1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Seçmen kütükleri
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçmen kütükleri

A+A-

Seçmen kütüklerinde yapılan hileler Dünyanın da gündeminde. Türkiye’de ise "Trafoya kedi girdi" diyerek gündeme oturmuştu. Elektrikler kesilmiş bu arada oy sayma işlemleri istenilen seviyede arttırılmış veya azaltılmıştı. O günlerdeki söylentiler böyle idi. Sonuçta, suçlu aranmış ve "tekir kedi" suçlu bulunmuştu! Trafoya girmiş ve elektriklerin kesilmesine neden olmuştu...

Medyada dolaşan haberlere göre bir dairede oturanların dışında oturmayan sakinlerin ikamet ettikleri anlatılıyor. 2 kişinin oturduğu dairede yaşayanları kontrol ediyorlar. Ne görseler 2 kişi değil 8 kişiler! 6'sı da Suriyeli! Seçmen kütükleri de buna göre düzenleniyor. Haber örtbas edildi, üzerinde konuşulmadı bile. Konuşulamazdı çünkü her an savcı soruşturma açabilirdi. Alt tarafı bir şikayete bakar. Soruşturma sanmayın ki ev üstüne ev yazdırana olacak. Hayır evde oturana olacak. "Neden bunları kütüğüne yazdırdın?" diyerek. Ev sahibi mahkemede "ben değil, yapmışlar" diye çırpınsın dursun... Oy hırsızlığı, seçim hilesi yapıldığı iddia edilmesine rağmen ne hikmetse hiç hüküm giyene rastlanmaz. Tıpkı trafoya giren kedi gibi!

Amerika’da yapılacak bir seçimde kasabanın polis şefi, elemanlarını mezarlığa gönderir. Verdiği emir de şudur:

- Mezarlıktaki ölü isimlerini kayıt altına alın ve bana getirin!

İşlerini tamamlayan görevlilere polis şefi "Tüm isimleri aldınız mı?" diye sorar. Görevlilerde mezar taşının silik olması nedeniyle okuyamadıkları 4 kişinin kaydını alamadıkları yanıtını verirler.

Polis şefi çok kızar ve memurları tekrar mezarlığa gönderir. Verdiği emirde şudur:

- Bu isimleri almadan gelmeyin, onların da diğerleri gibi oy kullanma hakkı var! 

Fıkra (Güldüşün) bu aslı vardır veya yoktur. Bu kadar stres ve bunalımın arasında sizleri gülümsetmesi yeter.

Nereden bu konuya girdik?

"Seçim güvenliği" konusunda çok büyük endişeler var, muhalefet sürekli gündeme getiriyor ve teklif ediyor, "kına kullanılsın" diye. İktidar ise sus pus. Yani kedi gene trafoda fare avına çıkacak mı dersiniz? Yetkililer de mezarlıktaki ölü isimleri ile yetinmeyecek memurlara/partililere yeni görevler verecek.

Kötü düşünmeyin. Seçim emniyetini ve güvenirliğini sağlamak için her sandığa iktidar partisi yanlısı bir memur tayin edilecektir. Alın yandaşa bir iş alanı daha. Parti kaydını getiren doğru sandık başına marş marş…

"Hiç bir şey olmadı ama, bir şeyler oldu" demeyiz inşallah...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.