1. YAZARLAR

  2. Tolga AĞAOĞLU

  3. Savaş naraları
Tolga AĞAOĞLU

Tolga AĞAOĞLU

ortakses.com
Yazarın Tüm Yazıları >

Savaş naraları

A+A-

Ege'nin iki kıyısı. Yemekleri, yaşam tarzları, hayat sitilleri… Uzatmayayım dinler hariç birbirine bu kadar benzer iki millet. İşin komiği ekonomisi ve siyasi bakışları da birbirine benzer.

Gelelim meselemize. Ege'deki adalar, doğu Akdeniz’deki doğalgaz kaynakları.

Dikkat ettiniz mi doğu Akdeniz’e kıyısı olmayan hatta Akdeniz’e kıyısı olmayan birçok devlet işin içinde. Tavşana kaç tazıya tut diyorlar. Ben sana uçak, silah veriyim diyorlar. Dünyadaki ekonomik krizden bu şekilde faydalanmak istiyorlar. Türkiye ile Yunanistan’ı savaşın eşiğine getirip silah satacaklar ve ekonomilerini canlandıracaklar. Biz de iki komşu olarak bunların gazına gelip silahlanacağız. Bunlara para kazandıracağız.

Doğu Akdeniz havzasında çıkartmaya yetecek kadar gaz bulunmaz ise ne olacak? Yeniden iyi komşu mu olacağız? Ya çıkarsa ne olacak? Uluslararası petrol şirketleri gazı çıkaracak ve ülkeye komisyonunu ödeyecek.

Her türlü Amerika, Rusya, Fransa, İsrail ve benzeri silah satan ülkeler veya petrol şirketlerinin ülkeleri kazanacak. Gaz çıkmadı gene paralarını cebine koyup yürüyüp gidecekler, biz aldığımız ve hiç kullanamayacağımız silahlar ve tamtakır bir kasa ile baş başa kalacağız.

Olması gereken iki komşu ülkenin birlikte hareket edip, bu savaş naraları attıran ülkelere karşı uyanık davranıp iyi bir siyaset yürütüp ortak çalışma yapmaları. Ortak çalışmaları, iki yönden ekonomik karlılık getirir. Silaha harcanacak paradan tasarruf etmiş olursunuz, bir de arama faaliyetlerindeki giderleri paylaşırsınız. Aza tamah etmeyen çoğu bulamaz demiş atalarımız.

Sırf ekonomi değil tabi ki. Savaşın kazananı olmaz, bu savaşın içerisinde değilsen. İki yakada da insanların birçok derdi var. Bir de buna savaşı eklemek siyasetçilerin yapacağı en büyük kötülük olur vatandaşlarına. 3. Dünya Savaşının çıkış sebebi biz olmayalım.

Dışişleri Bakanları nezdinde ivedilikle görüşmeler başlamalı, birbirimizi vurmak yerine, birlikte nasıl hareket edersek daha çok kazanırız mantığı güdülerek hareket edilmeli hatta, bunu tüm komşularımız ile yapmalıyız.

Biz yurtta sulh cihanda sulh diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkeyi emanet ettiği gençleriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.