1. YAZARLAR

  2. Zeynel KOZANOĞLU

  3. Nasıl Kıydın
Zeynel KOZANOĞLU

Zeynel KOZANOĞLU

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Nasıl Kıydın

A+A-

Haberin başlığı böyle: Nasıl kıydın? Gazetecinin karşısında sanki insan var da soruyor. Nasıl kıymış? O bir insan değil ki… İnsanların konuştuğu dilden ne anlar… Bir sitede güvenlik görevlisiymiş. Allahım, bu millet nasıl akıllanacak… Güvenliğini canilere emanet ediyor.

Adı Gizemdi. Dört yaşındaydı. Gamze’nin küçüğüydü. Kendi topraklarından kopup gelmişler, ve kendileri için daha güvenli buldukları daha batıya gelmişlerdi. Kimseden yardım beklemeden ailenin babası çalışıyor ve çocuklarını geçindiriyordu.

İnsan kılığında canavar devreye girdi. Türkiye’de milyon kişi bir kızla evlenmek ister. Mutlu sona ya ulaşılır, ya ulaşılmaz. Adına kısmet dediğimiz bir inanış biçimimiz var. “Allah yazdıysa niçin olmasın?” biçiminde yerleşik bir kuralımız var. Bu kalıplar özellikle bir kesimde yer alan insanlarımız için ille de uyulması gereken frenlerdir, uyarılardır.

Fakat ne yapmış adı batasıca yirmi beş yaşında vicdansız? Gizem’e kıymış. Hem de en küçük insanlık izi taşımayan bir yöntemle… Ben o yaşta pek çok kişi biliyorum. Etini yiyeceğini bildiği halde bir kuzuyu kesmeye kıyamaz. Öyle insanlar var ki, yirmi metre derinliğinde kuyuya düşmüş kedi yavrusunu çıkarabilmek için saatlerce kuyunun başında çalışıyor.

Ve onlar kediyi kurtarabilmek için çalışırken oracıkta ağlayanların sayısı da az değil.

Peki, böylesine duyarlı insanların ortamında bu canavar nasıl büyüdü? Hangi damardan beslendi? Hiçbir suçun üstü örtülü kalmadığını bile bile bu kayıtsızlığı nereden edindi? Körpecik bir yavru yitip gitti. Bir yavru mu? Türkiye’nin daha batısından bir körpe vücut daha… İlkokul öğrencisi Umut kullanılmayan bir kuyu dibinde ölü bulunmuş.

Bakalım o olay çözüldüğünde yine neyle karşılaşacağız?

Ve bundan sonra nasıl olacak? Hemen bu çeşit suçların cezasını arttırıcı yasalar mı çıkarılacak? Hayır… Davalarının hızlıca görülmesi mi sağlanacak. Hayır… insanlar ağladıklarıyla kalacak. Dünya dönmesine devam edecek… Çoğu kişi “Allahtan bulsunlar” diyecek. Oysa “Allahtan bulunacağı gibi bir yol olsa, Allah o canileri böyle bir suç işlemeyi akıllarından geçirdiği anda taş eder. Baksanıza sitelerimize güvenlikçi ediyor.

Pek mi fazla günaha girdim?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.