1. YAZARLAR

  2. Dr. Sakin ÖNER

  3. İYİ Parti niçin kuruldu?
Dr. Sakin ÖNER

Dr. Sakin ÖNER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

İYİ Parti niçin kuruldu?

A+A-

MHP'nin ve Ülkücü Hareket'in kuruluşunda ve örgütlenmesinde aktif görev almış bir ülküdaşınız olarak, 50 yıl sonra MHP'den kopmam hiç de kolay olmadı. MHP yönetiminin, inandığımız ilke ve değerleri yıllar içinde sürekli yıprattığını ve yozlaştırdığını gördük.  

Çıkış yolunu, bir çok ülkücü gibi, parti içi demokrasi vasıtasıyla yönetimin değişmesi olarak gördük. Fakat partinin genel başkanı Sayın Devlet Bahçeli  kurultayı yaptırmamak için, her türlü hukuki ve gayrihukuki yola başvurdu. Önde gelen muhalifleri partiden ihraç etti, muhalif teşkilatları feshetti. Son olarak iktidarı destekleme karşılığında, kurultay davasının muhalifler aleyhinde sonuçlanmasını sağladı. Muhaliflerin yapacağı iki şeyden biri mücadeleyi bırakmak, diğeri ise yeni bir parti kurarak mücadeleye devam etmekti. 

Aslolan davalar, ülküler ve ilkelerdir. Siyasi partiler, ülkenin geleceğine yönelik düşünce ve  programların hayata geçebilmesi için en etkin vasıtasıdır. Bu vasıtayı kullanmadığımızda, ülke kaderine etkimiz, bir bireyin veya bir sivil toplum kuruluşunun olduğu kadar olurdu. İşte İYİ Parti böyle bir zaruretten kuruldu. 

İYİ Parti'nin 24 Haziran'da aldığı seçim sonuçlarını çok başarılı, yönetimini dört dörtlük bulmuyorum. Fakat, Genel Başkan Sayın Akşener'in özellikle son kurultay konuşması, milli ve manevi motiflerle süslü ve toplumun bütününü kucaklar mahiyette kucaklayıcı başarılı bir konuşmaydı. Genel İdare Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu listesi, beni tam tatmin etmedi. Fakat bizzat delege, bu kurulların genel başkan tarafından blok liste ile belirlenmesini kabul ettiği için kimsenin kimseye diyeceği yoktur. Açıkçası delegeler, gelecek dönemi dizayn etme yetkisini ve sorumluluğunu tek başına genel başkana tevdi etmiştir.

Türk milliyetçi ve ülkücülerinin şu anda yapacağı şey, İYİ Parti'nin teşkilatlarında görev almak veya faaliyetlerini desteklemektir. Bunu yapmadan eleştiri yapma hakkını kendimizde göremeyiz.

Türk milliyetçileri ve ülkücüleri, kurdukları İYİ Parti'ye sahip çıkarak, ülke meselelerine milli bir gözle bakılmasını sağlamalıdırlar. Şu anda olumsuz görüş belirtmenin erken ve zararlı olduğunu düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.