İzzettin ÖNCÜL

İzzettin ÖNCÜL

Şair - Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Panik yok!

A+A-

Bu bir savaştır, yeneceğiz. Ayrı ayrı bedende aynı canız. Birimiz hepimiz için, hepimiz birimiz için. İnsanı ayakta tutan iskelet değil iradesidir, toplumları da yaşatan birlik duygusudur. Biz bir aşiret değil kökleri insanlık tarihi ile eşit kadim bir milletiz. Türk milleti ne savaşlar ne felaketler atlattı, bunu da atlatacağız. Anka kuşu gibi her zorluk bizi daha güçlü kılacak. Ekmeğimizi aşımızı bölüşeceğiz, birinin düşmemesi için imdat demeden imdadına koşacağız. Zorlaştıran değil kolaylaştıran olacağız.

Mertle namert kara günde belli olur. Bu günler insanlık için mihenk taşıdır. Ayarımız ortaya çıkacak, ya erdemli, şefkatli, merhametli olacağız veya kaya gibi hissiz duygusuz. Biz ki insanız, biz ki Türküz derde devayız, yoksula azık yolda kalana hoydaşız. Dar gününde, zor gününde gözleri birisini arayanın yanında yandaşız. İnsan imtihandadır, aklıyla imanıyla irfanıyla sonsuz bir imtihan. Rüzgara göre yön değiştiren değil çelikten iradesiyle felaketlere direnen imtihanını başarıyla veren insan olmalıyız.

Elleri böğründe çaresizliğinin girdabında kurtarıcı beklemek iradesi zayıf insanların işidir. Çaresizlik yok, çaresizliği kabul edenler var. Biz ki Oğuz Kağan'nın, Atilla'nın, Alparslan'ı, Osman Gazi'nin, Atatürk'ün soyundanız; Malazgirt'te, Çanakkale'de, İstiklal Savaşı'nda karamsarlığa kapılmadık, karanlığı yendik. Şimdi tarih Çanakkale ve İstiklâl Savaşı şehit ve gazilerinin torunlarını göreve çağırıyor. Yanı başımızda Suriye yangını, Akdeniz'de savaş hazırlıkları, ekonomik sıkıntılarımız, bir de korona virüsü bunlar bizi yıldırmamalı. Gelin yeni bir seferberlik, yeni bir Ergenekon ruhuyla şanlı tarihimize şanla yazılacak destan yazalım. Korku yok panik yok. Biz güçlü bir milletiz.

Buyurun, her sabah güneşle beraber penceremizi açalım dünyanın cenneti olan canımızdan değerli vatanımızda birbirimize "günaydın" diyelim. Tebessüm edelim. Unutmayalım karamsarlık karartır. Günaydın doğan güne, günaydın kuşlara, çiçeklere, böceklere, günaydın geleceğimizin varlığımızın sigortası olan çocuklara, gençlere, günaydın, yaşamış yaşlanmamış gençlere. Günaydın insanlığa.

Hoşca kalalım dostça kalalım. Bu da geçer Allah var gam yok...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.