1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta düşüş

İhracatta düşüş

ULUDAĞ İhracatçı Birlikleri (UİB) aracılığıyla ekim ayında yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,09 düşerek 1 milyar 735 milyon 332 bin dolar olarak gerçekleşti. İhracattaki düşüşe otomotiv ihracatındaki devam eden azalma neden oldu.

A+A-

UİB Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, Ekim ayında gerçekleştirilen ihracat oranları ile ilgili değerlendirmede bulundu. Geçen yılın aynı dönemine göre Ekim ayında ihracatın yüzde 7,09 düştüğünü belirten Gençoğlu, "Ekim ayında 1 milyar 735 milyon 332 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Yılın ilk 10 ayında toplam ihracatımız ise yüzde 5,55'lik gerilemeyle 16 milyar 829 milyon 633 bin dolar seviyesinde oldu. Geriye dönük 12 aylık ihracatımız ise 20 milyar 417 milyon 487 bin dolarda kaldı" diye konuştu.

OTOMOTİV İHRACATI DÜŞTÜ

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB), Ekim ayında 1 milyar 457 milyon 574 bin dolarlık ihracat yapıldığını ifade eden Gençoğlu şunları söyledi:

"OİB'in Ekim ayında yaptığı ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,82 oranında değer kaybetti. OİB'in yılın ilk 10 ayındaki ihracatı da yüzde 9,18 oranında değer kaybederek, 13 milyar 836 milyon 775 bin dolar oldu. 1 Kasım 2011'den bu yana yıllık bazdaki OİB ihracatı da 16 milyar 840 milyon 624 bin dolar seviyesinde gerçekleşti." UTİB'DE YÜZDE 2,64'LÜK ARTIŞ VAR

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'nin (UTİB) Ekim ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,64 arttığını dile getiren Gençoğlu, "UTİB'den 96 milyon 475 bin dolarlık ihracat yapıldı. UTİB'in yılın ilk 10 ayında toplam ihracatı da 2011 yılına oranla yüzde 7,88 artarak, 1 milyar 784 bin dolara yükseldi. UTİB'in yıllık bazdaki toplam artışı da yüzde 7,86 olurken 12 aylık ihracat toplamı 1 milyar 188 milyon 281 bin dolara yükseldi" dedi.

UHKİB İHRACATI YÜZDE 3,65 ARTTI

Gençoğlu, Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (UHKİB) ihracatının ise Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,65'lik yükselişle 35 milyon 828 bin dolar olduğunu kaydetti.

MEYVE SEBZE İHRACATI ARTTI, YAŞ MEYVE DÜŞTÜ

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) ise Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracatını yüzde 3,30 oranında artırarak, 20 milyon 753 bin dolara çıkarttığını söyleyen Gençoğlu, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ise yüzde 39,65 oranında düşüş ile 6 milyon 394 bin dolar ihracat gerçekleştirdiğini ifade etti.

'İHRACATÇI SAYIMIZIN 100 BİNİ AŞMASI GEREKİYOR'

Türkiye ekonomisi ile ilgili değerlendirmede de bulunan ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı 'Küresel ekonomik kriz fazlar değiştirerek devam ediyor. Artık devletlerin borcunu ödeyip ödeyemeyeceği, finansal istikrarını koruyup koruyamayacağı ciddi tartışma konusu oldu' açıklamasını hatırlatan Gençoğlu şöyle konuştu:

"Dünya ekonomisinde istikrar hala tam manasıyla sağlanamadı. Örneğin bu yılın üçüncü çeyreğinde Çin'de son 3,5 yılın en düşük büyümesi gözlendi. Gelişmiş ekonomilerdeki zayıf büyüme ve yüksek işsizlik ortamı sürerken, Euro Bölgesi kamu borç krizi bir güven bunalımına dönüşmüş durumda. Avrupa'nın olumsuz etkileri de kendisini gösteriyor. Ülkemiz cari açık meselesini kriz boyutuna ulaşmadan çözümledi. Bunda hiç şüphesiz ihracatın büyük payı bulunmaktadır. Cari açık konusunda yapısal reformların hızla devam etmesi gerekiyor. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı olan 2023'te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi için halen 55 bin civarında olan ihracatçı sayımızın 100 bini aşması gerekiyor. Bunun için de marka, tasarım, Ar-Ge ve inovasyon anlayışı içerisinde uluslararası rekabet kabiliyetine sahip yeni ihracatçılar yetiştirmeliyiz. KOBİ niteliğindeki firmalarımızı ihracatın içerisine çekebilecek reformlar yapılmalıdır. Yapısal reformlar anlamında da gaza basmak gereklidir. Bu arada ihraç ürünlerimizin imalat maliyetlerini artıran enerji ve akaryakıt başta olmak üzere temel girdilerin fiyatlarındaki artışlar da maalesef uluslararası pazarlarda rakiplerimize karşı bizim açımızdan olumsuz etkiler yaratmaktadır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.