1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İYİ Parti'den açıklama: Hiçbir sandığı sahipsiz bırakmayacağız

İYİ Parti'den açıklama: Hiçbir sandığı sahipsiz bırakmayacağız

İYİ Parti Seçim İşleri Başkanlığı tarafından, seçim güvenliğine ilişkin yapılan açıklamada, il ve ilçelerde sandık eğitimleri vermeye başladıkları belirtilerek "Üye sayımız, müşahitlik yapacak gönüllülerimizle birlikte 1 milyonu buluyor.

A+A-

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Avukat Mehmet Tolga Akalın, yaklaşan seçimlerin sandık güvenliğine ilişkin, parti olarak aldıkları önlemleri açıkladı.

SANDIK EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Açıklamada, illerde gerçekleştirdikleri toplantılarda, İYİ Parti Raporlama Sistemi (İRİS) ile sistemin işleyişi konusunda bilgilendirmeler gerçekleştirdikleri belirtilerek “Bu çalışmaları takiben, geçtiğimiz Kasım ve Aralık aylarında sandık görevlilerinin eğitimlerini verecek toplamda 924 eğitmen eğittik. Bu eğitmenler, 3 ocak 2022 tarihi itibarı ile il ve ilçelerinde sandık görevlilerine hem İRİS'i anlatmaya hem de sandık usullerine dair eğitimleri vermeye başladılar.” denildi.

1 MİLYON KİŞİ GÖREV ALACAK

Gerçekleşecek ilk seçimde, seyyar sandıklar ve yurt dışı oylarının sayılacağı sandıklarla birlikte yaklaşık 200 bin sandık beklendiği ifade edilerek, “Üye sayımız bugün itibarıyla Yargıtay'daki resmi rakama göre 512,543'e ulaşmış bulunuyor. Müşahitlik yapacak gönüllülerimizle bu rakam neredeyse 1 milyonu buluyor. Bu durumda bütün sandıklarda asil ve yedek üyelerimiz ile birlikte müşahit de görevlendirecek, hiçbir sandığı sahipsiz bırakmayacağız.” ifadeleri kullanıldı.

İTİRAZI YAPACAK TEMSİLCİLERE DE EĞİTİM VERİLECEK

8 Ocak 2022 Cumartesi günü saat 11.00'da genel merkezde bir eğitim daha düzenleyerek İl Seçim Kurullarında itiraza yetkilendirilecek temsilcileri eğiteceklerinin bilgisine yer verilen açıklamada, “Ayrıca, il ve ilçe seçim kurullarının görev ve yetkileri, seçimlerde yapılacak itirazların usulleri ve takibi konusunda da gerekli bilgileri aktaracağız” denildi.

MARTTA SEÇİM TATBİKATI YAPILACAK

Şu ana kadar sandıklarda görev yapacakların %54.61'inin (106.913 sandık) bugünden belli olduğu, kalanların da sistem üzerinden atanacağı belirtilen açıklamada, “Hem sandıklarda hem de il/ilçe seçim kurullarında görev alacak bütün yol arkadaşlarımızın gerekli eğitimleri almasının seçim güvenliği açısından son derece önemli buluyoruz. Bu eğitimlerin verimliliğini ise Mart 2022 itibariyle gerçekleştireceğimiz seçim tatbikatları ile ölçerek, eksiklerimizi tespit edip, seçimden önce gidermek için gerekli çalışmaları ivedilikle tamamlayacağız.” ifadelerine yer verildi.

           

            PARTİDEN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMANIN METNİ AYNEN ŞÖYLE;

            İYİ Parti Seçim İşleri Başkanlığı olarak, gerçekleşecek ilk seçimde seçim güvenliği hususundaki seçmen hassasiyetinin bilinciyle, bize düşen görev ve sorumlulukların farkında olarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. İllerde gerçekleştirdiğimiz kapsamlı toplantılarda teşkilatımızı seçim güvenliği konusunda, çevrimiçi teknik toplantılar aracılığıyla da seçim işleri ve seçim güvenliğinde kullandığımız İYİ Parti Raporlama Sistemi (İRİS) ile sistemin işleyişi konusunda bilgilendirmiştik.

            Bu çalışmaları takiben, geçtiğimiz Kasım ve Aralık aylarında sandık görevlilerinin eğitimlerini verecek eğitmenlerin eğitimini gerçekleştirdik. Ortalama her 300 sandığa bir eğitmen şeklinde planladığımız ve 689 eğitmen sayısına ulaşmayı hedeflediğimiz bu çalışmada, teşkilatımızın yüksek ilgisi sayesinde toplamda 924 eğitmen eğittik. Bu eğitmenler, 3 ocak2022 tarihi itibarı ile il ve ilçelerinde sandık görevlilerine hem İRİS’i anlatmaya hem de sandık usullerine dair eğitimleri vermeye başladılar.

            Gerçekleşecek ilk seçimde ilk seçimde, seyyar sandıklar ve yurt dışı oylarının sayılacağı sandıklarla birlikte yaklaşık 200 Bin sandık bekliyoruz. Üye sayımız bugün itibarıyla Yargıtay’daki resmi rakama göre 512,543’e ulaşmış bulunuyor. Müşahitlik yapacak gönüllülerimizle bu rakam neredeyse 1 milyonu buluyor. Bu durumda bütün sandıklarda asil ve yedek üyelerimiz ile birlikte müşahit de görevlendirecek, hiçbir sandığı sahipsiz bırakmayacağız.

            8 Ocak 2022 Cumartesi günü saat 11.00’da genel merkezimizde bir eğitim daha düzenliyoruz. Bu kez, İl Seçim Kurullarında itiraza yetkilendirilecek temsilcilerimizi eğitiyoruz. İl Seçim Kurullarına bildireceğimiz temsilcilere İRİS’i tanıtacak ve sandık usullerine dair eğitimimizi vereceğiz. Ayrıca, il ve ilçe seçim kurullarının görev ve yetkileri, seçimlerde yapılacak itirazların usulleri ve takibi konusunda da gerekli bilgileri aktaracağız. Ocak 2022 sonunda görev sürelerinin sona ermesiyle yeniden oluşturulacak olan ilçe seçim kurullarına partimiz adına bildireceğimiz üyeleri de bu eğitimi verdiğimiz il seçim kurulu itiraz yetkililerimiz ile birlikte eğiteceğiz.

            Sandıklarda görev yapacak yol arkadaşlarımızın %54.61’i (106.913 sandık) bugünden belli olmuş durumdadır. Kalanlar da sistemimiz üzerinden atanmaya devam ediyor. Teşkilatımız, her bir sandık görevlimizle tek tek konuşup görevinin önemini anlatarak atamasını gerçekleştiriyor. Hem sandıklarda hem de il/ilçe seçim kurullarında görev alacak bütün yol arkadaşlarımızın gerekli eğitimleri almasının seçim güvenliği açısından son derece önemli buluyoruz. Bu eğitimlerin verimliliğini ise Mart 2022 itibariyle  gerçekleştireceğimiz seçim tatbikatları ile ölçerek, eksiklerimizi tespit edip, seçimden önce gidermek için gerekli çalışmaları ivedilikle tamamlayacağız.

            İYİ Parti Seçim İşleri Başkanlığı olarak konuya gösterdiğimiz hassasiyeti ve yarın seçim olacakmış gibi gerçekleştirdiğimiz çalışmaları siz değerli basın mensuplarının bilgilerine sunar çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

 

Av. Mehmet Tolga AKALIN

Genel Başkan Yardımcısı

Seçim İşleri Başkanı

          

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.