1. YAZARLAR

  2. Gelincik Adam

  3. Sanatta pozitif düşünce
Gelincik Adam

Gelincik Adam

ortakses.com
Yazarın Tüm Yazıları >

Sanatta pozitif düşünce

A+A-

Son zamanlarda televizyon kanallarındaki dizi filmler aldı başını gidiyor. Dizi film olmayan TV kanalı neredeyse yok gibi. Takipçileri de oldukça fazla. Aslında, bu dizi filmleri çevremizde yer alan kişi veya ailelerin başından geçen olaylar serisi gibi izliyoruz ve bir anda kendimizi buna kaptırıyoruz. Farkında mısınız toplum olarak ne kadar meraklıyız başkalarının yaşamını irdelemeye?

Bu dizi filmlerde bir de olmazsa olmazlar var. Mesela; aşk, entrika, intikam duygusu... Bu duygular diziyi sürüklüyor, izlenme oranını artırıyor. Dolayısıyla bu oranda da reyting artıyor,  reklam alınıyor, hatırı sayılır gelirle elde ediliyor. 
Her filmde iyi ve kötü karakterler ya da haksızlığa uğramış, mağdur edilen bir insan topluluğu vardır. Fakat filmin gidişatı ne olursa olsun sonunda mutlaka iyiler kazanır. Tüm adaletsizlikler ortadan kaldırılır, kötüler cezasını bulur, iyiler de ödüllendirilir. 

Dizilerin sonunda kötülerin kazandığı, haksızlıkları yapanın yanına kar kaldığı görülmemiştir. Gerçek yaşam da aynen böyledir. Bakın çevrenize; hileyle, haksızlıkla, kıskançlıkla, art niyetle yaşamını sürdürüp de sonunda karlı çıkan kim var? Hani bazen ilahi adalet deriz ya, işte o adalet er ya da geç mutlaka yerini bulur. 

Bizim sanat ortamını da biz dizi film senaryosu gibi düşünürsek; sanatta marka olmak, tanınmış olmak asla bir şans ya da tesadüf olamaz. Çalışmak, araştırmak, incelemek, okumak ve buna süreklilik kazandırmak çok önemlidir. 
Nasıl ki izlediğimiz filmlerde kıskançlık, art niyet, kalp kırmak insanı başarısız kılıyor, enerjisini alıyorsa; sanatta da öyledir. Sanatta başarıya giden yol, sanatçının duruşundan, yapıcı tavrından, yaydığı pozitif enerjiden geçer. 
Kendimizle barışık olma, iyi ve olumlu düşünme, etrafımıza pozitif bakma, diğer sanatçı ve eserlerine saygılı olma başarının temel taşlarıdır. 

İşe önce kendimizi sevmekle başlayacağız. Sanki bir kambur gibi sırtımızda taşıdığımız olumsuz düşünce ve görüşlerden kurtulacağız. Taşıdıkça, unutmadıkça, sırtımızdan ve aklımızdan atmadıkça onun yükü ve ağırlığı altında eziliriz. 

Sanatta başarı pozitif düşünce ile başlar.

Filmimizin sonunda mutlaka iyiler ve sanat kazanacak...

Sevgilerimle…

HİKMET ÇETİNKAYA

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.