu jeostratejik konumu ile Hititler'in, Romalılar'ın, Bizanslılar'ın, Selçuklular'ın, Osmanlıların ve Cumhuriyetimizin tarih boyunca daima önem verdiği kritik bir yerleşim odağı olmuştur.” dedi.img-9092.jpg

Kongreye yabancı bilim insanlarının da katılacağına dikkat çeken Eryılmaz, “Kongremizde uzun yıllar Kurşunlu yöresi üzerine arkeolojik araştırmalar gerçekleştirmiş olan yabancı bilim insanlarının çalışmalarına ait bulgularını, keşiflerini ve ilgili bilimsel gerçeklerini doğrudan kendilerinden dinleme şansı bulacağız. Ülkemizin birçok üniversitesinden Çankırı ve Kurşunlu odaklı çalışmalar yapan akademisyenler ile kendini Kurşunlu yöresine ait tarih araştırmalarına adamış yerel tarih araştırmacılarımızın sunumlarını izleyeceğiz. Kurşunlu ile ilgili bugüne kadar hiç bilinmeyen tarihi bulguların sunulacağı kongremiz siz değerli katılımcılar için dinamik ve bilimsel düzeyi yüksek bir bilimsel platform olacağına inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Eryılmaz, “Kurşunlu’ya özel gerçekleştireceğimiz 1. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi ile yerel tarihimizi hem sözel hem de yazılı kaynaklar halinde geleceğimize eksiksiz bir bütün olarak aktarmak istiyoruz. Barındırdığı yüksek arkeolojik potansiyeli ile Kurşunlu, kongremizin ardından, dünya kültürel mirası ile ilgili kişi, kurum ve kuruluşların dikkatini çekecektir.” şeklinde konuştu.kursuunnl.jpg

"I. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi Düzenleme Kurulu" tarafından yayımlanan bildiri şöyle;

Değerli Kurşunlular, Değerli misafirlerimiz,
 
Sizleri 25-26 Aralık 2021 tarihlerinde İvedik Teknopak Ankara Kongre Merkezi, Ankara’da düzenleyeceğimiz I. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi’ne davet etmekten büyük onur duyuyoruz.
 
Kurşunlu Kaymakamlığı, Kurşunlu Belediyesi ve Afet Araştırmaları Derneği işbirliğinde organize edilecek olan bu etkinlikte; Kurşunlu yöremize ait tarihi, coğrafi,  insani ve kültürel değerlerimizi bilimsel boyutuyla ele alacağız.

Çankırı iline bağlı güzide ilçelerden biri olan Kurşunlu ilçemiz jeostratejik olarak Kuzey Anadolu'nun en önemli yöresinde bulunmaktadır. Tarihin tüm zamanlarında Karadeniz'den İç Anadolu'ya açılan coğrafi bir koridor olmuştur. Doğu ile batı uygarlıklarını birbirine bağlayan ulaşım hattı üzerinde yer almıştır. Beş bin yıldır kadim Anadolu'nun doğusu ile batısını, kuzeyi ile güneyini birbirine ulaştıran Kurşunlu bu jeostratejik konumu ile Hititlerin, Romalıların, Bizanslıların, Selçukluların, Osmanlılar'ın ve Cumhuriyetimizin tarih boyunca daima önem verdiği kritik bir yerleşim odağı olmuştur.
 
Kongremizde uzun yıllar Kurşunlu yöresi üzerine arkeolojik  araştırmalar gerçekleştirmiş olan yabancı bilim insanlarının çalışmalarına ait bulgularını, keşiflerini ve ilgili bilimsel gerçeklerini doğrudan kendilerinden dinleme şansı bulacağız.
 
Ülkemizin birçok üniversitesinden Çankırı ve Kurşunlu odaklı çalışmalar yapan akademisyenler ile kendini Kurşunlu yöresine ait tarih araştırmalarına adamış yerel tarih araştırmacılarımızın sunumlarını izleyeceğiz.  
 
Kurşunlu ile ilgili bugüne kadar hiç bilinmeyen tarihi bulguların sunulacağı kongremiz siz değerli katılımcılar için dinamik ve bilimsel düzeyi yüksek bir bilimsel platform olacağına inanıyoruz.
 
Kurşunlu’ya özel gerçekleştireceğimiz 1. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi ile yerel tarihimizi hem sözel hem de yazılı kaynaklar halinde geleceğimize eksiksiz bir bütün olarak aktarmak istiyoruz.
 
Barındırdığı yüksek arkeolojik potansiyeli ile Kurşunlu, kongremizin ardından, dünya kültürel mirası ile ilgili kişi, kurum ve kuruluşların dikkatini çekecektir.
 
Kültür ve turizm ekonomisi açısından yöremize önemli katkılar sağlayacak gelişmelere vesile olacağına inandığımız kongremizin ilgilisine duyurulması konusunda katkı ve desteklerinizi istirham ediyoruz.
 
Bu tarih hepimizin tarihi... Kongremize katılımınızdan büyük mutluluk ve onur duyacağız.
 
Sağlıcakla kalın...    

I. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi Düzenleme Kurulu.  
www.kursunlutarihi.org"

250749183-394420862095984-7827477213759287633-n.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.