1. YAZARLAR

  2. Abdullah ALAGÖZ

  3. Türk aydınlanmasının öncü gücü İYİ Parti ve Meral Akşener
Abdullah ALAGÖZ

Abdullah ALAGÖZ

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk aydınlanmasının öncü gücü İYİ Parti ve Meral Akşener

A+A-

Siyasi partiler, toplumda var olan sosyal, kültürel ekonomik vs. gibi ihtiyaçlar sonucu ortaya çıkar. O günün şartlarında ortaya çıkmış ve kangrenleşmiş problemlere çözüm bulma, çözümsüzlüğün önünü açma ve topluma bir umut olma iddiasıyla siyaset arenasında yerini alırlar.

Bu bağlamda;

Siyasi partiler ve liderleri topluma yapacakları hizmetleri bir program dâhilinde ilan ederek toplumun karşısına çıkarlar. Dolayısıyla partilerin toplum nezdinde değerlendirilmesinin ölçüsü; programı, lideri, kadroları ve geçmiş uygulamalarından hareketle güvenilirlikleridir.

İYİ Parti Türkiye'nin sosyolojik ihtiyaçları sonucu ortaya çıkmıştır. İYİ Parti, ortaya çıkan çözümsüzlüklere çözüm bulma, tıkanıklıkları aşma ve toplumsal düzeni yeniden tesis etme iddiasıyla siyasi arena da yerini almıştır. Programıyla, tüzüğü ve inanmış donanımlı kadrolarıyla ile diğer siyasi partilerden tamamen farklıdır.

Bahsettiğimiz talep, toplumun kutuplara ve katmanlara ayrılmasından yorulması neticesinde ortaya çıktığı için toplumu kucaklayıcı bir işlev üstlenecektir. Her şeyden önce topluma bakışı ayrıştırıcı değil bütünleştiricidir.

Türk ve Dünya siyasi hayatında dar bir çevre veya egemen unsurlar tarafından kurulan siyasi kurumlar olduğu gibi, toplumdan gelen talep sonucu ortaya çıkan siyasi hareketler de vardır. İYİ Parti, Türk toplumunun günün egemenleri tarafından baskılanmasına karşı toplumsal zeminden gelen talep üzerine doğmuş olduğu için sadece bir siyasi yapı değil, bir sosyal-siyasi hareketin adıdır.

İYİ Parti; var olan partiler yasasındaki antidemokratik uygulamalara rağmen önce parti içinde demokrasi kültürünü yaşamayı ve yaşatmayı hedeflemektedir. Türkiye’nin demokrasi ve özgürlüklere olan özlemini parti içinde gerçekleştirerek Türk milletine uygulamalarıyla model olmayı sağlayacaktır.

Bu bağlamda; ucube partiler yasasına rağmen İYİ Parti, toplumsal talepleri dikkate alarak topluma sunacağı alternatif düzen anlayışını öncelikle kendi yapış içinde işler hale getirecektir. Demokrasi kültürü dünden bugüne hemen uygulanamamaktadır. Sisteminiz kadar onu uygulayan ve ona uyan insan faktörünün de belirleyici özelliği olduğunu da unutmayalım.

İYİ Parti; bir parti olmanın ötesinde Atatürk’le başlayan milletleşme sürecimizin tamamlayıcısı ve insanımızı kul olmaktan çıkarıp eşrefi mahlukat yapma misyonunda öncüsüdür.

İYİ Parti; İnsanımızı yapay tanrıların ve mistik ruhbanların esaretinden kurtararak aklıyla, vicdanıyla hür bir şekilde karar verebilen birey olması için bir çaba içindedir.

Sayın Meral Akşener bu süreçte sadece İYİ Parti için değil Türk demokrasisi içinde tarihi bir görev üstlenmektedir. Devlet tecrübesi, Türk siyasi tarihine olan hakimiyeti, demokrasi ve özgürlüklere olan inanmışlığı, özlemi Türk milletinin bu cendereden çıkışı için ideal bir siyasi kişiliktir.

Sayın Akşener;  Bu tarihi süreçte, Türk aydınlanmasının belirleyici unsuru, katalizör gücü ve aziz milletimizi geleceğe taşıyacak olan Türk medeniyeti tasavvurunun tarihi misyonu ile muazzam bir yükü omuzlamıştır.

Bu vesile ile ne İYİ Parti’yi  bir parti olarak ne de Sayın Akşener’i sadece bir parti lideri olarak görmemek gerekir. Partimiz ve liderimiz; tıkanmış siyasetin önünü açmak, esir edilmiş milletimizin hürriyetine yeniden kavuşmasını sağlamak, tarihi yürüyüşü durdurulan büyük Türk milletinin yürüyüşünü yeniden başlamasını sağlamak, Atatürk’le başlayan milletleşme sürecimizin tamamlanmasını gerçekleştirmek , dünyaya yeniden Türk’ün mührünün vurularak her türlü tona sahip ideolojilerin ve onların mankurtlaşmış tayfasına dur demek için tarihi bir görev ve sorumluluğun adıdır.

İYİ Parti; mensupları için bugün her zamandan daha önemli bir andır. Bu zaman birimi, Malazgirt’le vatanlaşan, Çanakkale’ile durdurulan, Sakarya ile kıyama kalkan  Dolma bahçe önlerine demirleyen düşman gemilerine bakarak “geldikleri gibi gidecekler.” ruhunun kolektif akıl ile birleşip tek vücut, tek kalp halini almasıdır.

İYİ Parti mensupları ve lideri; diktacıların ağızlarında salyaya dönüşen küfürlerine, saldırılarına, algıya dayalı zihin kontrol gibi kahpe oyunlarına rağmen başta Anadolu coğrafyası olmak üzere bu evrene Türk’ün mührünü vuracaklardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.