Ertuğrul KALAFAT

Ertuğrul KALAFAT

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

SOYAĞACI

A+A-

Soy ağacı uygulaması yeni Osmanlıcılık projesi olabilir mi?

Malum olduğu üzere Osmanlı'nın Yükseliş devrinden Cumhuriyet'in kuruluş dönemine kadar ülke içerisinde yaşayan insanlar hangi milletten diye sorulduğu zaman osmanlıyım diyorlardı..

Ermenisi Yahudisi,rumu Kürdü türkü Hepsi de Osmanlı olmakla iftihar ediyordu.

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk Anadolu'da yaşayan halklara Türklük bilincini geliştirmek için Türk tarih ve Dil Kurumunu kurdu.

O saatten sonra tarihçiler ve Edebiyatçılar Türkçe söyleyip Türkçe yazmaya başladılar Türklük şuurunu geliştirmek Ve gelecek nesilleri Ne mutlu Türk'üm diyene sözü etrafında birleştirmek Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en güzel çalışmalarından bir tanesiydi .

Çünkü Anadolu'da yaşayan alt kimlikler etnik olarak farklı bir yapıda olsalar da Türk milleti ile düşünce ve duyguda birleşmiş Aynı kaderi paylaşmışlardı.

Şüphesiz ki Anadolu'da yaşayan insanların pek çoğu etnik olarak Türk olmayan insanlarla evlenmiş olabilir. Bu bayanlardan doğan çocukların Türk olmadığı anlamına gelmez. Nitekim Osmanlı padişahları da Bizanslı bayanları kendilerine eş olarak almış ve bunlardan doğan çocuklar saltanatı yönetmiştir.

Yine Anadolu'dan yurt dışına çalışmak için göç eden milyonlarca Gurbetçimiz içerisinden ingiliz Alman ve diğer Avrupalı bayanlarla evlenenler olmuştur. Eğer siz bunlardan doğan çocuklarınıza kimliğini ve inancını öğrettiyseniz o çocuklar zaten kendisini Türk olarak hissettirecektir..

Yani kendisine katıksız Türk olarak gören Hatta Türkçü olduğunu iddia eden insanların soy ve seviyesinde de Müslüman olmuş ama Türk olmayan unsurlar olabilir. Bu bizim kültürümüzün zenginliği Anadolu halkının birbirine duyduğu sevgi ve hoşgörünün tezahürüdür..

Hiç kimse 7 göbek öncesinde bir Ermeni ninesi olduğundan dolayı pişmanlık duygusuna kapılmasın..

Ben şahsi olarak Bu uygulamanın bir iyi niyet taşıdığına inanmıyorum. Bugüne kadar ağzından Türk kelimesi çıkmayan türkçülüğe karşı olduğunu haykıran bir zihniyetin alt kimlikleri kaşıyarak Atatürk'ün kurmuş olduğu Ulus Devlet yapısını yıkmak için hazırlanmış bir proje olduğunu düşünüyorum..

Önemli olan insanların bugün kendisini nasıl ifade ettiğidir. Bugün bir Ermeni ve Rum vatandaşımız bile kendisini Türk hissediyorsa çok fazla derinlere inip de bu meseleleri kaşımamak gerekir..
Siz ne diyorsunuz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum