1. YAZARLAR

  2. Ümit YALIM

  3. Erdoğan'ın 21 aydır çıkaramadığı Lozan ve Adalar dosyası!..
Ümit YALIM

Ümit YALIM

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan'ın 21 aydır çıkaramadığı Lozan ve Adalar dosyası!..

A+A-

* Suriye topraklarında, Fırat Nehri’nin doğusunda icra edilen Barış Pınarı Harekatı, ABD heyeti ile varılan mutabakat sonrasında 17 Ekim 2019’da, 120 saat süreyle durduruldu. Harekatın durdurulması nedeniyle tartışmalar sürerken 21 Ekim 2019’da İstanbul’da düzenlenen TRT World Forum’da konuşan Erdoğan, Lozan Antlaşması’nı eleştirdi. 

* Erdoğan, “İstiklal Harbimizi zaferle sonuçlandırmamızın ardından Lozan’da varılan mutabakat, kabul edebileceklerimizin asgarisini oluşturuyordu. İstiklal mücadelemizin hedefi olan Misak-ı Milli sınırlarımızdan dahi ciddi fedakarlık yaparak bu neticeye ulaşmıştık” dedi.

* Erdoğan’ın söylemleri tarihi ve coğrafi gerçeklerle bağdaşmıyor.

MİSAK-I MİLLİ SINIRLARI İÇİNDE OLAN ADALARI KİM VERDİ?...

* Erdoğan, 27 Ocak 2018’de, Kocaeli’nde yaptığı konuşmada, “Kılıçdaroğlu’na sorarsan Lozan’da kazandığımızı söyler. Adaları siz verdiniz siz. Sizin partinizin başında olanlar verdi. Şimdi Lozan’da dahil olmak üzere tarihi dosyaları hazırlatıyorum ve o tarihi dosyaları milletime anlatacağız. Görecekler kim nerede neyi vermiş.” demişti. 

* Ancak Erdoğan Lozan ve Adalar dosyasını 21 aydır çıkaramadı. 

* Erdoğan'ın 21 aydır çıkaramadığı dosya ekte gönderilmiştir.

* Misak-ı Milli sınırları içinde olan ve Lozan Antlaşması ile Türk egemenliğinde kalan 18 ada ve 1 kayalık 2004 yılında alenen Yunanistan’a verildi. Erdoğan’a hatırlatalım; Milletimiz, kim nerede neyi vermiş açık ve net bir şekilde görüyor.

Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.