1. YAZARLAR

  2. Şevket GÖLÜK

  3. Ekonomimiz bir adım ileri iki adım geri
Şevket GÖLÜK

Şevket GÖLÜK

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomimiz bir adım ileri iki adım geri

A+A-

Yaşamakta olduğumuz ve bizlere birçok doğal kaynaklar sunan (deniz, güneş, toprak…) ülkemizde ekonomik olarak iyi bir noktada maalesef değiliz.

2000 Yılından beri birçok defa ekonomik gelişimiz ve içerisinde bulunduğumuz mali sıkıntılardan kurtulmak için onlarca ekonomik paketler açıklandı. Bu açıklanan ekonomik paketler yere sağlam basılan kararlar ile alınmadığından maalesef ülkemizi bir adım ileri götürdükten sonra iki adım geri götürmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Mart 2021 tarihinde açıkladığı ekonomik paket için, reform çalışmasının özünde ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütme amacı bulunduğunu belirterek “Ekonomik reform paketimiz, Türkiye’yi geleceğe güvenle taşıyacak, somut ve çözüm odaklı politikalar içeriyor” dedi.

Açıklanan yeni ekonomik reform paketinin ana unsurları şunlardı;

1 – Dar gelirli küçük esnafımıza yönelik vergi muafiyeti getiriyoruz.

2 – Merkezi yönetimin yanı sıra yerel yönetimlerde de tasarrufçu bir akış açısının oluşmasını hedefliyoruz.

3 – Ağırlıklı olarak kendi paramızla borçlanacak, Türk Lirası cindi senetleri kullanacağız.

4- Bireysel Emeklilik Sistemi'nin derinleşmesine ve gelişmesine katkı sağlayacaklarını belirttiler.

5 - Mükellef memnuniyetini sağlamak ve hizmet kalitesini artırmak için "Dijital Vergi Asistanı" sistemini devreye aldıklarını söyledi.

Türkiye'nin salgın sonrası döneme çok daha güçlü bir küresel aktör olarak gireceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün sizlerle paylaştığımız ekonomi reformları ve geçen hafta açıkladığımız İnsan Hakları Eylem Planı gibi belgeler hedeflerimize ulaşmamızı kolaylaştıracak adımlardır. Bu reformlar bizim için ne ilktir, ne de son olacaktır. Dünyanın ve ülkemizin değişen şartlarına, milletimizin beklenti ve taleplerine göre ne gerekiyorsa yapmayı, hangi adımlara ihtiyaç varsa atmayı sürdüreceğiz. Elbette reform belgelerimizle ilgili tenkitler olacaktır. Biz yapıcı her türlü eleştiriyi dikkate aldık, alırız. Hazırlık sürecinde tüm tarafların görüşlerini açık yüreklilikle tartışmak suretiyle istişareyle hazırladığımız bu programın Türkiye'nin programı olduğuna samimiyetle inanıyoruz.

Yukarıda değindiğim önemli reform paketi unsurlarının 2022 yılının Şubat ayına geldiğimizde ekonomimizin daha güçlenmesine ve yüksek enflasyonun düşmesine yarar sağlamadığı görüldü.

İktidarın “düşük faiz, yüksek kur” politikasını savunmayan Lütfi Elvan’ın T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı (HMB) görevinden istifası sonunda kabul edildi. Cumhurbaşkanı kararında bu durum “görevden af talebi” olarak yer aldı. Elvan’ın yerine, 2 Aralık 2021 tarihinde bakan yardımcısı Nureddin Nebati getirildi.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bakanlık nezdinde yaptığı çalışmalar ve görüştüğü sivil toplum kuruluşlar sonrası 12 Şubat 2022 tarihinde yeni “Üçlü Ekonomi Paketini” açıkladı.

Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri tanıtım toplantısında son açıklanan “Üçlü Ekonomi Paketi” içeriğinde şunlar vardı;

1 - Yastık altı birikimleri finansal sisteme kazandıran modellerin bütüncül bir yaklaşımla uygulamaya alınmasını, büyümenin finansmanında dış tasarrufların yerine yurt içi tasarrufların geliştirilmesini, yurt içi tasarrufların etkin ve verimli yatırımlara yönlendirilmesini ve TL tasarrufların cazibesini artırılmasını amaçlayan bir tasarruf sistemi takip edeceklerini duyurdu.

2 - Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışmalarda bütüncül bir yaklaşım olmadığını, paydaşlar vasıtasıyla yürütüldüğünü belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu birikimlerin ekonomiye kazandırılması noktasında yeterince yol alınamadı. Bu tasarrufların finansal sisteme kazandırılması hem vatandaşımıza yeni bir kazanç kapısı açacak hem de ülkemizin büyümesine destek verecektir. Bu amaçla bugüne kadarki münferit çabaları toplulaştıracak, 1 Mart'tan itibaren 81 ilde en az bir adet olmak üzere, 2022 yılında da 1.500'ün üzerinde kuyumcunun dâhil olacağı çalışmaları başlatıyoruz.

3 - 60 milyar liralık bir KGF destek paketi oluşturduklarını bildiren Nebati, yatırım destek paketi, ihracat destek paketi ve işletme harcamaları destek paketi olmak üzere 3 paketi devreye koyduklarını duyurdu.

4 - Tüm sektörlerden enflasyonla mücadelede gerekli adımları atacaklarını kaydederek, "Enflasyonla mücadele timi kuruyoruz. Fiyatların daha sıkı bir şekilde denetlendiği bir sistem olacak. Kârınızla, ticaretinizle alıp veremediğimiz yok. Vergi Denetim Kurulu'ndaki müfettişlerimiz ve Gelir İdaresi'ndeki denetleyicilerimizle birlikte fahiş fiyat uygulayanlara karşı özel tim oluşturuyoruz. arz talep dengesiyle uyuşmayan fiyat hareketleriyle ilgili her türlü enstrümanı ilgili bakanlıklarımızla yasal zaman zemin dâhilinde kullanacak ve yanlış yapanlarla ilgili en sert tedbirleri alacağız." ifadelerini kullandı.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, yüksek zam yaparak sonradan kampanya adı altında gerçekleştirilen indirim şeklindeki uygulamaların 1 Mart'tan itibaren önüne geçileceğini söyledi.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin açıkladığı son ekonomik paket üzerinden tam bir ay geçti. Açıklanan ekonomik paket doların bir süre 12-13 TL’de sabit tutsa da üretime yönelik bir paket olmadığından dolar yine artmaya başladı. Buna birde Rusya’nın Ukrayna’yı işgali dâhil olunca bu ülkelerden temin ettiğimiz doğalgaz, petrol, ayçiçek yağı ve buğday gibi ürünlerden dolayı ülkemizdeki tüm tüketim unsurları olumsuz yönde etkilendi.

Ülke yöneticilerimiz açıkladıkları yeni ekonomik paketlere umut bağladığı için, ilk olarak üretime ve üreticiye kolaylıklar sağlayamadığı için bu ekonomik paketler sonrası ekonomimiz kısa bir süre nefes alıyor daha sonra eski haline dönmekle kalmıyor daha da kötüye gidiyor.

Son açıklanan ekonomik paket içeriğinde olan “kur korumalı mevduat sisteminde” döviz hesabını TL hesabına çevirenlere verilen enflasyon garantili kazanç ayrıca ülke ekonomisinde sürekli büyüyen kara bir delik açmaktadır.

Yaşamakta olduğumuz eşsiz güzellikteki ülkemizde ekonomimiz bir ileri iki geri döngüsü içinde yolunu bulmaya ve bu zor ekonomik şartlardan çıkmaya çalışmaktadır...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum