1. YAZARLAR

 2. Süleyman PEKİN

 3. Zamları kanıksamaktan başka bir tuhaflığımız yok
Süleyman PEKİN

Süleyman PEKİN

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Zamları kanıksamaktan başka bir tuhaflığımız yok

A+A-

Veya HAYAT PAHALILIĞINDAN RAHATSIZLIK DUYMAMAKTAN BAŞKA BİR RAHATSIZLIĞIMIZ YOK diye de başlık atabilirdik. Tuhaflığın dükkân adı olduğu bir diyarda rahatsız olan doktora gitsin.

Mazlum’u getirin bana!” yahut mazlum bir toplum verin bana. Eğlenmek istirem, Mazlum’un ismini değiştirirem; Muaz-Zam olsun bundan kelli.. “Sen ne pişirdin, sormirem / Gözüm perdeli, görmirem.”

15 Haziran 2021’de 1 litre benzin 7,8 lira ve mazot 7,3 lira iken 1 yıl sonraki fiyatı 28,5 ve 28 liralar civarında. 7 ile 4’ü çarpmayı biliyorsanız bıldır & bu yıl kaça katlandığını da öğrenmeye cesaret edebilirsiniz.

15 Haziran 2021’de çeyrek yüzyıllık yani 1’in 4’üne gelmiş bir öğretmen 6 bin lira ancak alırken 2021-Temmuz ve 2022-Ocak zamlarıyla bugün yani tam 1 sene sonrasında 8 bin 600 lira alabilmekte. Hadi, toplam yüzde 35’lik Temmuz-2022 zammından 3 bin ekleyelim; olsun 11 bin 600. 400 lira da fatura yuvarlaması yapalım ve olsun 12 bin. Ne oldu; ikiye katlandı mı? Geriye ne kaldı; 2 kat daha mı? 24 bini ne zaman bulur; seneye bu vakitler mi, 2024 mü?

Petrol fiyatları cart-curt da elektrik-doğalgaz, şeker-un-yağ, et-süt, kâğıt-kereste ve sair kalemlerde durum nasıl; açık arttırmalı mı, mendilvari katlamalı mı? “Namussuza ballı kaymak yedirir / Namusluya taş yutturur bu düzen” dar gelirlileri darağacına gönderene dekçömlek patladı’ demek yok ha!

Öğretmenin ek ders ücreti 27,3 lira; bari 1 litre benzini 1 ders saati ücretine endeksleyelim de dörtnala giden enflasyonu biraz yoralım, azıcık zorlayalım. Yada salın yularları, yakıt 50-60 lira olsun; ikinci fili, üçüncü fili isteyelim. Neydi o türkü:

1 fildir, 2 fildir, 3 fildir,

4 fildir, 14 fildir...

Bana bir bade vir.

Ne demişiz bir yazıda; “Benzine zam üstüne zam yapıldığında benzinlikte sıraya giren bir milletiz biz, ertesi gün zamlara karşı eyleme geçen değil; uyarız suyun akışına vesselâm.” Durmak yok; yola da devam, akışına bırakmaya da devam.

Temmuz’da yüzde 35 zamlayıp çalışanları sevindirik edeceklermiş. Taban fiyatları açıklıyorum: yüzde 35’e cümle kurmaya bile değmez, zaten 35-36 saat içinde erir. Yüzde 100 zam olsa bi 70’lik, yüzde 135 zam yapılsa bi 35’lik daha ilâve gerektir. Yüzde 200 olsa hafif bir tebessüm ve minik bir teşekkür, yüzde 300 olsa 3-5 ay lâf sokmadan idare ve seçime şükür.

 • Açlık sınırı nedir Usta?
 • Bir ülkenin insanîlik/slamîlik endeksindeki yeri, yani asgarî ücret oranıyla arasındaki fark
 1. (çarpı) günahkârlık katsayısı. Aç insanların ülkesinde tok olan cennet levhalı cehennem sitesi.
 • Tokluk sınırı nedir usta?
 • Yokluk çekenlerin sinir ucu.. Müslümanlık için köprüden önce son çıkış..
 • Ya yoksulluk sınırı?
 • Bir toplumda azamî müşterektir, çoksulluğu çöküş demektir.
 • Usta ciddi misin?
 • Cidsizim, tekinsizim, kanıksamaya tanıksadım; rahat mıdır, rahatsızlık mıdır arayışım?!

Bir kelimenin dibine doğru düşüyorum

Tanrım, alışmakla cezalandırma beni!”

Bereketini gör İlhami Atmaca ve dahi muradın kerevetin olsun ey halkım!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.