1. YAZARLAR

  2. İhsan YAVUZ

  3. SİYASETTE VİZYON VE MİSYON
İhsan YAVUZ

İhsan YAVUZ

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASETTE VİZYON VE MİSYON

A+A-

SİYASETTE VİZYON VE MİSYON

Siyasette amaçsızlık, ulaşılması gereken amacın ve idealin göz ardı edilerek kendi etiketimizi ön plana çıkarma duygusu, küçük insanların üzerine büyük yük yükleme,küçük olsun benim olsun,ben ne dersem o doğrudur ve beraber yol yürüdüğünüz insanlara maraba muamelesi bu gün siyasetin tıkanma noktalarından birisidir.

Siyasetteki vizyon eksikliği, özellikle tüm siyasi partilerimizi esir almış görünüyor.Kısa anlatımla Vizyon, bakış açısı anlamına geliyor. Misyon ise amaçları ifade ediyor.. Vizyon, belirli bir hedefi ve bu hedefe ulaşmak için bugünden geleceğe izleyeceğimiz yolu ve neler yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Siyasi partilerde vizyon, partinin gelecek için belirlediği "ışık"tır. Bu ışık, nihai hedefi içerdiği gibi, aynı zamanda nihai hedefe giderken uygulanacak araçlar-yöntemler ve uygulama politikaları da vizyonun ayrılmaz parçalarıdır.

Siyasi vizyon, "demokratik refah toplumuna ulaşmak için çizilmiş ideal bir gelecek tablosu"dur. Vizyon; hedefleri, amaçları, kullanılacak yöntemleri, temel uygulama politikalarını, hedeflere ulaşmak için kullanılacak ya da dayanılacak temel değerleri içermelidir.

Misyon da vizyonun ayrılmaz parçalarından birisidir.Son otuz yılda görev yapan partilerin yöneticileri bırakın bir gelecek tablosuna sahip olmayı, topluma yönelik olarak geliştirilmiş belirli bir misyona bile sahip değildirler.Kendi egolarının esiri olan yöneticiler zaman içerisinde partilerini Vizyonsuz siyaset makinelerine dönüştürmüş görev yaptıkları partileri siyaset çöplüğü haline getirmişlerdir.

Oysa siyasi partiler, bir ülkede siyasal sosyalleşmenin önemli bir unsurudur. Siyasi partiler toplumu geliştirecek ve ileriye taşıyacak toplumsal motivasyonu hızlandıracak ve bu ülkede yaşayan insanların idaalerini yaşama geçirecek yetenekte liderleri yetiştirebilmeli,yetişenlere örgütlerde görev verecek çağdaş ve örgütsel bir yapıya sahip olmalıdır.

Siyasi partiler, birey, örgütlü toplum ve devlet kurumları arasında bir köprü işlevi görmesi gereken demokratik aygıtlar olmak durumundadırlar.

Vizyon ve Misyon üzerine siyaset inşa eden siyasi partiler gelecekte kalıcı olmak istiyorsa,yol yürüyecekleri insanlari iyi seçmelidir. Vizyonsuz insanlarla yola çıktıklarında vizyonsuz bir siyasetin de yaratıcısı olacaklardır. Siyasal toplumsallaşma, motivasyon, liderliğe uygun bir örgüt yapısı ve birey-devlet arasında bir köprü kurma işlevini de yerine getiremeyeceklerdir.

Vizyon sahibi insanlarla yola çıkıldığında siyaset bireylere ve genel olarak toplumun bütününe kaliteli bir yaşam sağlamak amacıyla çizilmiş rasyonel bir gelecek tablosunuda şekillendirecektir..

Siyasetteki vizyon, hedefler ve politikalara da yansıyarak kaliteli yaşam koşullarına ulaşılmasının kaynağı ya da yaratıcısı olacaktır.

Vizyonsuz insanlarla yapılan siyaset ise bugün içinde bulunduğumuz kısır siyasetin bir parçası haline gelecek,salt görevde kalmayı amaçlayan siyasal bir yarış atmosferi olmanın ötesinde bir anlam ifade etmeyecektir.

Bizler eğer yeni bir Siyaset Anlayışla yola çıkmışsak,bu güzel ülkenin insanlarının umudu olacaksak onları hak ettikleri güzel yarınlara taşıyacaksak çapsız, kalitesiz vizyonsuz insanlarla değil Vizyonu olan , Misyon sahibi insanlarla birlikte yola çıkmak zorundaytız. İHSAN YAVUZ

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.