1. YAZARLAR

  2. Niyazi BEKTAŞ

  3. Yerli ve milli olmak mı?
Niyazi BEKTAŞ

Niyazi BEKTAŞ

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli ve milli olmak mı?

A+A-

Son günlerde en çok konuşulan konu; yerli ve milli olmak. İlgimi çekti. Yerli ve milli olduklarını söyleyenler gerçekten samimi mi yoksa samimi değiller mi? Bu konuda bilgi sahibi olmak için milli ve yerli olduklarını söyleyenlerin geçmişine bakmak kafi...

Ne demek yerli ve milli olmak?

Geçmişe kısa yolculuk yapalım. Siyasi hayatı boyunca içten gelerek "Ben Türk’üm" demeyen ya da diyemeyenler yerli ve milli olmaktan söz edebilirler mi? Bu sorunun cevabını vermek için yerli ve milli olmanın şartlarını bilmek gerekiyor.

Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde hem yerli hem de milli kavramlarının manası yazılmıştır.

Yerli olmak demek; Ülkede tüketilen tüm mal ve araçların yerli malı olmasıdır..

Milli olmak ise; Milli düşünmek, milli olmak, milli değerlere, milli kültüre, milli tarihe, milli dile kısaca millete ait değerlerin tamamına inanarak sahip çıkmaktır...

Bir başka ifadeyle lafı evelemeye gerek yok. Milli ve yerli olmak idraktir. İdrak etmek ise bana göre dünyanın neresinde olursam olayım "Türk’üm ve Müslümanım" diyebilmektir. "Kimsenin telkini, baskısı, menfaati ile yolumu tayin edemem, etmemeliyim." İşte yerli ve milli olmanın temel ilkesi.

Necip Fazıl’ın ifadesiyle "Nutuklarımı Türkçe söylüyorum. Yarın öldüğüm zaman da yüce yaratandan da affımı Türkçe isteyeceğim..." Bu fikri benimsemek ve doğruluğunu kabul etmek yerli ve milli olmanın gereğidir.

  1. önce çocukluğumuzda söylediğimiz “”YERLİ MALI TÜRK’ÜM MALI ,HER TÜRK ONU KULLANMALI. ”Bu şuurda isek ancak yerli ve milli olduğumuzu söyleyebiliriz. Yerli malı dediğimiz şey, bu vatan topraklarının, burada ömür süren beyinlerin ve gönüllerin maddi ve ya manevi mahsulü olmalıdır. Bu ürünü ise o yurdun, vatanın, toprağın üzerindeki hak sahibi millet yetiştirmeli ve kullanmalıdır. Başkalarına muhtaç olmamalı, başka yollara sapılmamalıdır..

Peki ülkemizde durum nedir?

Yani yerli malımız ve ya yerli mahsulümüz var mı? Türk Milleti yerli ürün üretiyor mu?

Ne yazık ki bu günlerde yerli ve milli kavramlarını kullananlar sayesinde tarım ürünlerini, hayvansal gıdaları “”buğdayı, mısırı; eti, peyniri[u1] , sütü, ve bir çok tüketim malzemelerini başka ülkelerden satın almak zorunda kaldık. Şu meşhur hayvansal yem olan samanın yurt dışında alındığını hatırlayalım.

Bir başka önemli konuya bakalım. Türkçe/Türk Dili Türk Milleti’ni temsil eden yegane milli kültür değeridir. Dilimizin geliştirilmesi ve bozulmaması, tahrip edilmemesi, korunması ve geliştirilmesi için sözle de olsa bir proje, her hangi bir çalışma var mıdır?

Kesinlikle yoktur. Dilimize sahip çıkmayanların neresi yerli ve millidir?

Yerli ürünlerimize sahip çıkmayanlar nasıl oluyor da yerli ve millilikten söz edebiliyorlar?

Cumhuriyet tarihi süresince inşa edilen fabrikalar, limanlar, bankalar, çok önemli işletmeler, haberleşme kurumları, demir-çelik fabrikaları ve hepsinden daha önemli olan vatan topraklarını satmak için yarışanlar nasıl oluyor da yerli ve millilikten söz edebiliyorlar?

Milli Ordumuza kimliksiz dış odakların oyuncağı olan adına cemaat denilen ihanet şebekesiyle birlikte kumpas kuranlar hangi yüzle milli ve yerli olmaktan söz ediyorlar?

En verimli, karlı kuruluşların satılmaması için mücadele edenlere karşı "BABALAR GİBİ SATARIM" diyenler hangi yüzle yerli ve milli olmaktan söz ediyorlar?

Yerli ve Milli olmanın sahiplenmesi bakımından en önemli unsurları olan "MİLLET-BAYRAK-VATAN-DEVLET"in isimleri yok mudur?

Şu anda millet vekili olan ve daha önce bir partinin İstanbul İl başkanı olan zatın "… sayesinde Türk olmaktan kurtulduk." diyenlerin ve bu söze karşı ses çıkarmayanların hatta onaylayanların bu gün sıkışınca yerli ve millilikten söz etmeleri sizce inandırıcı mıdır?

Türk Milleti; Türk Bayrağı, Türk vatanı, Türk Devleti ve Türk Dili ifadelerini söyleyemeyecek kadar alçaklık gösterenlerin neresi yerli ve millidir?

Elbette herkes dini inancında ÖZGÜRDÜR. Meşrebinde ve mezhebinde de özgürdür. Ancak Türk Milleti; hiç kimsenin onayına ihtiyaç duymayacak kadar da samimi Müslümandır. Balkanlarda TÜRK = MÜSLÜMAN demektir. Müslümanlık Türklükle iç içedir. Bu gerçeği hiç kimse inkar edemez, yok sayamaz..

Yerli ve milli olmak veya milletin değerlerine sahip çıkmak laf ile olmaz. Bu değerleri korumakla, gelecek nesillere aktarmak için uygulamakla ve yaşamakla ancak yerli ve Milli olunur.

Sırası gelmişken birkaç soru soralım:

Limanlarımızın kaçı yerli ve millidir?

Yediğimiz gıda ürünlerinin ne kadarı milli ve yerli sermayenin emrindedir?

Bankalarımızın kaçı yerli sermayenin emrindedir?

AVM'lerde satılan ürünlerin ne kadar yerli ve milli üründür?

Tohum ve gübremizin ne kadarı yerli ve millidir?

Ulaşım araçlarının ne kadarı yerli ve millidir?

Bir başka acı gerçeği söylemek zorundayım: Milli Eğitimimiz dahi yerli milli değildir.

Şimdi söyler misiniz; Nasıl yerli ve milli olmak?

Ürünler milli değilse; fabrikalar, limanlar, hava alanları, büyük üretim tesisleri, yer üstü ve yer altı kaynaklarımızı üretenler milli değilse; vatan toprakları yarış halinde satılıyorsa, tarımın milli değilse; toprağa ektiğin tohum milli değilse, hayvan ırkların milli değilse, eğitimin milli değilse daha vahimi sen milli düşünmüyorsan, özellikle de dilin milli değilse millilik ve yerlilik senin nerende?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum