1. YAZARLAR

  2. Murat YAZAN

  3. Seçim güvenliğine dair notlar
Murat YAZAN

Murat YAZAN

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim güvenliğine dair notlar

A+A-

            Seçimlere bir hafta kala deneyimli bir okul sorumlusu olarak sandık görevlileri ve müşahitleri bekleyen sorunlar hakkında yazmak istedim. Partilerin ilçe bazında eğitimler verdiği biliyorum ancak eğitimlere katılamayanlar ve bilgi tazelemek isteyenler için bu bilgileri verme ihtiyacı duydum.
            1. Sandık görevlisi olarak görevlendirildiyseniz saat sabah saat altıda sandığınızın başında olun ve tüm pusulalarla zarfların mühürlerini kontrol edin. Gereken mühürlemeleri yapın. Sandık kurulu teşkil ederken orada olmanız büyük önem taşıyor. Siz olmazsanız başkaları sizin yerinize sandık kuruluna girer, “geç kaldınız” derler ve bir öneminiz kalmaz.
            2. Okul sorumluları ve ilçe başkanlıklarının doğru organizasyon için sıkı bir iletişim içinde olması gerekiyor. Sandık görevlileri kahvaltı edip gelirler ancak sandığı başıboş bırakmamak için odadan çok çıkamazlar. Öğlen yemeği olarak sandviç ve içeceklerin sandık görevlileri ve müşahitlere ulaştırılması şarttır. Bu sandviçlerde mayonez olamamalı, kaşar salam taze olmalıdır. Mayonez birkaç günlük olursa tuvaletten çıkamayabilirsiniz.
            3. Bu seçim geçmiş seçimlerden daha stresli olacak. Özellikle müşahitlerin çelik gibi sinirleri olması gerekiyor. Bazı sandık başkanlarının ve başkan yardımcıları devlet memurudur, dolayısıyla Akp militanı gibi davranarak müşahitleri sandık odasına almamayı tercih edebilir. Bu durumda kapı eşiğinde dikilin, olup biteni oradan izleyin. Sandık başkanının yetkisi odayı kapsar, koridora ve kapı eşiğine işlemez!
            4. İttifak dışındaki partilerden gelecek yiyecek içecekleri asla kabul etmeyin. Müshil ve uyku ilaçları karıştırılabiliyor, örnekleri var.
            5. En önemli kısım sandıklarda kullanılan oyların sayılma sürecidir. Bu anda sandık görevlileri sandığın bulunduğu odada olmalı, müşahit de kapıda olmalıdır. Açılan zarflardaki oyların herkesçe görülmesi önemlidir.  Sandık başkanından pusulaların hem odadakilere hem de kapıya gösterilmesini talep edin.
            6. Sayım ardından ıslak imzalı tutanağı mutlaka alın. Almazsanız onca emeğiniz boşa gider. Her partinin veri tabanları var. Islak imzalı tutanağın fotoğrafını çekin, oy dökümünü partinizin veri tabanına girin.
            7. Oylar sayıldı, çuval mühürlendi ve hava almak için ya da sigara içmek için okul bahçesine çıktınız. Yanınızda birileri türeyip telefonla konuşuyormuş gibi yapıp; “Açık ara öndeyiz. Başka okullardan da haber geliyor, Kesin kazandık” diyerek sizi manipüle etmeye çalışacaktır. Amaçları sizleri hayal kırıklığına uğratmak ve çuvalların ilçe seçim kurullarına gidecek araçlara binmemenizi sağlamaya çalışmaktır. Ya o araçlara binin ya da kendi aracınızla okulun çuvallarını taşıyan aracın arkasına takılın. O araçları asla gözetimsiz ve başıboş bırakmayın.
            Bu iş sabahın köründe başlayıp akşama kadar sürüyor. Hepimiz insanız, yoruluruz. Sözle taciz etmek isteyenler olacak. Kavga çıkarmaya çalışanlar olacak. Kimseye uymayın. Sadece görevinizi yapın.
            Atadığınız okul avukatları bahçede çay içmek ve geyik muhabbeti yapmak yerine sandıkları gezen biri olmalı. Sandık başkanına itiraz etmek ve ortalığı ayağa kaldırmak yerine “ama kanun böyle” diyerek YANDAŞLAŞMAMALI!  Yırtıcı avukatlar olmalı. Geçmişte okul sorumlusuyken maalesef bir okul avukatı (Chp avukatıydı) böyle davrandı. Baktım ki o kılını kıpırdatmıyor, sandık başkanıyla ben kavga ettim. Dediğimi de yaptırdım. Lütfen kararlı olun ve dik durun. Süngüleri düşüyor.

            Yanınızda karbon kağıdı ve a4 kağıdı bulundurun. İtiraz dilekçeleri 2 nüsha olmak durumunda.  

            Sandık süreci psikolojik savaştır. Manipüle etmeye, kışkırtmaya, tahrik etmeye çalışan insanlarla karşılaşacaksınız. Mümkün olduğunca soğukkanlılığınızı koruyun.
Yorulacaksınız
Yıpranacaksınız
14 Mayıs’ı milat olarak görün.
Bir günlüğüne tüm enerjinizi harcayın.
15 Mayıs sabahında bu ülke güzel bir güne uyanırken çorbada fazlasıyla tuzunuz olsun!      

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.