1. YAZARLAR

  2. Nazım PEKER

  3. Milletvekilleri; Halkın mı, genel başkanların mı?
Nazım PEKER

Nazım PEKER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Milletvekilleri; Halkın mı, genel başkanların mı?

A+A-

Bizde milletvekili seçilme sistemi oldukça sakat ve de sağlıksız...

"Milletvekillerini kim seçiyor?" sorusuna içtenlikle "halk" diyebilir miyiz?

Vekiller benim, senin, onun oylarıyla seçilmiyor. Onun için de vekiller, beni, seni ve onu temsil etmiyorlar.

Eğer vekilleri biz seçse idik; bize karşı sorumluluk taşırlar, istedikleri gibi kendilerine yasa çıkaramaz, devletin olanaklarından dibine kadar yararlanma olanağına kavuşamazlardı.

İyi de milletvekili kimin vekili?

Siyasi Partiler Yasası da, seçme ve seçilme sistemi de asla demokratik ve uluslararası standartlarda değil.

Milletvekillerini doğrudan halk seçse idi, Konya’dan ya da başka illerden vekil seçilen pek çok muhterem TBMM’nde olabilir miydi?

Eğer vekili biz seçse idik; Vekil Ankara’dan çıkınca çekinir ve korkardı, kendini seçen halkın iradesinden.

Sistem gereği, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturan milletvekilleri (!) bizim seçtiklerimiz değil; parti genel başkanlarının tercih ettiği simalardan oluşmaktadır. Bize de bu isimleri zarfa koyup sandığa atmak kalıyor.

Kamuoyu araştırmalarına göre, Meclis'e güven azalmış. Bunun nedeni, sayın vekillerin halkın istediği değil de genel başkanların istediği doğrultuda yasa çıkarmaları ve davranışlarıdır.

Eğer vekilleri biz seçse idik; EYT olur muydu? 3600 Ek gösterge çıkmaz mıydı? Okullar öğretmensiz olur muydu? Bu teklif ve yasalara evet demeyen vekili bir daha seçer miydik?

MHP’nin vekillerini MHP’li seçmen bizzat seçse idi; rahmetli Başbuğ Alpaslan Türkeş’e, “ÇETECİ” diyen Sn. Şentop MHP’li vekillerin oyları ile TBMM başkanı olabilir miydi?

Elbette genel başkanlarında bir tercih hakkı olmalı ama, bütün illerin vekil sıralamasını da onlar yapmamalı. Daha önceki yıllarda olduğu gibi yüzde 5 ya da 10 gibi bir tercih hakları olmalı.

Vekillik bir meslek ya da memuriyet değildir. Onun için de vekâlet bittiği an, eski statüsüne dönmeli, devlet olanaklarından ölünceye kadar yararlanma ya da kıyak emeklilik gibi “EŞİTLİK İLKESİ” ile uzak yakın ilgisi olmayan bir ucube ayrıcalığı da olmamalı.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi birde denetimsiz, şeffaf olmayan Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi getirildi ki… Yandı gülüm keten helva.

Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan da olduk. Tarafsız ve herkesi kucaklaması gereken ve 83 milyonun ORTAK PAYDASI olan yüce ve saygın CUMHURBAŞKANLIĞI makamı yıpranmakta.

Ülkenin kalkınması, yolsuzluk, rüşvet, hamili kart, hukukta adaletsizlik, soru hırsızlığı gibi dedikoduların da son bulması için; seçim barajı düşürülmeli, siyasi partiler ve seçim yasaları düzenlenmeli ve acilen iyileştirilmiş, gücünü doğrudan halktan alan bir PARLAMENTER SİSTEM'e geçilmelidir. TBMM olması gereken statüye kavuşturulmalı, Sn. milletvekilleri doğrudan seçmene sorumlu olmalıdırlar.

Esen kalınız.      

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.