1. YAZARLAR

  2. Mehmet SORAL

  3. Yeni partilere vekil verme...
Mehmet SORAL

Mehmet SORAL

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni partilere vekil verme...

A+A-

Meral Akşener'in yeni partilere vekil vermesinin anlamı nedir

Yeni kurulan partilerin öncelikle bir yerlere gelmelerinden ziyade, cumhur ittifakının tasallutunda olan demokrasimizin kurtarılması anlamında ne gibi bir katkılarının olabileceğini düşünmek lazım.

Meral Akşener bu anlamada en makul ve makbul stratejiyi takip ederek, yeni partilerin kurulmasına olumlu bakmıştır.

"Tek adamlı Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi"nin ne getirip ne götürdüğünü yeterince idrak edemeyenler Meral Akşener'in takip ettiği stratejiyi anlamadıkları anlaşılıyor.

Önce demokrasimizi kurtarma sonra iktidar olma stratejisi. Bunun en bariz sonucunu; en son mahalli seçimlerde millet ittifakın organize gücü ve yakın takibi ile trafoya kendilerin girmesine mani olunmuş olmasıdır. Bu başarılmasaydı seçim olsa neye yarayacaktı ki.

Meral Hanım yeni kurulan partilerin ihtiyaç duymaları halinde İYİ Parti'den kendilerine milletvekili verebileceklerine dair ifadesindeki kasıt; cumhur ittifakını uyararak ''Eğer bir şekilde; insanların demokratik haklarını kullanarak kurdukları veya kuracakları partilerin bu haklarına binaen teşkilatlanmaları ve seçimlere katılmalarını engellemeye matuf her türlü girişimlerinize karşı demokrasimize sahip çıkmak adına üzerimize düşeni yaparız bilesiniz'' anlamına gelmektedir.

Bence çok zekice düşünülüp, ileriyi görerek açıklanmış bir düşüncedir. Meral Akşener, siyasi aklın gereği olarak yeni sistemin demokrasimize dayattığı şartların ruhuna uygun akıllıca bir strateji belirleyip takibini de özenle sürdürmektedir.

Meral Hanım aynı zamanda bu düşüncesi ile kurulan veya kurulacak olan partilere muhtemel bir ittifak için mesajını erkenden vermiş olduğu gibi aynı zamanda demokrasimizin teminatı için Türk milletine İYİ Parti olarak üzerine ne düşüyorsa onu yapabileceği gibi bir güvence sunmaktadır.

Hepimizin şahit olduğumuz üzere Türk milliyetçilerinin projesi olan İYİ Parti'nin kurulma gerekçesi; İYİ Parti'yi ete kemiğe büründüren Türk milliyetçilerinin ''Partili cumhurbaşkanlığı Sistemi''ne geçilmesine yönelik referanduma gidilmesi kararına karşı verilecek mücadele için kurumsal bir yapıya ihtiyaç duyulmuş olmasıdır.

Gerek Davutoğlu gerekse Babacan yapmış oldukları açıklamalarında ''Demokratik parlamenter sistem''e dönmeyi taahhüt etmişlerdir.

Dolayısıyla, meşrutiyetini ''Tek adamlı partili cumhurbaşkanlığı sistemi''ne hayır demeye dayandıran ve aynı zamanda ''Demokratik parlamenter sistem''e dönmeyi de taahhüt eden İYİ PARTİ'nin Genel Başkanı Meral Akşener'in; ''Parlamenter sisteme dönme'' ilkesinde aynı şeyi düşünen yeni kurulacak partilere demokrasi adına jest yapacağını beyan etmesi; kendisinin ve İYİ PARTİ'nin verdiği mücadeleyi de dikkate aldığımızda çok ilkeli ve tutarlı bir davranış biçimidir. Tebrik ediyorum.

 

Siyasette edep ve adap dili

İmamoğlu'nun; muhteremin adeta ''Devlet de benim millet de benim'' dercesine ''Otur işine bak'' azarlamasına karşı edep ve adap dahilinde özenle seçerek kullanmış olduğu ifadelerden dolayı kendisini tebrik ediyorum.

Belli ki siyasette öne çıkan yeni ve öncü aktörler eski alışkanlıkları yerle yeksan eden bir edep ve adap dilini tercih ediyorlar. Meral Akşener İYİ Parti'nin kuruluş aşamasında bu üsluba özen göstereceğine, milletin buna ihtiyaç duyduğuna özellikle dikkat çekmişti. Genç bir siyasetçi olarak İmamoğlu'nun da aynı üslubu tercih etmesi ile uzlaşı kültürü gelişip, belli bir seviyeye gelirse demokrasimiz de nitelik kazanacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum