1. YAZARLAR

  2. Dr. Sakin ÖNER

  3. İYİ Parti kurultayı üzerine düşünceler
Dr. Sakin ÖNER

Dr. Sakin ÖNER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

İYİ Parti kurultayı üzerine düşünceler

A+A-

İYİ Parti'nin 2. Olağanüstü Kurultayı 12 Ağustos 2018 Pazar günü Ankara'da yapılıyor. Bu kurultay, hem İYİ Parti hem de siyasi hayatımız için oldukça büyük önem taşıyor. İYİ Parti, kurultaydan parti tabanını memnun edecek güçlü bir kadroyla çıkarsa, hem parti 24 Haziran seçimlerinden sonra geçirdiği sarsıntıyı atlatarak yerel seçimlere güçlenmiş olarak hazırlanacak hem de siyasetteki muhalefet boşluğu dolmuş olacak. 

Şimdi gelelim bu kurultaydan kamuoyunun beklentilerine;

1. Partinin kurumsal kimliği tam olarak tanımlanmalı, misyonu ve vizyonu ortaya konulmalıdır. 24 Haziran 
Seçimleri ortaya koymuştur ki;

İYİ Parti'nin ana gövdesi milliyetçi ve ülkücülerden oluşuyor. Merkez sağı partimize çekmek için merkez parti olduğumuzu söyleyerek seçime girdik. Ama seçim sonuçları, merkez sağ diye bir seçmen potansiyelinin kalmadığını, hepsinin gittikleri partide eridiklerini ortaya koydu. 24 Haziranda İYİ Parti'ye oy veren yüzde 10 seçmenin, dörtte üçü eski Milliyetçi - Ülkücü MHP seçmenidir. Kurumsal kimlik belirlenirken bu gerçeğin gözden uzak tutulmaması gerekir. Sandıklı Çalıştayında Prof. Dr. İskender Öksüz'ün dediği gibi "İYİ Parti Milliyetçilik - Atatürk ve Cumhuriyetçilik zeminine oturmalıdır". Bunlara (Muhafazakarlık - Çağdaşlık) ilkelerini de ekleyebiliriz. Partinin kurumsal kimliğini bu dört ilke üzerine oturtursak, bu ilkeleri yozlaştıran ve temsil edemeyen AKP- MHP-CHP seçmenlerinin çekim merkezi oluruz. Bunun için kurumsal kimliğimizi bir Milli Merkez parti olarak oluşturmalıyız. 

2. Genel İdare Kurulunun da, merkez sağ bir partiye göre değil, bir Milli Merkez partiye göre oluşturulması gerekir. 

3. İYİ Parti'yi bu noktaya Sayın Meral Akşener taşımıştır. Yedi aylık bir parti iken bir baskın seçimle karşı karşıya kalınmıştır. Bu süreçte iktidar, (önce İYİ Partiyi seçime sokmamayı) istedi. Bunu başaramayınca Muharrem İnce'yi olabildiğince parlatarak hem Sayın Akşener'in ikinci olmasını engellemeyi hem de CHP'den İYİ Parti'ye oy akışını durdurmayı ve gerekirse geriye dönüşü sağlamayı hedefledi. Bu konuda da oldukça başarılı oldu. Bir taraftan engellemelere ve karartmalara karşı koyan, bir taraftan da AKP'nin Muharrem İnce Projesiyle boğuşan Sayın Akşener, İYİ Parti'nin 5 milyon oy almasını ve 43 milletvekili çıkarmasını sağlayarak küçümsenemeyecek bir başarı göstermiştir. Bunun için İYİ Parti yoluna mutlaka Sayın Meral Akşener'le devam etmelidir. 

İYİ Parti'nin kurultayından başarılı çıkması, Türkiye için yeniden bir umut güneşi olmasını sağlayacaktır. Milliyetçi ve ülkücülerin bir defa daha kaybetmeye tahammülleri kalmamıştır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum