1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Türkiye’de demokrasi bloke edilmiştir.
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’de demokrasi bloke edilmiştir.

A+A-

1 Kasım Pazar günü yapılan seçimle ilgili yabancı ve yerel medyada spekülasyonlar yapılmaktadır. Bazı yorumcular sahtecilik yapıldığını ileri sürerken daha kesin sonuçlar alınmadan ‘’Seçim sonuçlarına saygı gösterilmelidir’’ diyen yetkililer, durumu bildiklerinden mi  bilinçli olarak ve spekülasyonların önünü kesmek için mi böyle söylediler?

AKP’nin ileri gelen deneyimli üyeleri bile seçim sonuçlarının bıçak sırtında olduğunu söylerken, aynı tespitler kamuoyu yoklaması yapan anket şirketlerince de açıklanmıştır. O kadar anket şirketinin yanılması ve yanıldıklarını kabul etmeleri pek etik ve olağan gözükmüyor. % 9 oy artışı ve özellikle halk geçim sıkıntısı içinde, terörün can aldığı dönemde tahminler doğrultusunda pekte gerçekçi gözükmüyor.

Başka ve önemli bir faktörde, iktidarın halka  (İslamcı, solcu, Kürt, milliyetçi) bakış açısı başka bir negatif faktör olmasına rağmen spekülasyonların sorgulanması gerekmez mi? AKP Meclis çoğunluğunu sağlamıştır ama adaleti, tarafsızlığı sağlayabildi mi? Bu soruyu batılı kaynaklar sıkça sorguluyorlar. Bir bit yeniği olmasa bu denli konu edilmezdi.

Seçim sonuçları ile yarı-legal uygulama ile başkanlık (diktatörlük) sisteminin de yolu böylece açılmış oluyor. Seçim sonuçlarının güvenirliği ise asla sorgulanmıyor. Oy oranındaki artış ise başka bir handikap. 5 ayda bu kadar seçmen artışının bir hikmeti harbiyesi olsa gerek? Yurt dışı oylara bile kuşku ile bakılıyor. Acaba mezarda yatanlarda mı oy kullandı sorusunu insan sormadan edemiyor.

Erdoğan’ın kin ve hırsı maalesef seçim sonuçları üzerinde kaygıları, yasa dışılığı gündeme getiriyor. Halk ya bunu kabul edecek ya da etmeyecek? Türkiye’de demokrasi bloke edilmiştir. Türk halkı çakma demokrasi ile yönetildiğinin de farkında olmalıdır. Çünkü Türkiye’de uygulanan seçim sistemi manipülasyonlara açık bir sistem olması nedeniyle. Avrupa’da yasak ve kullanılmamaktadır. Güvenirliği olmayan bir sistem olması nedeniyle YSK bile çok erken saatte seçim sonuçlarını vermemek için sitesini kapattı. Neden? Niçin?  Kontrol edilemeyen bir sistemde her seçim kazanılır.

HDP veya MHP  oyu AKP ye gider mi? Beş ayda seçmen tercihi bu oranda değişir mi? Bütün bunlar spekülasyona açık davetiye çıkarrmaktadır. Peki bu duruma muhalefet neden yeterli tepkiyi vermedi veya veremedi? Konuyu uluslar arası kuruluşlara taşımadı? YSK nın kayıt sistemi neden incelenmiyor? Özellikle saat farkından dolayı kullanılan oylar açıklanmıyor?

Herkesin kafasında yüzlerce soru varken AKP seçimi kazanmanın keyfini çıkarıyor. Balkon konuşmaları ile halka gülücükler gönderiyor. Önceki seçimlerde de çok sayıda gülücükler gönderildiği ve gerçekleşmediği de bir gerçek.

Soru şu: Şimdi ne olacak? Ne olabilir ki!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.