1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Arena’yı dolduramaz isem...

Arena’yı dolduramaz isem...

AKP İl Başkanı çok iddialı...

A+A-

TT Arena’da kongre yapmaya hazırlanan AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, ‘Seyirci kapasitesi, ulaşım rahatlığı ve yeni tekniği nedeniyle burayı tercih ettik. Herhangi bir rövanşist anlayışımız olamaz” dedi. Stat içi ve dışındaki alanda 100 bin kişi hedefleyen Babuşcu, ‘Arena’yı dolduramazsam gereğini yaparım, bırakırım’ sözleriyle iddiasını ortaya koydu.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, 4. Olağan İl Kongresi’ni Türk Telekom Arena’da yapacak. 27 Mayıs’taki kongre için İl Başkanı Aziz Babuşcu’nun başkanlığında oluşturulan 12 kişilik komisyon 3 kez Arena’ya giderek incelemelerde bulundu. Statta güneşin doğuşu, güneş ışığının en az vurduğu noktaya kadar en ince detayları bile hesaba katan komisyon, vatandaşları Arena’ya bin 500 otobüsle taşıyacak. Kongrenin duyurusu önümüzdeki hafta 500 bilboardla ve Arena’ya yerleştirilecek büyük bir balonla duyurulacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kongreye eşi Emine Erdoğan’la birlikte katılırken, bakan ve tüm kurmayları da kongrede hazır bulunacak. İl Başkanı Babuşcu, tek aday olarak girdiği kongreyle ilgili son hazırlıkları ve yeni dönem hedeflerini VATAN’a anlattı.

AK Parti’nin İstanbul’daki patronunun açıklamalarından bazı satırbaşları şöyle:

ARENA’DAKİ ISLIKLI PROTESTOYA KARŞI RÖVANŞİST ANLAYIŞIMIZ OLAMAZ: İlçelerimiz, kongrelerini ilçenin en büyük mekanlarında yaptı. Buna rağmen sığmadılar. İlçelerimiz bu coşkuyu salonlara sığdıramazken il teşkilatı olarak bizim en büyük mekanda yapmamız gerekir. Biz de İstanbul teşkilatı olarak, seyirci kapasitesi, ulaşım rahatlığı ve yeni tekniği nedeniyle TT Arena’yı tercih ettik. Galatarasaray’a ya da bir başkasına uzaklık yakınlık diye bir tavrımız söz konusu olamaz. TT Arena’yla ilgili, açılış günü yaşanan hadiselerden hareketle bir rövanş alma mantığı gibi algılandı. Bu çok yanlış, çok abes bir değerlendirme. Herhangi bir rövanşist duygu içinde değiliz.

BENİM ŞOVUM OLMAYACAK: Stadın kapasitesi 52 binin biraz üstünde. Dışarıdaki alanla hedefimiz 100 bin kişi. Kongremizle, İstanbul il teşkilatının hem organizasyon kabiliyetini hem kurumsal temsil becerisini ortaya koyduğu ve bir Türkiye Partisi olarak Ak Parti’nin Türkiye resmi ortaya koyacağız. Evet biraz miting olacak. Ama benim şovum olmayacak. Çünkü, kişisel anlamda bir duruşumuz olamaz. Parti ilkelerimiz, siyasi geleneğimiz kurumsal temsilimiz bugüne kadar çok net bir şekilde kişilerin üstünde bir anlam ifade eder.

ARENA DOLDURULMAZSA HOŞ OLMAZ: Statta kongre yapılması fikrini Başbakanımıza açtığımda, kendileri bana, ‘Bir miting yok, seçim havası yok. Eğer Arena doldurulmazsa, zaaf olursa hiç hoş olmaz” değerlendirmesinde bulundu. Ben de, ‘Sayın Başbakanım en ufak bir tereddüdümüz yok, orada muhteşem bir kongre yapacağız’ diyerek hemen hazırlıklarımıza başladık.

