1. YAZARLAR

  2. Ümit YALIM

  3. İşgalci Yunan ile güven artırıcı önlemler...
Ümit YALIM

Ümit YALIM

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

İşgalci Yunan ile güven artırıcı önlemler...

A+A-

Milli Savunma Bakanlığı’ndan teşkil edilen bir heyet Yunanistan’a giderek 20-25 Mayıs 2019 tarihleri arasında Yunan Savunma Bakanı yetkilileri ile görüştü. Görüşmenin konusu “Ege Denizi’nde Güven Artırıcı Önlemler ve Davranış Kuralları olmak üzere Yunanistan ile işbirliğini geliştirmek” olarak açıklandı. Türk kamuoyu, Ege Denizi’nde 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı Yunan işgali altındayken hangi güven artırıcı önlemlerin konuşulduğunu merak ediyor.

Yunanistan, Ege Denizi’nde sürekli olarak uluslararası antlaşmaları ve uluslararası hukuku ihlal ederken, güven artırıcı önlemlerden bahsetmek içi boş söylemlerdir. Yunanistan;

*2004’te 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını işgal etti.

*2006’da F 16 Savaş uçağımızı düşürdü. Paraşütle atlayarak canını zor kurtaran pilotumuzu gıyabında yargılayarak 2009 yılında 4 yıl hapse mahkum etti. Pilotumuzun yakalanması için interpolden kırmızı bülten çıkardı.

*Nisan 2014’te Muğla Bodrum yakınında Türk karasularında seyir halinde olan tekneye ateş açarak Türk Kaptan Mustafa Ateş’i öldürdü.

*Mayıs 2014’te Bodrum Turgutreis’e 1,5 mil mesafedeki Çatal Ada bölgesinde balık avlayan vatandaşlarımıza ateş açtı. Kaptan Kaan Camuzoğlu ve arkadaşlarını silah zoruyla İstanköy’e götürerek tutukladı.

*2015’te, 1976 tarihli Bern Mutabakatını ihlal ederek Taşoz Adası Türk karasularındaki petrolümüzü çalmaya başladı.

*İşgal edilen adalarımıza yaklaşan Türk balıkçılarına ateş açarak taciz ediyor.

*İşgal ettiği adalara 5 binden fazla Yunan askeri, Amerikan jipleri ve Amerikan topçu silahları yerleştirdi.

İŞGALCİ YUNAN SAVUNMA BAKANI’NIN YANINDA HAZIR OL VAZİYETİNDE DURAN SUBAYLAR

Türk ve Yunan heyetleri arasında yapılan Güven Artırıcı Önlemler görüşmelerinin fotoğrafları Yunan Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinde yayınlandı. Yunan Savunma Bakanı işgalci Evangelos Apostolakis’in yanında çakı gibi esas duruş gösteren ve hazır ol vaziyetinde duran bir Türk generali ve bir Türk Amirali dikkat çekti. 

umit-yalim-resim-05.jpg

Yunan subay ve astsubayları, Apostolakis’in yanında son derece rahat pozisyonda dururken, Türk subaylarının işgalci Apostolakis’in yanında hazır ol vaziyetinde durmaları hayret ve üzüntü vericidir. Türk subaylarının arkasında deniz savaşlarını gösteren iki adet tablo bulunuyor. Tabloların hangi savaşı canlandırdığını bilmiyoruz. Umarız, Navarin savaşının tablosu değildir. Türk subayları fotoğraf çektirdiği yere ve davranışlarına dikkat etmelidir. 

umit-yalim-resim-04.jpg

İşgalci Apostolakis, 05 Şubat 2018’de silah yüklü Mirage 2000-5 Savaş Uçağı ile Kardak Kayalıklarının üzerinden uçarak kayalıklara sanal hava taarruzu yaptı. İşgal altındaki Türk adalarına sık sık giden Apostolakis, bizim adalarımızdan Türkiye’ye küstahça meydan okudu. Apostolakis, “Türkler kayalıklarımıza çıkarsa yerle bir ederiz” demişti.

umit-yalim-resim-03.jpg

TESLİMİYETÇİ AKADEMİSYEN

Yunanistan’da yapılan görüşmelere, Türk subayları ile birlikte Prof. Dr. Sertaç Hami Başeren de katıldı. Başeren, Ali Kurumahmut ile birlikte yazdığı “Ege’de Gri Bölgeler” kitabında yayınladığı haritada, 1923 Lozan Antlaşması ve 1947 Paris Antlaşması ile egemenliği Yunanistan’a devredilmeyen, Taşoz, Semadirek, Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Ahikerya, İpsara, Bozbaba ve Limoniye adalarını Yunan egemenliğinde göstermiş.

umit-yalim-resim-02.jpg

Toplam 10 Türk Adasını Yunan egemenliğinde gösteren Başeren, adaların etrafındaki karasularını da Yunan karasuları olarak belirtmiş. Bu kadar büyük yanlışlıklara imza atan Başeren neyse ki doğru bir iş yaparak Yunanistan’ın işgal ettiği 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını Türk egemenliğinde göstermiş.

Başeren’in imza attığı skandallardan birisi de Doğu Akdeniz Türk Kıta Sahanlığı haritasıdır. Başeren, 2004 yılında yayınladığı kitabındaki haritada Girit Adası’nın etrafındaki adaları Türk egemenliğinde göstermesine rağmen anılan adaların kıta sahanlığını yok saymış ve 78.200 km²  Türk Kıta Sahanlığını Yunanistan’a hibe etmiştir.

umit-yalim-resim-01.jpg

Teslimiyetçi bir akademisyen olan Prof. Dr. Sertaç Hami Başeren’in Yunanistan’da yapılan görüşmelere katılması büyük bir talihsizliktir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.