1. YAZARLAR

  2. Şevket GÖLÜK

  3. Seçim ve yönetim sistemi
Şevket GÖLÜK

Şevket GÖLÜK

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim ve yönetim sistemi

A+A-

Siyaset arenasının iyice ısındığı şu günlerde tüm toplum olarak her gün siyaset okuyor, konuşuyor ve takip ediyoruz.

Ülkemiz gündeminde birinci sırada ekonomi gelmekte olup, takibinde yüksek enflasyon ve sağlık sisteminde görülen aksaklıklar vardır.

Toplum olarak şu an mevcut ülke idaremiz olan "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi"nin vatandaşlar olarak bizlere getirdiği artı bir değer göremedik. Tam aksine hızlı ve toplum nezdinde kabullenir ligi araştırılmayan birçok uygulamadan dolayı büyük ekonomik ve çok zaman kayıplarımız oldu.

Son kamuoyu anketçileri tarafınca yapılan bir ankete göre; katılımcılara, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başarılı buluyor musunuz?" sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 30,7’si soruya "evet" derken, yüzde 55’i Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni başarılı bulmadığını belirtti.

"Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu?" sorusuna ise katılımcıların yüzde 30,3’ü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, yüzde 53,2’si Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem yanıtını verdi.

Bu anket sonucu bizlere şunu göstermektedir. Halkın çoğunluk oranı yeni getirilen yönetim sisteminden memnun değildir. Bilakis yeni sistem ile birlikte yasallaşması gereken birçok yasa ele alınmadığı ve yasallaşmadığı için ekonomimizin gün geçtikçe daha kötüye gittiğini görmektedir.

2023 Yılında yapılacak olan genel seçimlere 6 ay gibi kısa bir zaman kaldı. Halk sürekli gündemde olan kimlerin aday olacağından çok neler yapıldığını ve seçimden sonra için neler vaat edildiği ile ilgilenmektedir.

Vatandaş memnun olmadığı bu yeni "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" için 2023 yılında gerçekleşecek olan genel seçimde bunu göstermek adına oyunu kullanacağını artık söylemekten çekinmiyor.

Kısaca vatandaş seçim öncesi adaylardan çok seçim sonrası yapılacakları merak ediyor. Vatandaşlarımız iktidar olmak isteyen siyasetçilerden kendisi için, ülke ekonomisi için ve ülke yönetim sistemi için yapılacak çözüm odaklı köklü değişiklikleri duymak istiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum