1. YAZARLAR

  2. Abdullah ALAGÖZ

  3. AKP olgusunu iyi okumak gerekiyor
Abdullah ALAGÖZ

Abdullah ALAGÖZ

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

AKP olgusunu iyi okumak gerekiyor

A+A-

İslam tarihinin hiç karşılaşmadığı riyakâr, yalancı, istismarcı ve bilgi çarpıtmayla zirve yapan bukalemun yeni bir sınıfla 16 yıldır Türk milleti karşı karşıya kalmıştır. Bu sınıfın ne öğretisi ne davranış kalıpları ne de ani reflekslerini hiçbir değerle, hele kutsal değerlerle açıklamak mümkün değildir. Olaylar karşısında tutumuyla Makyavelci, söylemleriyle İslamcı, uygulamalarıyla İbn-i Sebeci bir yaklaşım sergilemektedir. AKP’nin sürekli birilerini kötüleme, düşman oluşturma, kontrolü gerginlik ile toplumda korku salma kültürünün izlerini coğrafyamızın değişmeyen tarihi kalıntılarında bulabilmekteyiz.

AKP olgusunu iyi tahlil etmeden yapılacak her açıklama, tahlil ve analiz yetersiz kalacaktır. Olaya din olgusuyla yaklaşılırsa orada dinle ilgili ne bir değer ne bir duruş bulamazsınız. Sosyolojik yaklaşımlarla irdelendiğinde bazı ip uçlarıyla karşılaşmamız mümkün olmaktadır. Okumayan, araştırmayan bireyselliğini kaybetmiş tipik doğu toplumlarında görülen yığın kültürüyle beslendiğine şahit olmaktayız.

Bir gün önce söylediğini bir gün sonra inkâr eden daha önce verdiği sözleri tutmadığı gibi söylememiş gibi davranan, sıkıştığında sunni gündemler oluşturan AKP’nin düzene karşı kaosu öne çıkaran ve bununla nemalanan bir öğretinin temsilcisi olduğunu geçmişten bugüne yaşadığımız serüveninde rahatlıkla görebilmekteyiz.

AKP iktidarı, toplumun; rahata, huzura, mutluluğa, geleceğe umutla bakmaya, insanların kardeşçe yaşayacağı bir ülke idealine karşıdır. AKP, kaosla varlığını devam ettiren bir anlayışın temsilcisidir. Zira herkesin huzurlu olduğu bir toplumda AKP’nin varlığının da bir esprisi kalmaz.

AKP iktidarı; rahatı, huzuru, adaleti ve istikrarı istemiyor. Eğer bu söylenenler gerçekleşirse AKP’nin bu topraklarda görevi de bitmiş olur. Her ne kadar YERLİ ve MİLLİ söylemleriyle ambalajlı kavramlara sığınıyorsa da iddia ediyoruz; ne yerli ne de millidir.

AKP, fikir babası Müslüman Kardeşler teşkilatı olan Hasan el Benna ekolünün çok kötü bir taklitçisidir. Geldiği coğrafya bize ait değildir. İnsan karakteri bize yabancıdır. İnandığı değerler, bizim kutsal kabul ettiğimiz ne milli ne de dini değerlerimize uymuyor.  

AKP'nin panzehiri inanın mensubu olduğum için demiyorum, açık yüreklilikle ifade ediyorum; İYİ Parti'dir. Zira İYİ Parti programının girişinden ilkelerine, amacına kadar şahsiyetli birey olma hedefi güdülmektedir. 

O halde AKP nedir?

AKP; kökü dışarıda olan, Ortadoğu’nun kriminal toplumlarının çok kötü bir kopyası olarak ülkemizde zuhur eden, kaynağı, referansı, ve öznesi bize ait olmayan, tarihin kaydettiği en büyük bukalemun bir o kadar da evrensel bir organizasyondur.

Dolayısıyla bu organizasyonun Türk toplumunun en zayıf noktası olan yığın kültüründe karşılık bulması en sıkıntılı ve zayıf halkamızdır. Hızla yığın kültüründen birey olma şuuruna geçerek bu bukalemun yapının vatan coğrafyasında karşılık bulmasını sonlandırmak zorundayız. Aksi durumda bugün AKP olur yarın da başka bir yapı yine bu coğrafya da kök salmaya başlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.