1. YAZARLAR

  2. Zeynel KOZANOĞLU

  3. YAHYA KEMAL ÇANKIRILI Mİ?
Zeynel KOZANOĞLU

Zeynel KOZANOĞLU

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

YAHYA KEMAL ÇANKIRILI Mİ?

A+A-

Yahya Kemal Çankırılı mı?

 Bir kimse “Kim” nereli deyince oralı olur? Sözgelimi, ben şimdi kalksam “Süleyman Demirel Çankırılıdır” desem, ben bu savımda ne kadar inandırıcı olurum. Hatta bunu ben söylemesem de Süleyman Demirel’in kendisi söylese bunun gerçeklik payı nedir?

 

Hatırlayınız, Birleşik Amerika’nın geçen yüzyılın altmışlı yıllarında başkanı olan J. F. Kennedy Batı Berlin’e geldiğinde Almanca olarak “Ben Berlinliyim” demişti. Böyle dedi diye Kennedy Berlinli mi olmuştu? 

Efendim, lafı şuraya getirmeye çalışıyorum ki, bizim Çankırı’mızda düzenlenmiş olan “Çankırı Evi” ni birkaç yıl önce gezerken ünlü şair Yahya Kemal’in Çankırılı olduğunu öğrendim. Yahya Kemal gerçekten Çankırılı mı?

Bir kimsenin nereli olduğuna karar verebilmek için neleri ölçüt olarak kullanabiliriz?

Bana göre, kişinin kendi beyanı asıldır ama, bunu şaka olsun diye, dostluk gösterisi olsun diye söylememiş olması gerektir. Örneğimizde Kennedy “Berlinliyim” diyor ama bunun böyle olmadığı açık seçik ortadadır. Bu hallerde böyle denilmesi anlamlıdır. Böyle bir söylem o kişiyi oralıların gözünde büyütür. Kimse “Hay Allah Kennedy de bizim hemşehrimizmiş” demeye kalkışmaz. Böyle bir şey kimsenin aklına gelmez…

Şimdi gelelim Yahya Kemal Beyatlı’ya…

Yahya Kemal Beyatlı niçin Çankırılı olsun? Çankırı hakkında şiir mi yazmış? Çankırı’da mı doğmuş? Babası, anası Çankırı’da mı çalışmış? Çankırı’dan Milletvekili mi seçilmiş? Büyük büyük dedesi Çankırı’dan mı gitmiş? Böyle bir şey varsa bu bilgi nerede bulunuyormuş?

Tek kaynak bir ilköretim müfttişinin kitabı. Peki ben de şimdi bir kitap yazıp "Mısır piramitleri Türkiye'den çalınıp götürülmüştür" diye yazsam buna bir engel var mı? Kırk yıl sonra bir takım yufka akıllılar buna inansınlar mı?

Arkadaşlar! Gülünç olmayınız... Kendiniz gülünç olurken benim Çankırımı ve de Çankırılımı gülünç duruma düşürmeyiniz. “Ben Çankırılıyım” demeyen, Çankırı ile uzaktan yakından hiç ilgisi bulunmayan bir kimsenin Çankırılılığından medet ummayınız.

Ne olacak? Türkiye’nin bütün ünlüleri Çankırılı olsa, Çankırı bundan ne kazanacak?

Bakınız elimde 1960 yılında basılmış bir kitap var. Ünlü Edebiyat araştırmacısı Nihat Sami Banarlı yazmış. “Yahya Kemal’in Hatıraları”. İstanbul Fetih Cemiyeti Yahya Kemal Enstitüsü yayını... Bu kitabın on altıncı sayfasından başlayarak şu satırlar okunuyor:

“Ben Üsküp’te doğdum. Babam İbrahim Naci Beydir. Büyük babam ve dedelerim sırasıyla ..... ‘dir. Ailemizin malum olan en eski ceddi Mustafa-yı Salis devrinin sancak beylerinden Şehsuvar Paşa’dır. Bu Şehsuvar Paşa’da hem baba, hem anne tarafımın cedleri birleşir.

Anne tarafıma gelince: Annem Nakiye Hanım Leskofçalı İsmail Hakkı Paşazade Dilaver Beyin kızıydı. Hasılı bizim aile hem baba, hem anne tarafından Şehsuvar Paşa’da birleşiyordu. Fakat Şehsuvar Paşa’dan sonra sahibi bulunduğumuz arazi taksim edile edile babamın tarafı Niş’te, anneannemin baba tarafı .... ise Vranya’da kaldı.”

Peki, söyler msiniz Çankırı nerede kaldı? Şehsuvar Pşa’nın Rumeli’de evlad-ı Fatihan’dan olduğu söylenir’miş. Bunu da Yahya Kemal’den öğreniyoruz. Bize bunca bilgiyi veren şairimiz Türkiye’nin herhangi bir yerinden olsaydı, bunu söylemez miydi?

Cinimiz kadar sevmediğimiz ve bizi cini kadar sevmeyen Makarios bile Türkiye’nin neresinden olduğunu söylemekte sakınca görmemiş. Canımız ciğerimiz, başımızın tacı Yahya Kemal’imiz Türkiye’nin neresinden olduğunu bilseydi, bunu söylemez miydi?

İşte şimdi “hüküm”  satırlarına geldik… Ömrü boyunca Çankırı’nın adını anmamış, Çankırı ile ilgili bir etkinliğe katılmamış bir kimsenin Çankırılıdır, diye ilan edilmesi Çankırı’lıyım, diye çırpınan değerlere kıyılmış olması anlamına gelir.

Yahya Kemal Beyatlı çok değerli bir şairdir. Ama, benim ölçülerime göre, bir İsmail Karaahmetoğlu Yahya Kemal’den yüz kat daha büyüktür. Yahya Kemal Bey ömrü boyunca tek başına “yan gelip yatmış” ve sadece şiir yazmıştır.

Benim İsmail Karaahmetoğlu’m, şiir de yazmış, tam iki yüz kırk üç ay boyunca Ilgaz Dergisi’ni çıkarmıştır. Delilik derecesinde bir Ilgaz ve dolayısıyla da Çankırı tutkunudur. Bu ülkenin binlerce çocuğuna yarım yüzyıl boyunca öğretmenlik etmiş, kendi çocuklarının doktor olmasını sağlamış ve kimisi şiir kimi düzyazı olmak üzere on adet kitaba da imza atmıştır.

Nereli olduğu konusunda da tartışma yoktur. Ilgaz’ın Ömerli köyünden bir Gazi’nin oğludur. Allah uzun ömür versin kendisi de Çankırı’ya 150 km kadar ötededir, Ankara’dadır. Hiç bir tarikatın şeyhi, şıhı, mıhı olmadığından da kapısını kimse çalmamaktadır.

Çankırılılar! Yahya Kemal’den vaz geçin. Kendi çocuklarınıza sahip çıkın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.