1. YAZARLAR

  2. Kerim YILMAZ

  3. Tek adam rejimi adım adım adım yerleşiyor
Kerim YILMAZ

Kerim YILMAZ

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Tek adam rejimi adım adım adım yerleşiyor

A+A-

Ankara kulislerine yansıyan duyumlara göre AKP getirilecek bir yasal düzenlemeyle Meclis'te yasa çıkarmak yerine Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerine ağırlık verilmesini planlıyor.

Baştan belirtelim bu düşünce ''-Yasama yetkisi Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Meclisinindir. Bu yetki devredilemez.'' diyen T.C Anayasası 7.maddesine açıkça aykırıdır.

Neden ihtiyaç duyulmuştur? Yasaların çıkması uzun sürüyormuş! Buna kargalar bile güler. MHP destekli AKP nin Meclis'de istediği her yasayı rahatlıkla çıkardığı varittir. Kaldı ki torba usulüyle maddeler bazında görüşülmeden gece yarısı onlarca yasa yapıldığı da bir gerçektir.

İmdi buna ne gerek var? 

Referandum öncesinde ve sonrasında onlarca kez anlattık. Bu demokratik bir sistem olamaz bal gibi tek adam yönetimidir dedik inanmadınız! 

Hatta MHP'nin bilge lideri ''bu başkanlık rejimi değil Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemidir'' diye abuk subuk izahlar da bulundu. Dünyada olmayan kamu hukuku öğretisinde ve literatüründe bulunmayan bir şeyi mucit gibi bir yerlerinden uydurup getirdiler. Maalesef halkımız da anlamadığı, bilmediği şeyin yeniliğine kanıp şaibeli de olsa az farkla kabul etti.

Şu halde sistem demokrasiye temelden aykırı bir tek adam sistemidir! Akşamdan sabaha torbalarla TBMM'de neredeyse tüm yasaları değiştirme çoğunluğuna sahip iken neden buna ihtiyaç duyulur ki?

Başkanlık rejimlerinde kuvvetler sert biçimde ayrıdır! Yasama, yürütme ve yargı asla yetkilerini devretmezler!
Hatırlayın bu sisteme en iyi örnek olan ABD'de yasama bütçe yasasını onaylamadığı için geçmişte ve halen arada bir Hükumet duruyor!

Bizde her üç erkin direk ya da endirekt başkanı olan C.Başkanı istediği her şeyi yapabilirken yasama yetkisini de uhdesine neden almak istiyor?

Yine hatırlayın; başkanlık gelecek her şey düzelecekti değil mi? Sonuç tersi oldu ama! Enflasyon faiz döviz düşmedi çıktı, işsizlik ve fakirlik arttı. 

Şimdi de hızlı karar almak için bu işi yapacaklarmış! İyi de hızlı alamadığınız hangi karar var? Rutin işlerde zaten bu yetkiye gerek de yok.

Öyleyse sebebi ne ola ki?

Sanırım ekonomik iflasın çıkışı imkansızlaştı. Ülkenin her şeyini haraç mezat satmak için bu yetkiyi de almak istiyor. Sakar'yadaki Tank-palet fabrikası özelleştiriliyor şeklinde karar alıp kanuna aykırı biçimde işletme devri (ne menem şeyse) yaptılar ya duyulunca da tepkiler oldu. Şimdi yasa masa devre dışı kalacak ve ahali satıldıktan sonra öğrenecek. Aklıma gelen bu...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.