1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. İmam çetele tutarsa ?
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

İmam çetele tutarsa ?

A+A-

İmam çetele tutarsa ?

‘’………cami imamı, camiye gelenler için yoklama yapıyor’’ gazete başlığı aynen böyle. Birde resim koymuşlar. Elinde liste isimlerin karşısında da var, yok işaret. Hemen sorumuzu soralım sen din görevlisi misin yoksa din kisvesi altıda provokasyon için gönderilmiş kraldan çok kralcı mısın? Hakkında işlem yapılması gerekir, belki bir gün işimize yarar diyerek kaldırılmayan fakat uygulanmayan yasalar bunu emrediyor. Her ne kadar avucumuzu yalasak da anımsatalım!

Kafatasçı diyerek kızılanların yerini şimdide çeteleci dinciler almış gözüküyor. Bu insanlar ya okumayı bilmiyorlar ya da böyle hareket etmeleri gerektiği emrini alıyorlar. Din inançtır, din gönüldür, din eline, diline, beline hakimiyettir. Allah korkusudur, kul hakkına tecavüz etmemektir. Bunları uygulamıyorsan tartışmaya gerek bile yok Müslüman olamazsın, dinci ve  ancak din çıkarcısı olursun. Dindar ise asla olamazsın.

 Avrupa geçmişte din savaşları yaşadı keza Osmanlı’da aynı şekilde. En yakın örnek Bolşevizm ve Komünizm dönemlerinde Rusya’da yaşandı. Müslüman halk din değiştirmeye zorlandı, değiştirmeyenler sürgün edildi, vatandaşlık hakları, malları, mülkleri  ellerinden alındı. Bütün bunlara rağmen baskıcı komünist düzen bunu başaramadı. Rusya federasyonunda yaşamakta olan Müslüman toplulukların zindeliğine baktığınızda bunu görürsünüz. Tam aksine popüler İslam gelişti, gürbüzleşti. Türk kültürel öğeleri ile bütünleşti.

İslamiyet’e farklı bir yorum ve uygulama getiren, İslamiyet’i çok geniş halk topluluklarına benimseten Ahmet Yesevi, Mevlana, Hacı Bektaş Veli ve diğer Horasan Erenleri varken diktacı, at gözlüklü, çıkarcı din yorumu yapan vahabi zihniyetin peşinden gitmek ve yüzyıllardır oturmuş hemen hemen bütün halkımız tarafından benimsenen, bazı farklılıklar da gösterse  din olgusunu başka yollara yönlendirmek niye?

Her gün televizyona çıkan alimler?, ulemalar? Fetvalar veriyor. Sallayıp, savurup duruyorlar adı fetva oluyor. Neymiş annesinin diz kapağını gören diye başlıyorlar…., yetmedi daha buluğa ermemiş kız çocuklarının evlendirilmesini öneriyorlar. Okulda öğretmen öğrencilere ne diyor ‘’etek giyen tecavüzü hak ediyor’’. Bilinçli olarak yapılan bu tür konuşmaların faturası ortada: ÖNLENEMEYEN KADIN CİNAYETLERİ.

Gerici, bilinçsiz kafalı insanlara olur olmaz her çöplükte ötme olanağı verirseniz ne cinayetler son bulur, ne mahalle baskıları. Zaten bölünmeden dolayı fazlasıyla huzursuz ve tedirgin edilmiş toplumumuzu zorlamak ‘’İNFİAL’’ habercisidir. Deve kuşları kafalarını topraktan çıkarsınlar etraflarına baksınlar. Dünya ne ile uğraşıyor, Türkiye ne ile?

Atasözümüzü anımsayalım: ''İmam o......sa, cemaat s....ar.''

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.