1. YAZARLAR

  2. Nazım PEKER

  3. Rahip Andrew Brunson davası-Suriye-Türkiye
Nazım PEKER

Nazım PEKER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Rahip Andrew Brunson davası-Suriye-Türkiye

A+A-

Şöyle bir düşününce, konunun çok ilginç, ilginç olduğu kadar da karmaşık olduğu çıkıyor ortaya.

Rahip Brunson, kaçak-göçek birisi de değil bildiğimiz kadarıyla. Adam yaklaşık 25 yıldır İzmir ve Türkiye’de yaşıyor.

Rahip Brunson, ABD ile ilişkilerimiz iyi iken İyi Ajandı da, ABD ile ilişkiler bozulunca mı kötü ajan oldu diye bir soru geliyor akla.

Eğer Brunson ajan ise, geldiğinden beri ajan değil miydi?

Madem ajandı, neden “Ver papazı, al papazı” diye pazarlık konusu yapıldı? ABD, Türkiye’yi haddini aşarak tehdit etmekte, şantaj yapmakta!..Bu asla kabul edilemez.

Eğer iddialarımızda ciddi ve tutarlı idiysek; neden Trump, 19 Temmuz’da “Bu adamı salıverin” açıklamasını yaptıktan hemen sonra 25 Temmuz’da ev hapsine çıkardık?

Sağlık nedenleri mantıklı bir gerekçe mi?

Lütfen tekeden süt çıkarma politikası uygulayalım. Türkiye, her yanlış adım ve yanlış kararla daha da açmazlara sürüklenmektedir.

Bunu, lütfen akıldan çıkarmayalım.

SURİYE’DE NELER OLMAKTA

Şu yadsınamaz bir tespit; ABD, artık kuzey Suriye’de 570 km uzunluğunda bir bölgede bizim sınır komşumuz olmuş vaziyette.

Bu, hayra mı alamet? İleriki tarihlerde göreceğiz. Umarım öyle olur.

Esad, Suriye’de duruma hâkim olmuş görünüyorABD, İran ve Rusya’nın dahline rağmen. İçindeki Deaş dahil bütün terör örgütlerini ÖSO hariç ya bitirdi ya da bir şekilde pasifize etti.  PYD ile pazarlık yapmakta. Teröristlerin sıkıştığı ve sayılarının 70 bin olduğu söylenen İdlip Suriye tarafından kuşatılmış vaziyette. Buradaki Deaş artıkları dahil 70 bin terör artığının 15 bin kadarı Çeçen, Özbek, Afgan, Suudi Arabistan, Mısır, Libya, Fas, Tunus, Alman, Belçikalı gibi yabancı unsurlardan oluşmakta olduğu da biliniyor. Bu güçler Suriye ile çarpışırlar mı, yoksa sıkışınca nerelere giderler?

Türk medyası, CHP’nin kurultay haberleri ile İYİ Parti’nin haberlerine kilitlenmiş vaziyette. Gerçi ekonomiyle de pek ilgileri yok ya. Suriye haberleri zınk diye kesildi. Öyle görünüyor ki Esad, Türkiye hariç hemen hemen iç problem ve sorunlarını çöşmüş konumda.

ABD’nin orada onlarca üssü, Rusya’nın üs ve etkinlikleri, İran’ın mezhepçi yaklaşımından haber vermiyorlar. Ama Suriye bizim için bir gerçek ve önemli bir problem. Bizde onlar için aynı şekilseyiz.

PYD ne yapmakta, haber yapılıyor mu?

El Nusra ne yapmakta, bilgi veriliyor mu?

ABD-Rusya-İran’ın buradaki kazanımları nelerdir haberimiz oluyor mu?

Oysa olması gerekmez mi?

Ne yazık ki, güdümlü Türk medyası bu gibi olaylara duyarsız!

Ekonomik çalkantının yanında dış problemlerimizde can sıkmakta! Unutmayın ki, “Kurt bulanık havayı sever.” Bir ve beraber olmamız gereken yerde toplum iyice ayrıştırılmakta, gerilmekte ve birbirine hasım hale dönüştürülmektedir. Bu, çok tehlikeli bir politikadır. Bu asil milleti birbirine bağlayacak, kenetleyecek söylemlere derhal geçilmeli.

Allah korusun yarınlar çok geç olabilir.

Esen kalınız...             

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.