1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Siyasi iktidarın günahlarına ortak olmak
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasi iktidarın günahlarına ortak olmak

A+A-

Siyasi iktidarın günahlarına ortak olmak

‘’Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür’’ der atasözümüz. Şöyle geçmişe 2002’li yıllara yolculuğa çıkalım. AKP’nin iktidar olduğu günü akşamını anımsayalım. Balkon konuşmasında bir ses ‘’Herkesi eşit olarak kucaklayacağız’’ diye haykırıyordu. Aradan yıllar geçti herkes değil bir kısım kucaklandı ve ihya oldu. Ya diğerleri? Ötekiler, çapulcular, tinerciler oldu. Kucaklama tehdit, hakaret, aşağılamak olarak uygulandı.

Cumhuriyet döneminde halkın aşağılandığı sıkça vurgulandı. Peki günümüzde muhalif olanları aşağılamak ne oluyor? Samimiyet yoktu, yok olduğu da böylece ispatlandı. ‘’Köylü milletin efendisidir’’ diyen Atatürk’ün sözü, Şeyhler, şıhlar milletin efendisi olarak benimsetilmeye çalışılıyor.

2002 den bu tarafa köprülerin altından çok sular geçti. Türkiye ayrıştı. Taraf ve bertaraf gruplar oluştu tıpkı çarşı ve çarşı 1453 örneğinde görüldüğü gibi. Bu kadar girizgahtan sonra asıl konumuza dönelim.

Türkiye bölünme yolunda. Türkiye dincilerin ve antidincilerin  birbirini yok etme aşamasında. Vatan toprakları yabancılara peşkeş çekilmiş, tüm maddi varlıkları özelleştirme adı altında satılmış. Halk fakirleşmiş, borç batağında boğulması yakın.

Hal böyle iken birileri kısa zamanda köşe değil tabanı genişleyen prizma olmuş. Yolsuzluklar, arsızlıklar, hakaretler, tehditler, hor görmeler ve en önemlisi muhalefet edenin boynunu koparmalar vakayi adiyeden olmuş durumda.

Vatandaşın elinde tek bir kozu kalmış. O’da seçimde kullanacağı oy.  Onu da bir poşet gıdaya, bir çuval kömüre verir duruma getirilmiş. Hal böyle olunca her geçen gün karanlığa hızla gidilmekte.

Otokratik, padişahi yönetim, aydınlık çağın karanlık yönetimi eli kulağında geldim geliyorum diyor. Ey vatandaş bütün bunlara ortak olmak istemiyorsan genel ve yerel seçimlerde ‘’Bende insanım’’ diyerek tepkini ver. Köle olmaktan, ezilmekten, onlar sefahat içinde yaşarken sen sefalet içinde yaşamaya dur de. Demezsen ne olur? Kendim ettim kendim buldum der ve radikal kafa koparanların, acımasız insan öldürenlerin elinde oyuncak olursun. Neler kaybedeceğini artık kendin düşün.

Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür: Anlamlar[1] "İnsan hafızasının eksikliği unutkanlığıdır" ve "Unutkanlık insan halidir" anlamında kullanılır. http://tr.wiktionary.org/wiki/Haf%C4%B1za-_be%C5%9Fer_nisyan_ile_mal%C3%BCld%C3%BCr

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.