1. YAZARLAR

  2. Beytullah KUDU

  3. Sudan kim susuz dönecek?
Beytullah KUDU

Beytullah KUDU

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Sudan kim susuz dönecek?

A+A-

Halk arasında kullanılan ve aslında derinliğine indiğiniz zaman çok da anlamlı olan deyimler vardır. Aslında ortak bir hedefe gidiyor gibi gözüken iki kişi için, aradaki cambazlığa veya güvensizliğe vurgu yapmak için veya birinin diğerinden daha akıllı daha uyanık olduğunu anlatmak için kullanılan "Suya götürür susuz getirir" deyimi bence bugünkü siyasette çok anlam kazanmış durumda.

Çobanın; ağanın kızını almak için 2 gün susuz kalan koyunları suya indirip öyle içli çaldığı kaval sesiyle su içirmeden geri getirmesinde vardır tabi bir liyakat, yetenek, ehillik..

Bugün çoban kim,kavalı kim çalıyor ve koyunların susuz kalmasındaki su hasreti kadar,su ihtiyacı,su mecburiyeti kadar makam mecburiyeti olan kim?

Bunu zaman bize gösterecek. Tabi profesyonellik ön okuma gerektirir... Benim ön okumamda kaval Bahçeli'nin elinde makam mecburiyeti olan ise Erdoğan gibi duruyor..

Ancak siyasette altın kuraldır...

Sizi, siyaseten biri ya da birileri bir yere taşıyorsa siz en çok O’na ya da onlara dikkat etmelisiniz... Sudan susuz dönmemek için…!

Arkanızı en çok ondan ya da onlardan korumalısınız.. Mutlaka günün sonunda pimanlığınız o kişi, kişiler için olacaktır... Tabi siz daha akıllı olursunuz, o ayrı!

Siyasette akıl, sonuçtur... İstediğini alan akıllıdır..

Bugün bir siyaset bilimci olarak benim ençok ilgi duyduğum yolculuk, Bahçeli-Erdoğan yolculuğudur...

Çünkü hatırlayacağımız gibi, Erdoğan’ın siyaset sahnesine çıkmasının müsebbibi Bahçeli’dir. Yani siyaseten en çok kendisini kollaması gereken kişi de Bahçeli olmalı..Oysa bugün birlikte ölüme gider bir durumdalar... Tabi yersek!

FETÖ eliyle AKP’nin Türk ordusuna yaptığı taarruz, Ergenekon ile başlayan seri bence Bahçeli ile Erdoğan'ı asla kardeş yapmaz! Bu ‘artı parantez’ olarak dursun...

İşler yoluna girince anlamsız şekilde koalisyondan çekilen Bahçeli, ANAP ve DYP’nin 367 garabetiyle siyaseten bitmiş olmalarını değerlendirip AKP’ye yol açmıştır. 7 Haziran'da kendisine sunulan AKP’nin ömrünü uzatma fırsatını teperek AKP’nin ilk darbeyi almasına sebep olmuştur.

Daha sonra millet nazarında tam anlamıyla çözülemeyen 15 Temmuz hain kalkışmasıyla sazı eline alan Bahçeli, önce BAŞKANLIK sistemiyle Erdoğan’ı tek adam ve tek hedef yapmıştır. Güç daha fazla güç arzusunu, ihtiyacı doğurur. Ve Erdoğan’ı daha fazla güç talep etmeye mecbur bırakmıştır.

Erdoğan’a verilen yetkiler ve anlamsız bir şekilde uzatılan OHAL, yarın AKP aleyhinde kullanılacak ve AKP’ye yaptırılan bir silah gibi duruyor... Silahın projesini yapan kim... Bahçeli!

       %40 ile tek başına iktidar olan bir parti için barajı %50’ye çıkarttı..275 vekille Meclis çoğunluğunu alan parti artık meclis çoğunluğu için 301 vekile mecbur kaldı ki bu çoğunluğu asla elde edemeyecek..

     Çünkü..

Yine bahçeli’nin akp’ye kabul ettirdiği ittifak yasasıyla akp meclise giremeyen partilerin oylarından oldu.AKP’nin kalesi olan doğu ve güneydoğu oylarına set çeken de BAHÇELİ,Alacağı 3-5 oyla birlikte 30-40 vekili  akp’den alacak olan BAHÇELİ,mecliste ANAYASAyı tek başına değiştirme çoğunluğunu da elde edecek bir vekil sayısına ulaşacak..Seçim sonrası MİLLET İTTİFAKININ yanına dönerse bahçeli,30-40 vekille çok değerli bir noktaya konumlanabilir..

    MECLİSTE 5. BİR PARTİYE ihtiyaç var diyen bahçeli,mhp içindeki genel başkanlık yarışından bir partinin doğmasına sebep oldu..İYİ de oldu..Gidecek biryer bulamayan hatırı sayılır bir seçmen bu partide yeni bir umut,yeni bir ışık gördü..ve yeni sistemde tek 1 oy akp için değerliyken milyonlarca oy İYİ PARTİYE yöneldi..

   Akp ile yapılan ittifak çarpan etkisi yaratmadı, ancak belli ki Erdoğan’ın hesaba katmadığı karşı ittifak, çarpan etkisi yarattı..

AKP  içine de müdahil olan Bahçeli vekil sıralamasında da daha önceki uygulamaları yok ettirdi AKP’ye... Geniş kitlelerden daha mikro milliyetçi bir noktaya aday belirlemeyi taşıdı,,taşıttı..Ve bugün Bahçeli’ye sarılan AKP seçmeni, partilerindeki birtakım çözülemeyen sorunlar yüzünden MHP’ye oy verecek... Çünkü yeni yüklenen yazılımda Bahçeli dost.

Oysa siyaset dostluk değil akıl üzerine kurulur..kurulmalı..

Bahçeli’nin akp menfaatine olan tekbir hamlesi yokken akp’nin SU’dan susuz döndükten sonra uyanacak olması aslında memleket adına İYİ,akp içinse değişmeyen bir siyasi kuralın tezahürü olacak..

Bu defa akp ve Erdoğan yine kandırılacak ancak kaybeden ÜLKE değil kendileri olacak..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.