1. YAZARLAR

  2. Hakan TANIM

  3. Yeni Dünya düzeninde asla ölmeyecek meslekler
Hakan TANIM

Hakan TANIM

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Dünya düzeninde asla ölmeyecek meslekler

A+A-

Dünya, son yüzyılın en büyük Pandemik salgınıyla adeta savaş halindedir. Ve salgın, şekillenecek yeni dünya düzeninde bize bazı mesleklerin  gerekliliğini ve önemini ortaya çıkarmıştır. Okullarında henüz eğitim süreçlerini tamamlamamış olan genç arkadaşlarımız için bu mesleklerin neler olduğunu tespit etmeye çalıştım. Öncelikle bu kriz döneminde gözümüze çarpan en önemli meslek 'Doktorluk'. Daha sonra 'hemşirelik' ve yardımcı sağlık personelliği ileriki dönemlerde asla olmazsa olmazlardan olacaktır. Psikoloji ve sosyoloji alanı. Kimyevi ilaç sanayii, Laborantlık. Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım ve Donanım Mühendisliği çok önemli meslek gruplarını oluşturacaktır. Özellikle gıda sektörü yine olmazsa olmazlarımızdan olmuştur.

Tarım sektöründe meyve ve sebze üreticiliği, hayvancılık ileriki dönemlerde önemli yer tutacaktır. Bunun yanı sıra kutsal bir meslek olan onların olmadığı yerde bunlarının hiçbirinin olmayacağı 'Öğretmenlik' mesleği asla ölmeyecek meslek gruplarımızdandır. Emniyetemiz için  çalışan 'Polisler' ve meslekleri ve tabi ki askeri personel. Bankacılık sektörü, İletişim ve Telekomünikasyon sektörü, doğalgaz ve elektriğin öneminin bir daha ortaya çıktığı enerji sektörü, medya ve sosyal medya ile hayatımıza girmiş olan Yeni Medya, gazetecilik ve krizden sonra hareketlenecek olan ve halen tartışmaların yaşandığı hukuk alanında çalışanlar özellikle 'Avukatlık' mesleği gözlemlediğim kadarıyla en popüler meslek gruplarını oluşturacak ve dünya ekonomisinin belirleyici itici güçleri haline gelecektir.

Yeni bir jenerasyon ve çok genç bir nüfusa sahip olduğumuz aşikardır. Geleceğimizi teslim edeceğimiz bu jenerasyon için yaşanan bu salgın aslında tam bir yol gösterici ve pusula olmuştur. Hani derler ya "her şerde bir hayır vardır". Bana kalırsa dünya düzenine atılan bu formatı genç arkadaşlarımız en iyi şekilde değerlendirmelidir. Çünkü en büyük çıkmaz genç yaşlardaki belirsizliktir. Aynı zamanda devletimiz ve siyasete yön verenler bu sektörlere yeni jenerasyonu teşvik ederek  ülkemizi geleceğe güvenle emanet edebilmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.