ARENA’YI DOLDURAMAZSAM GEREĞİNİ YAPARIM: Arena’nın dolmaması yönünde asla bir kaygım yok. Çünkü, ben teşkilatlarıma, ilçe başkanlarıma TT Arena dediğimde, o resimdeki coşkuyu, heyecanı gördüm. O resim güvensiz asla bırakmaz. Bu teşkilat hiyerarşiyi, disiplini çok iyi bilir. Her şeyi planlar, hiçbir şeyi tesadüfe bırakmaz. Aksi halde, kendimi başarısız addederim. Bulunduğum konumun hakkını vermemiş kabul ederim. Gerekirse gereğini yaparım, yani bırakırım.

KARŞIMDA ADAY OLABİLİR, SAKINCASI YOK: Bir başka arkadaşım benimle yarışmak isterse hay hay, buyursun. Konuşuruz ama öncelikle ortak aklı yakalamayı ve orada paydaşlık oluşturmayı hedefleriz. Buna rağmen olmazsa tabi ki biri çıkıp karşımızda aday olabilir, bunun hiçbir sakıncası yok. Geçtiğimiz kongrelerde karşımda Metin Bey (Külünk) kardeşimiz adaydı. Hem de güçlü figürdü. Ben orada da siyasi duruşumu o kongreye yansıtmış bir kişiyim. Kardeşliğimiz kazanacak demiştim ve kardeşliğimiz kazandı.

OLMAZSA OLMAZIMIZ UYUMUMUZDUR: Teşkilat dinamikleri arasında, teşkilat ve belediye arasında, ana kademe ile kadın ve gençlik kolları arasındaki uyuma dikkat ederiz. Bizim olmazsa olmazımızdır. Bir başka prensibimiz yeni insanlara fırsat sunmak. İlçe kongrelerimizde, teşkilatlarımızın yüzde 48.5’i yenilenmiştir.

Ataşehir içimde ukde alamadığımız için içim acıyor

Kısa vadedeki hedefimiz 2014’tür. Arkasından Cumhurbaşkanlığı, arkasından genel seçimler. Benim görevim ve hedefim, bu teşkilatın bugüne kadar yakaladığı başarı çıtasını düşürmeden daha da yukarıya taşımak. Bunun için de, bir motivasyonu bir tecrübeyi ve bunun üreteceği ortak aklı 2015’e taşımak. Öte yandan İstanbul olarak önümüzdeki yerel seçimlere benim hedeflediğim bazı ilçeler var. Bunlar, Avcılar, Büyükçekmece, Ataşehir gibi özellikli dediğimiz ilçeler. Özellikli diyorum çünkü, Avcılar’da, Büyükçekmece’de hiç AK partili bir belediye olmadı. Öte yandan yeni kurulan Ataşehir’i alamadığımız için ne biçim içim acıyor. Ataşehir benim içimde bir uktedir. Bu yara, belki kabuk bağlamış gibi gözüküyor ama orayı AK partili bir belediye haline getirdiğimizde bu tamamen silinecektir. Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy de bizim üzerinde sosyolojik olarak çalışmamız gereken ilçeler. Buralarda seçmen profilinin davranış ilke ve duruşuna karşı nasıl esneme yapabileceğimizi gibi farklı çalışmalar yapacağız.

Kongre detayları

Kongre hazırlıklarını İl Başkanı Babuşcu’nun başkanlığındaki 12 kişilik bir komisyon yürüttü. Vatandaşlar, bin 500 otobüsle Arena’ya taşınacak. Statta, yoğunluk ve trafik yaşanmaması için her ilçeden otobüsler mesafelerine göre farklı saatlerde hareket edecek. Kongrenin duyurusu, önümüzdeki hafta 500 adet bilboardla ve Arena’nın ortasından yükselecek bir balonla yapılacak. Başbakan Erdoğanve İl Başkanı Babuşcu’nun konuşacağı kongrede, stadın saha kısmı da kullanılacak. Protokol, davetliler ve delegelerin yeşil saha kısmında olacağı kongrede tüm stat, seçimde kullanılan AK Parti şarkısını hep bir ağızdan söyleyecek. Folklor gösterisinin de olacağı kongrede, Erdoğan, tüm stadı selamladıktan sonra kendisine ayrılan yerde kongreyi izleyecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.