1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ/EĞİTİM

  3. Mobil cihazların güvenliği

Mobil cihazların güvenliği

Evde, ofiste ya da yolculukta internet kullanımı arttıkça sanal güvenlik gündemin üst sıralarına yükseldi. Siber saldırıların yeni hedefi haline gelen akıllı telefonlar için önlem şart.

A+A-

Bilgisayar, dizüstü, tablet, akıllı telefon derken TV ekranları da internetin kapsama alanına girdi. Akıllı cihazların tümü yazılım ve interneti bir araya getirmek zorunda kaldı. Ancak bu akıllı cihazların güvenlik problemleri de hızla artıyor. Özellikle çocuklar bu hassas zincirin en savunmasız halkası. Ailelerin bilgisayar ve telefon alırken güvenlik önlemlerini de unutmaması gerekiyor. Zira dört ekranı birden tehdit eden saldırılar öyle bir hâle geldi ki sadece fotoğraflarınız değil tüm kişisel bilgileriniz geri dönüşü mümkün olmayan bir şekilde sanal denizin dibini boylayabilir. Otomobillerde hava yastığı, alarm, emniyet kemeri gibi önlemler nasıl standartlaştırıldıysa bilgisayar, akıllı telefon ve tabletler için de önlem almak aynı hayati zorunluluk haline geldi. Otomobillerde kimse bu güvenlik paketlerini lüks istek olarak görmüyor. İnternet kullanıcılarının da evde ve ofiste bu güvenlik önlemleri olmadan ürün satın alması çok mantıklı değil.

CEPLER TEHDİT ALTINDA
Akıllı cep telefonları ve tabletler son dönemde saldırıların yöneldiği cihazlar oldu. Google Android ve Apple iOS işletim sistemli akıllı cihazlar açık bırakılan kablosuz iletişim antenleri bluetooth ve WiFi ağı nedeniyle tehdit altında. Üstelik sadece bu tür mobil işletim sistemleri için hazırlanan casus yazılımlar da tehdidin dozunu artırıyor. Kablosuz ağlar, kolay tahmin edilen ve düzensiz aralıklarla değiştirilmeyen şifreler, güncel antivirüs ve güvenlik yazılımı kullanılmayan tüm cihazlar risk altında. Güvenlik şirketleri birden fazla ekran ve kullanıcı için çözüm paketleri de sunuyor. Kaspersky 5'li paket çözümü ile ev kullanıcılarına bilgisayar ve tabletler için güvenlik yazılımı sunuyor. Operatörler ve KVK gibi dağıtıcılar da güvenlik paketleri konusunda çözümlerle tüketicilerini koruma altına alıyor.

GÜVENLİK AÇIKLARI VERİ KAYBINA NEDEN OLUYOR
Eset'in öncülüğünde ev kullanıcıları segmentinde yer alan güvenlik yazılımı ürünlerinin performansını ölçen küresel araştırma, ekim ve kasım 2011'de 49 ülkede yapıldı. Araştırmaya göre dünya çapında internet kullanıcılarının yüzde 36'sı bağlantı için akıllı telefonları, yüzde 19'u temel cep telefonlarını ve yüzde 10'u da tabletleri kullanıyor. Ankete katılanların yüzde 16'sı ise güvenlik açıkları nedeniyle veri kaybı yaşadıklarını belirtiyor.

TEHLİKELİ LİNKLERE DİKKAT!
Sosyal ağlar, elektronik postalar ve farklı yollarla gelen mesajlar sizi cazip hediyelerle yanıltarak belli adreslere yönlendiriyor. Bu linklere tıkladığınız anda bilgisayarınız zararlı yazılımlara kapısını açmış oluyor. Bu yüzden tanıdığınız veya tanımadığınız kişilerden gelen mesajlardaki eklere ve linklere merak edip tıklamak zararlı olabiliyor.

FİLTRELER ÇÖZÜM OLMUYOR
Güvenlik önlemi için kullanılan filtre programları sizi her zaman korumuyor. Bunlarınsürekli güncellenmesi gerekiyor ve en önemlisi kriterleri aileler belirleyemiyor. Bu yüzden genelde bu tür internet filtresi uygulamaları hem kamuoyunda tepkiye neden oluyor hem de istenilen sonucun alınması çok düşük bir ihtimal kalıyor.

BİLGİSAYAR SOLUCANINA DİKKAT!
Mıcrosoft, tüm dünyada 220 milyon kez tespit edilen 'Conficker' adlı solucanın bilgisayarlara verdiği zarar konusunda ciddi uyarılarda bulundu. Güvenlik tehditlerine karşı kurumları ve tüketicileri uyarmak amacıyla yayımlanan Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu (SIR), güvenlik açığının sebep olduğu etkenlere ve alınması gereken önlemlere dikkat çekiyor. Microsoft'un raporuna göre son iki buçuk yılda dünyanın dört bir yanında yaklaşık 220 milyon kez tespit edilen 'Conficker' solucanı kurumlar için en büyük tehditlerden birini oluşturuyor.

ANDROİD'E TALEP ARTIYOR
Global araştırma şirketi Gartner'a göre 2011'in son çeyreğinde akıllı telefon satışlarının yüzde 50.9'u Android işletim sistemli. Bu tip cihazlar, hassas ve kişisel bilgilerin yanısıra işle ilgili özel bilgileri depolamak için de giderek daha çok kullanılıyor. ESET Mobile Security for Android'in son sürümü, hem Android sistemli akıllı telefonlarda hem de tabletlerde kullanılabiliyor ve giriş menüsünden dil seçimi için imkan sağlıyor. 25 farklı dil seçeneği olan ESET Mobile Security for Android, SMS/MMS Antispam, Anti-Theft (Hırsızlık karşıtı) Güvenlik Sistemi, GPS Lokalizasyonu, SIM Eşleştirme, Uzaktan Kitleme, Uzaktan Silme gibi özellikler sunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.