1. YAZARLAR

  2. Ömer Lütfi ÖZENÇ

  3. Depremde yaşanan sorunlardan ders alalım!
Ömer Lütfi ÖZENÇ

Ömer Lütfi ÖZENÇ

Ortakses Editör
Yazarın Tüm Yazıları >

Depremde yaşanan sorunlardan ders alalım!

A+A-

Ülke olarak yaşadığımız deprem felaketi, bundan sonra yaşayacağımız afetlere hazırlık çalışmalarında nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda milletimize ders veren bir afet oldu.

Bu kaos günlerini atlattıktan sonra; devletimiz, belediyeler, kurumlar, dernekler ve kişiler olarak felaket sürecinde karşılaştığımız sorunları ve eksikliklerimizi belirleyerek tamamını giderecek şekilde çalışmalar yapmamız gerekiyor.

Ülke olarak yaşadığımız deprem felaketinde sorun yaşayan insanımıza yardım edebilmek için deprem bölgesine gitmek isteyen duyarlı vatandaşlarımızın bilmesi gereken bir husus, bu eksikliklerden bir tanesidir.

Gönüllü olarak deprem mahalline giderek çalışmalara engel olmadan destek verebilmek için Afet Eğitimi almış olmak gerekiyor.

Şişli Belediyesi olarak, 3 yıl önce Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG) ile gönüllülere afet eğitimi vermek için protokol yaptık ve gönüllülere eğitimler verdik.

Şişli'nin 25 mahallesinde yaşayan vatandaşlarımıza Afet Eğitimi almaları için yaptığımız duyuruya 10 mahalledeki gönüllü vatandaşlardan karşılık bulduk. Bu gönüllüler eğitimlerini ve sertifikalarını aldılar.

Bugün yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle belediye ekiplerinden ve afet eğitimi alan gönüllü vatandaşlardan oluşan gruplar, deprem mahallinde sorun yaşayan insanlara yardıma gittiler.

Keşke ülke genelindeki afet gönüllülerimizin sayısı ihtiyacı karşılayacak düzeyde mevcuttan daha fazla olsaydı!

Yaşadığımız bu felaket dönemi bittikten sonra; ülkemizin başka bölgelerinde de böyle felaketlerin başımıza gelebileceği dikkate alınarak, duyarlı her vatandaşımızın “Afet Eğitimi” alması sağlanmalıdır…

Devletimizin ve tüm belediyelerin Afet’le ilgili birimlerinin, vatandaşlarımızı afete hazırlamak için; "Afet öncesinde, afet sırasında ve afet sonrasında" nasıl davranılacağının eğitimlerini vermek üzere bu konuya odaklanmaları gerekmektedir.

Depremde faaliyet yürüten tüm kurum ve kuruluşlar; hedef belirlemeye yarayan SWOT Analizini uygulayarak, deprem çalışmalarına katılan tüm personelin görüşlerini almak suretiyle birlikte belirleyecekleri analiz sonuçlarını, bundan sonra yaşanacak afetlere hazırlık proğramlarına dahil etmeli ve ülkemizi afetlere hazır hale getirmelidirler.

Yapılacak çalışmalarla, depreme hazır bir ülke durumuna gelmemiz gerekiyor...

Şubat 2023'de başımıza gelen deprem felaketinde yapılan çalışmalara destek veren, yardım malzemesi bağışlayan, bunları ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştıran herkese şükranlarımı sunuyorum...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum