1. YAZARLAR

  2. Nazım PEKER

  3. Türkiye nasıl büyüdü?
Nazım PEKER

Nazım PEKER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye nasıl büyüdü?

A+A-

Hiç kimse vatan haini değildir. Ülkem kalkınır, büyür, zenginleşirse; elbette ben de, sen de aynı oranda zenginleşip büyüyeceğiz.

Şöyle bir dünya devletlerinin büyümelerine baktım, maşallah bizim elimize su döken yok. Dünyanın dört bir yanına sanayi ve tarım ürünün satan Çin’e bile büyümede nal toplatmışız.

Aklıselim düşünelim mi?

Türkiye dünyanın 135 ülkesinden bırakın sanayi ürününü, tarım ürünü almaktadır. Buna rağmen yüzde 7.4 büyüme nasıl oldu diye aklıma takılmakta.

Fıstık İran’dan, çörek otu Suriye’den, et Sırbistan’dan-Fransa’dan, saman Bulgaristan’dan, tohum İsrail ve Hollanda’dan, buğday Rusya’dan, mısır Kanada ve ABD’den.  vs. vs.

Bütün bu veriler ortada iken nasıl oldu da: 7.4 büyüdük?

Yoksa büyümemiz HORMONLU mu? GDO’lu mu büyümekteyiz?

Hep beraber bir karşılaştırma yapalım.

Almanya: 1.258 trilyon dolar ihracat yapmış, 350 milyar dolar dış ticaret fazlası vermiş, 56 milyar dolar bütçe fazlası olmuş. İşsizlik oranı: Yüzde 4.9. buna karşın ancak ve ancak yüzde 3 büyüyebilmiş.

Türkiye:147 milyar dolar ihracat yapmış.70 milyar dolar dış ticaret açığı var. (Yurt dışına yüzde 7.4 İHRACAT yapmışız, mal satmışız. Yurtdışından: Yüzde 17 7 İTHALAT yapmışız: yani mal almışız. 2017 verileri) 60 milyar TL bütçe açığı vermiş. İşsizlik: Yüzde 13 Her dört üniversite mezunundan üçü işsiz. Büyüme ne hikmetse ve nasıl oluyorsa: yüzde 7.4

Dünyada bir tek, bütün ekonomistlerin hayret ettiği bir durum! Sanırım bana da geri zekâlı diyecekler. Çünkü anlamakta zorlanmaktayım.

Cemaatlerin ve nefesi keskin şıhların sayesinde mi acaba?

Sonra bir bakıyorum, böylesine büyüyen bir ülkede döviz almış başını gidiyor. Yabancı yatırımcı gelmiyor, yerli yatırımcı yurt dışına kaçma derdinde. (Bizzat Sn. Erdoğan, “Parasını yurt dışına kaçıranlardan şu kadar para alacağız" demedi mi?) Mazot, benzin uçmuş.

İğneden ipliğe her şeye zam! Cumhuriyetin kazanımları yok pahasına elden çıkarılıyor. Çiftçi üretimden kaçmış. Memur, işçi, emekli geçinemiyoruz feryadında.

Ama nazar değmesin yüzde 7.4 büyümüşüz. İstemeyenin iki gözü de kör olsun. Yalan söyleyenler mi? Ona ben karışmam. Siz vatandaşlar bileceksiniz!..     

Cebiniz yanıyorsa, mutfakta "YOK" pişiriyorsanız. Bu şoförü değiştirmelisiniz. Galiba şoför yorgun ve gideceği yönü de bilemiyor.

Esen kalınız.

NOT: Demek ki ihracatın tamamını büyüme olarak göstermişler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum