1. YAZARLAR

  2. Neman ASGARİ

  3. "Türkiye Devletinin şekl-i hükümeti Cumhuriyettir."
Neman ASGARİ

Neman ASGARİ

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

"Türkiye Devletinin şekl-i hükümeti Cumhuriyettir."

A+A-

96 Yıl Önce Cumhuriyetimize, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra kavuştuk.

Mustafa Kemal ATATÜRK , "Ya istiklal, ya ölüm" parolası ile mücadele etti.

23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı ve Mustafa Kemal ATATÜRK Meclis Başkanı seçildi. Yüce Türk ordusu, İnönü Savaşlarını, Sakarya Meydan Muhaberesi ile Başkomutanlık Meydan Savaşı'nı kazandı.

Türkiye'nin bağımsızlığı dünya devletleri tarafından da kabul gördü.

Kurtuluş Savaşı’nın Türk milletinin zaferiyle sonuçlanmasının ardından Mustafa Kemal ve arkadaşları yaptıkları çalışmalar sonucu Türkiye’ye yakışır yönetim şeklinin Cumhuriyet olduğuna karar verdi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, 29 Ekim 1923'te cumhuriyet ilan edildi.

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yönetim biçimi Cumhuriyet olarak belirlenmiştir.

Devletin adı Türkiye Cumhuriyeti oldu ve ATATÜRK ilk Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. Devlet kanunlarla yönetilmeye başladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmen kurulduğu tarihtir. Ulu Önder Atatürk, diğer bayramlar gibi bu bayramı da gelecek nesillere bir miras olarak bırakmıştır.

Türk halkı için Cumhuriyet Bayramı, milli birlik ve beraberliğin, toplumsal dayanışmanın üst düzeye çıktığı milli bayramımızdır. 

Nihayetinde 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi ve bizler de ülkemizin en doğru yönetim şeklinin Cumhuriyet olduğunu bilmeliyiz.

M. Kemal Atatürk’ün tanımlamasına göre “Türk Milleti’nin tabiat ve şiarına en mutabık idare şekli Cumhuriyettir.” Çünkü Cumhuriyet milli egemenlik idealini, milletin irade ve egemenliğini vatandaşın devlete, devletin vatandaşa karşı hak ve vazifelerini en iyi düzenleyen yönetim şeklidir Cumhuriyet.

Cumhuriyetin en önemli özelliği olan “Milli Egemenlik”; Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözü ile ifadesini bulmuştur.

Geleceğimizin teminatı aziz gençler, Cumhuriyetimize sahip çıkalım!

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !

Saygı ve sevgilerimle...

cumhuriyet1-001.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.