1. YAZARLAR

  2. Niyazi BEKTAŞ

  3. Hangi devlete sahip çıkmalıyız?
Niyazi BEKTAŞ

Niyazi BEKTAŞ

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Hangi devlete sahip çıkmalıyız?

A+A-

Yıllardan beri Türkiye gelişmekte olan ülkeler sınıfındadır. Bin dokuz yüz altmışlı senelerden günümüze kadar gelişmekte olan ülke kavramını defalarca duymuşumdur.. Bu kadar uzun süre geçmesine rağmen hala gelişmekte olan ülkeyiz, öyle mi?

Doksan beş yıllık bir devlet nasıl oluyor da gelişmesini tamamlayamamıştır? Gelişmemiş isek ki öyleyiz; sorumlu kim ya da kimler?

Bir başka soruyu da sormam lazım..

Devlet adını verdiğimiz kurum kime ve ya kimlere hizmet ediyor?.. Bana hizmet etmediği kesin.. Bundan dolayı diyorum ki “”Bu devlet kimlere hizmet ediyorsa ,sahibi hizmet ettikleridir.”” Şunu belirtmek istiyorum.. ””Bu devlet benim devletim değildir. ”desem mevcut yasalara göre suç mu işlemiş olurum? Veya birileri beni “VATAN HAİNLİĞİ” ile suçlarlar mı? Beni hiç alakadar etmiyor, bu tür söylemler… Rahmetli anamın hayatında bu devletin hiç bir yeri olmadı. Rahmetli oluncaya kadar yoksulluk ve sefalet içinde yaşadı.. Dedem de öyleydi.. Şayet bu devlet benim olsaydı adını andığım anamın, dedemin ,ninemin hayatında bu devletin etkisini görmüş olurdum..

Maalesef göremedim…

Bazıları diyebilir ki devlet ile düzeni karıştırma. Yanlış düzendir. Devlet değildir[u1] .. Bana göre her ikisi de yanlıştır. Her ikisi de hatalıdır. Her ikisi de bize ait değildir. Kimlere ait iseler ve ya kimlere hizmet ediyorlarsa ,onlar sahiplensin, hem devleti hem de düzeni..

Yıllarca en yüksek sesle dillendirdik…””yaşasın devlet, yıkılsın düzen..”Ben bu gün diyorum ki her ikisi de yıkılsın. Yıkılsınlar ki insanca bana hizmet eden bir düzen ve devlet kurulsun…

Biliyorum ,bazı arkadaş şunu soracaklar…Sen nasıl oluyor da devlet yıkılsın ,diyorsun? Düzen yıkılsın desen daha doğru olmaz mı? Cevap. Bu devletin tüm kurumları özellikle 1940'lı yıllardan başlayarak işlevsiz hale getirilmiştir. Tüm kurum ve kuruluşlarıyla devlet hantallaşmış, yozlaştırılmıştır. Bu devletin nesine sahip çıkacağım..? Millete hizmet etmeyen, halkın ihtiyaçlarını karşılamayan, hepimizi insanca yaşatamayan devlet ayakta kalsa ne olur, yıkılsa ne olur? Devletin düzeltilecek hiç bir yanı yoktur. Cumhuriyet ve Demokrasi temel nitelikleri olan yeni bir devlet inşa edilmelidir… Düzeni değiştirerek, Devleti ayakta tutamayız. Hem düzeni hem de devletin kendisini yenilemeliyiz… Çağa uygun bir düzen ve çağa uygun bir devlet kurulmalıdır. Eskiyi ne kadar tamir ederseniz ediniz, istediğiniz olumlu neticeyi alamazsınız. Eskiyi onaracağımıza yeniyi almalıyız..

O zaman nasıl bir devlet kurulmalı?

Tam sosyal bir devlet inşa edilmelidir. Hak ve hürriyetlere değer veren; insana hizmeti gaye edinen bir devlet istiyorum..

Bu devlet adil ve adaletli olmalıdır.. Bu devlet imtiyazlı kişilerin değil; halın tümünün devleti olmalıdır..

Bu devlet, herkesi kucaklayan, herkese eşit haklar tanıyan, hiç kimseyi ötekileştirmeyen, etnik kimliklere göre kurallar koymayan; inanç değerlerinin tümüne eşit mesafede olan, adaleti baskı aracı olarak kullanmayan, hak ve hukuk kurallarına bağlı kalan bir devletim olsun, istiyorum..

Bu devlet, varlığı da yokluğu da adil paylaşmayı kesin kurallara bağlayan kurum olsun, diyorum…

Bu devlet; Türk Milleti’nin her alanda yükselmesini, kalkınmasını düşünen bireylerin eğitim yoluyla yetiştirilmesini sağlamalıdır, diyorum..

Bu devlet; hak ve adalet anlayışını her kurumuna temel ilkesi yerleştirsin, istiyorum.. Hiç kimseye haksızlık yapılmasına izin vermeyen kurum ya da kuruluşlara sahip olsun, istiyorum.

Bu gün memleketimizin çekmekte olduğu büyük sıkıntıların en önemli nedeni yaşadığımız haksızlıklar, adaletsizliklerdir… Adalete güven en alt seviyelere inmiştir. Bir ülkede adalet yoksa o ülke kesinlikle yok olur.. Adaletin olmadığı ülkede devlet olur mu? Devlet ayakta kalır mı?

Devlet öyle bir kurum haline getirilmeli ki milletimize zarar veren kinler, düşmanlıklar, kavgalar, sürtüşmeler, çekişmeler meydana gelmesin.. Böyle bir devleti kim istemez ki…

Her zaman benimdir diyebileceğim, her şart altında sahiplenebileceğim bir devletim olsun, istiyorum.. Bu benim hakkım…

Bu ülkede insanca yaşamak isteyen herkesin hakkı kendisine değer veren bir devletinin olması değil midir? Çünkü her şeyin temeli insandır.. İnsanın inanç sahibi olması, ülkü sahibi olması, mal mülk sahibi olması, sağlıklı yaşaması, iyi bir eğitim alması, kendisine, ülkesine, insanlığa hizmet etme donanımına sahip olması ancak kendisine ait bir devletinin olmasıyla mümkündür..

Bana insanca hizmet etmek gayesiyle kurulmuş bir devlet gerekli. Bu devlet adalet temeli üzerine inşa edilirse ancak bana ait olur.. Adaletten uzak bir devletim olsun istemiyorum. İnsanca yaşamamı sağlayamayan bir devletim olsun istemiyorum.

Türk Milleti’nin huzurunu, güven içinde yaşamasını sağlayamayan bir devletim olsun, istemiyorum..

Her alanda, herkese eşit uygulama yapan bir devletim olsun istiyorum..

Haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, gibi gayri insani davranışları sergileyen, insanları korkutan bir devlet istemiyorum..

Bana güven veren; huzur veren, her türlü ihtiyacımı karşılamak için imkan sağlayan bir devletim olsun, istiyorum.. Böyle devlete elbette sahip çıkarım. Bu devletin ayakta kalması ve sonsuza kadar sürmesi için her zorluğa katlanır, her türlü fedakârlığı yaparım..

Beni anlamayan, anlamak istemeyen devlete sahip çıkmam. Millet devletinden korkmamalıdır.. Korkulan kurum devlet değildir..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.