1. YAZARLAR

  2. Beytullah KUDU

  3. ŞANLI TÜRK ORDUSU
Beytullah KUDU

Beytullah KUDU

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

ŞANLI TÜRK ORDUSU

A+A-

       Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy iki dizede tasvir etmiş aslında;

 "Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi

  Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi"

      Dünyanın sayı olarak en büyük 4.Ordusu olmamız ve bölgenin yeni dizaynında güçlü orduların istenmemesi sonucu yaklaşık 11 yıldır TÜRK ORDUSU yıpratılıyor.Bu,planlı bir oyunun sahnelenişidir.Bilerek ya da bilmeyerek bizde bu oyuna alet olduk.

      Oysa hepimizin bilmesi gereken birşey vardı ki;bir devletin güvenliği,bütünlüğü,bağımsızlığı  "GÜÇLÜ ORDU"dan geçer.Aksinin sözkonusu olması halinde,olabileceklerin en hazin sonuçlarının yaşandığı bir bölgenin aktörü olarak bunun önemini daha bir anlamış olmamız gerektiğini umuyorum.

      Türk Ordusu'nun en belirgin özelliği dinamik yapısı ve MİLLETİYLE bütünlük arzetmesidir.Heryıl 100binlerce vatan evladı asker ocağına gider,giderkende davul zurnayla,kına yakılarak uğurlanır.Şandır..Şereftir..ASKER OLMAK..

Öyle görülür..Bilinir..En güzeli de bu ordu öyle sevilir..

     Malesef ORDUMUZUN bu özelliklerini görenler ve bu özelliklerinin mevcutiyetinin devamında asla zaafa uğratılamayacağını bilenler  ;  "dış ve iç düşmanların " sahneye aksettirdiği bir oyunla,belki de birçok oyunla bu yapıyı yıkmak istemişlerdir.

    Başlatılan; ergenekon,balyoz,ayışığı,casusluk operasyonları ve millet nezdinde oluşturulan algı bu oyunların bir parçasıydı..Tabiki ORDU ülke demokrasisine saygı duyacak,sahip çıkacak hatta gerektiğinde koruyacak da.Tabiki ORDU milletin tecelli eden iradesine saygı duyacak.

Bu düşünceden farklı hareket eden ordu mensupları yok mu..?

Muhakkak var..olacaktır da..

Biz bütün olumsuz düşünce ve yaklaşımlara rağmen ORDU "muza sahip çıkmanın hayatiliğini vurguluyoruz.

Darbelerle anılan ve gelişmekte olan ülkelerde gelişemeyen unsurların varlığından hepimiz muzdaribiz,

ama içinden hırsız çıkması bir şehri tümüyle hırsız ilan etmemize kafi değildir.

Kaldıki,bugünün muktedir zihniyeti 15 Temmuzdaki hain kalkışmanın sene-i devriyesinde bastırdığı,astırdığı afişlerde ORDU-MİLLET çatışmasını kompozise etmiştir.Ordu sanki bu milletin içinden çıkmıyormuş,sanki peygamber ocağı olarak görülmüyormuş gibi bir algı yanılgısına sebep olmuştur.

      Kozmik Odaya girilmesine kadar gidilen ergenekon serisinden malesef gerekli çıkarımları yapmadık.yapamadık..

16 Temmuz sabahı ilk aklıma gelen ve ısrarla dile getirdiğim bir durumdu ve anlaşılmak için ORDUYA DARBE YAPILIYOR diye ısrarla vurguladım.16 Temmuz sabahı,ordumuza sahip çıkmanın gerektiğini vurguladım..Yani o sabah,AFRİN dedim,MUSUL dedim..BEKA SORUNU  dedim..EGE dedim..ERMENİSTAN dedim..

Ateş çemberi daraltılıyor ve ordu-millet bütünlüğü giderek daha bir önem arzediyor,dedim..

Bugün,gögsümü gere gere Afrin'e giden orduyla gurur duyabilirim..Yarın,daha çetin çatışmalara da girse zaferle çıkacaktır bu muzaffer yiğitler..Bu muzaffer millet..DEVLET..

      İşin beni üzüntüye uğratan,acımtırak tarafı ise;16 Temmuz sabahı,askerlerin kemerle dövüldüğü görüntüleri paylaşıp,yapmayın deyişlerimize aldırış etmeyenlerin,bugün bizim ordu,millet,vatan sevgimizi sorgulamaları,sahiplenmeleri..Bütün bu acziyeti ise siyaset uğruna,3-5 oy uğruna ortaya koyuyor olmaları..

 "Kaldırın bu afişleri,engelleyin bu görüntüleri yayan trolleri,sahip çıkın orduya burada bir yıpratma operasyonu var,oyuna gelmeyin " dediğimizde;fetö,pkk,abd...lakırtısı yapanlar,vicdanlarına,akıllarına kelimeleri dokundurmadan savuranlar..!

Bugün;bizden orducu..vatancı..devletci..

Ve..yine biz ötekiyiz..durun az bizde sevelim dediğimizde  "hayır benim ordum sevdirmem " diyecek kadar içgüzarlar,ukalalar,samimiyetsizler...

İtaat ve yalakalık ikileminde,neyi niye,kimi niçin sevdiğini,sahiplendiğini bilmeyenler şimdi bizim vatan sevgimizi sahipleniyorlar..ve  "dün hain ilan etme yarışına girdikleri askeri ",bugün sahiplenme yarışına girdiler..ne güzel..!

Biz,bugünü dünden görmenin ve bugün değil dün sahiplenmiş olmanın rahatlığındayız..yaşamak,hissetmek gerek..

    Seçim kazanılır..kaybedilir..

Karakter öyle mi..?

    

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.