1. YAZARLAR

  2. Onur ÇANAKÇI

  3. Yetkisiz kambiyo kontrolü
Onur ÇANAKÇI

Onur ÇANAKÇI

Ekonomist
Yazarın Tüm Yazıları >

Yetkisiz kambiyo kontrolü

A+A-

Yanlış projeler, yanlış  para ve maliye politikaları sonucu artık ülke olarak nefes alamaz bir hale geldik..

Cumhuriyet tarihimizin yedek akçesi olan Merkez Bankası rezervlerimizi har vurup harman savurduk. Amerika’nın emisyon rekoru kırdığı 2008 senesinde ülkemize gelen yabancı sermaye ile tarıma  sanayiye değil, inşaata yatırım yaptık. Milletin değil , yandaş müteahhitlerin geleceğini düşündük. Sonucunda üreten değil tüketen bir toplum haline geldik.

Makro iktisadi hataların yanı sıra bir iktidar yap işlet devret projelerde ancak bu kadar öngörüsüz ve basiretsiz olur..
Arkadaş, Zafer Havalimanına 1 milyon yolcu garantisi veriliyor, geçen yolcu sayısı tam 4 bin.!! Açılışında alkışlayan şak şakçılar kadar yolcu gitmemiş… 20 senede verdiğimiz garanti ile 3 tane Zafer Havalimanı yapıyoruz. Çin’in 9 milyar dolara çok daha büyüğünü bitirdiği İstanbul havalimanına 30 milyar dolar harcamak hangi vicdanın ürünüdür sorarım size?

Ve artık deniz bitti.

Merkez Bankası rezervleri, yüksek maliyetli SWAP'lar derken, arka arka kapıdan yakacak dolar kalmadı. 

Kur korumalı mevduat denen saçmalık ile arka kapıdan satılan 50 milyar dolar, vatandaşa verilen 160 milyar lira faize tam 5 ay satın aldık. Yazık değil mi bu millete? AKP'nin siyasi yolu artık “benden sonrası tufan”dır.
İhracatçının önce gelirinin yüzde 25'ini Merkez Bankası'nı satmasını isteyen iktidar bunu bir süre sonra yüzde 40'a çıkarttı. Hemen akabinde yüzde 30'unu da reeskont kredisi kullanmak için bozdurma zorunluluğu getirdi. 100 dolarlık bir ihracatın yüzde 81'i ithalata bağlı olan bir sistemde sen nasıl ihracatçının elinden parasını alırsın?

Ve en son BDDK'nın yayınladığı bildiri!

İçeriğini bir tarafa koydum, Türk Parasını Koruma Yasası 35. Madde der ki; 

Dövize müdahale yetkisi sadece Merkez Bankası ve Hazine'ye aittir. Varın içeriğinin ne denli tutarsız olacağını siz düşünün. BDDK'nın bildirimindeki şartların üzerinde tam 65 tane firma var. Ve bunların toplam döviz pozisyonu tam 5.8 milyar dolar. Sadece vatandaşı panikletmek için bildiri günü arka kapıdan satılan dolar 1 milyar doların üzeri…

Sonuç itibarıyla BDDK'nın bildirisi aslanlar gibi bir kambiyo kontrolüdür.. "Bu tedbirler geçici" diyen Nebati de bunu doğrulamaktadır.

Ne yazık ki çarptığımız her kapıya giderken, borç para ister olduk. Daha bir kaç sene önce "terörist, darbe finansörü" dediğimiz BAE'ye bile kucak açtık.

Ne de olsa artık bizim için affetmek SWAP'tır!!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.