1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ/EĞİTİM

  3. Şişli afetlere hazırlanıyor

Şişli afetlere hazırlanıyor

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Şişli Belediyesi ile Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği arasında imzalanan iş birliği protokolü gereği, teori ve pratik eğitimlerini tamamlayan 169 kişi Mahalle Afet Gönüllüsü katılım belgesini aldı.

A+A-

Şişli Belediyesi de afetlerde ilk müdahalenin mahalle düzeyinde gerçekleşmesini ve halkın bilinçlendirilmesini sağlamak amacıyla Temel Afet Bilinci Eğitimi’ni hayata geçirdi. Mahalle Afet Gönüllüleri- Acil Müdahale Derneği (MAG-AME) işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında Mahalle Afet Gönüllüleri ekipleri oluşturuldu ve eğitimlere başlandı. Mahmut Şevket Paşa, Teşvikiye, Halide Edip Adıvar, Merkez, Fulya ve Feriköy mahallelerinde olmak üzere, toplam 169 kişi, eğitimlerini tamamlayarak Mahalle Afet Gönüllüsü saflarında yerlerini aldılar. Gönüllüler, 36 saatlik afet farkındalık, afet psikolojisi, ilk yardım ve yangın gibi teorik eğitimlerinin ardından 1 tam gün Afet Eğitim Merkezi’nde pratik eğitim aldılar.afetyemin.jpg

Sertifika aldılar

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan Mahalle Afet Gönüllüleri, katılım belgelerini Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi Başkanı Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Lütfi Özenç, MAG-AME Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karadayı’nın yanı sıra mahalle muhtarları ve Şişlililerin katılımıyla gerçekleştirilen törenle aldılar.

Yemin ederek katılım belgesi alan gönüllüler, kendi aralarında takımlar oluşturup afet farkındalığı adına mahallelerinde komşularına aldıkları eğitimleri anlatıp yeni gönüllüler oluşturma çalışmalarını yürütecekler. Her mahallede kurulacak telsiz haberleşme sistemi devreye alındığında ise gönüllülerin birbirleriyle haberleşmeleri sağlanmış olacak.

Şişli'yi afetlere hazırlama konusunda Şişli belediyesinden yapılan açıklama şöyle; 

"Şişli Belediyesi olarak; Şişlili vatandaşlarımızın doğru bilgi, eğitim ve bilinçlendirmeyle birlikte doğal afetlerde en az zararla bu afetlerle başa çıkabilmelerini ve ilk müdahalenin mahalle düzeyinde gerçekleşmesini sağlayacak şekilde, hazırlık çalışmaları yapmak için Belediye Meclisinin Başkanımıza verdiği yetkiye istinaden Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği ile iş birliği protokolu imzalamış bulunmaktayız.

Bu çalışmaları başarılı bir şekilde yürütmek amacıyla, bir afete maruz kaldığımızda birimler arasındaki koordinasyonu rahatlıkla sağlayabilmek için Şişli'ye bir Afet Koordinasyon Merkezi binası ve bu binadan ayrı olarak da bir eğitim alanı kazandırma çalışmalarımız devam etmektedir.

Afet konusunda, yerel çalışmalarla halkı bilgilendirmek ve duyarlılık düzeyini yükseltmek, gönüllü dinamiğini ve kapasitesini geliştirmek, afete karşı etkin bir iletişim ve katılım sağlamak, afete hazırlık ve müdahale standartlarını oluşturabilmek için mahalle afet gönüllülerinin eğitimleri yapılmaktadır. 25 mahallemizde oluşturmayı hedeflediğimiz  ‘’MAG- Mahalle Afet Gönüllüsü’’ eğitimleri, Merkez ve Fulya mahallelerinden sonra, M. Şevket paşa, Feriköy,  H. Edip Adıvar, Teşvikiye ve Kaptanpaşa mahallelerinde olmak üzere toplamda 169 gönüllünün eğitimleri tamamlanmıştır.

Fulya ve Merkez mahallelerinde olduğu gibi, büyük bir özveri ve duyarlılıkla teorik eğitimlerin hemen ardından pratik eğitimlerini tamamlayan Mahalle Afet Gönüllülerimize Belediye Başkanımız sayın Muammer KESKİN tarafından Cemil Candaş Kültür Merkezinde düzenlenen törenle katılım belgeleri verilmiştir.

Ayrıca bu törende, Marmaris Yangını ve Kastamonu sel felaketine destek için olay mahalline giden Mahalle Afet Gönüllülerine de teşekkür belgesi verilmiştir.
Mahalle afet gönüllülerine ulaşma ve onları bulabilmemiz konusunda belediyemize destek veren tüm muhtarlarımıza, Şişli Kent Konseyine ve ilçemizdeki tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyoruz.
Şişlili vatandaşlarımızı "Mahalle Afet Gönüllüsü" olmaya davet ediyoruz."afet.jpg

Teşekkür belgesi verildi.
Aynı törende, daha önce Marmaris yangını ve Kastamonu sel felaketine destek vermek üzere olay mahalline giden Mahalle Afet Gönüllülerine de teşekkür belgesi verildi.afetr.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.