1. YAZARLAR

  2. Neşe DİLEKÇİOĞLU

  3. SUDENAZ`IN ÇIĞLIĞI
Neşe DİLEKÇİOĞLU

Neşe DİLEKÇİOĞLU

TRT THM Sanatçısı
Yazarın Tüm Yazıları >

SUDENAZ`IN ÇIĞLIĞI

A+A-

O Sivaslı küçük bir kız adi Sudenaz. Beyninde bir tümör var çok riskli bir ameliyat bu . Annesi Tüm Devlet Hastanelerini gezmiş kızına şifa aramak için.

Ancak ameliyatı her nedense artık kapılarında kuyruk olmayan,bir telefon uzaklığımızda, hizmette sınır tanımayan Devlet Hastaneleri biz yapamayız çok riskli bir ameliyat demişler..Televizyonda izliyorum o annenin çaresizliğini. Sudenaz daha çok küçük derdi ondan büyük. Henüz hastalığının tehlikesinden habersiz Sesleniyor okul arkadaşlarına..

Arkadaşlar bir müddet yanınızda olamayacağım.. Hastayım .Ameliyat olup iyileşeceğim .Bana dualarınızı gönderin.. Bir an önce iyileşip aranıza döneceğim.. Sudenaz in bu tümör den tek gözü kapanmış yürüme zorluğu çekiyor..

İstanbula gelmişler ailece. Devlet Hastahaneleri yol göstermişler sağolsunlar. Demişler ki hep birlikte tek ağızdan, biz bu ameliyatı yapmayız.. Çaresi biz de değil İstanbul da paralı özel bir hastahanede..

Oraya gittiklerinde mutlaka Sudenaz i ve ailesini kapılarda karşılayan size nasıl yardımcı olabiliriz diyen güzel giyimli güzel mi güzel hastahane hostesleri ( sanki THY nin hosteslerine taş çıkaracak özellikte ve güzellikte )karşılayıp hastaya beş yıldızlı otel çalışanları muamelesi yapan stand görevlilerine teslim etmişlerdir. Öyle ya son sistem beş yıldızlı otelleri kıskandıracak güzellikte odaları var bu Hastahanelerin .Manzaralı ,gökdelen havalı, odalarında sıcak suyundan yararlanacağınız şampuanı saç kremi dahil geniş banyolarından tutun da televizyondan çıkın. Paranız varsa kafeteryalarından yemekli içmeli yararlanacağınız, yok yok bu hastahane görünümlü beş yıldızlı otellerde.

Pardon özür hastahanelerde. Odalar da mertebe mertebe, fiyatı otellerle rekabet edecek düzeyde neredeyse..Deniz manzaralı odalarında da eğer canımız sıkılmasın derseniz, denizi seyretmek isterseniz bu fiat katlar demişlerdir kimbilir hasta yakınlarına.. Ancak bir sorun var Sudenaz in ailesinde bu para yok..

Ahh bir 90.000 tl leri olsa özel hastahanenin o hünerli elli doktorları cerrahları hemen ameliyata alıp iyileştirecek bu güzeller güzeli SUDENAZ kızımızı..

Annesinin elinden tutmuş sekerek görüntü veriyor televizyonda. Bilmiyor para olmayınca sağlık da yok. Henüz anlayacak yaşta değil çünkü . Küba da olsa yani o komonist (kominist) ülkede yaşasa kanser tedavilerine para ödemeyecek Devlet vatandaşının sağlık giderlerini karşılıyor. Ameliyattan da beş para almadan vatandaşına şifa veriyor.. Ancak sağlıkta reform yapan ülkemde para vermemek için ACİL leri dolduran halkım eğer ölecek kadar acil değilse bilmem ne kadar katkı payı sunuyor Devlete..

Gelelim Sudenaz ve ailesine her hallerinden orta sınıftan bir aile, gerçi orta tabaka kalmadı da..Televizyondan Devlet büyüklerine sesleniyor. Size yalvarırım kızımı kurtarın..

Bu parayı denkleştirmemiz mümkün değil. Öyle ya asgari ücretliyse baba bu parayı karşılaması mümkün değil.. Anne de bizlere ve Devlet büyüklerine sesleniyor bu özel mi özel hastahanede parası olanlara servis var..

Ancak belli ki şifada da orada var ..Parayı bastırınca en iyi cerrahlarla çalıştıkları besbelli..

DEVLET NİYE VAR...?
VATANDAŞINI YAŞATMAK İÇİN.. PARAN VAR MI..?
YOK..
O HALDE BAŞKA KAPIYA..ALLAH KURTARSIN HEMŞEHRİM..
ALLAH'TAN UMUT KESİLMEZ. ( insandan kesebiliriz yani )İnsanı modern dilenciler haline getiren ,televizyonlarda o parayı bulmak için çırpınan anne gibi,sağlık da reform yapmış Devlet büyüklerine o çaresiz annenin bir umutla baktığı gözlerindeki yardım edin ışığıyla , yüreğim yanarak ,parçalanarak küçük kızımız Sudenaz için sesleniyorum..

İNSANI YAŞATIN Kİ DEVLET YAŞASIN..Anladınız umuyorum..

Şimdiden çok teşekkürler DEVLETLÜM..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.