1. YAZARLAR

  2. Halil KONUŞKAN

  3. Gerçek Zululand nerede?
Halil KONUŞKAN

Halil KONUŞKAN

YAD Genel Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Gerçek Zululand nerede?

A+A-

Buşiman ve Hotanto kabileleri Güney Afrika’nın gerçek yerlileridirler. Diğer büyük zenci gruplarına oranla daha geri kalmış topluluklardır. Bunların içinde halen avcı-toplayıcı olarak yaşayanlar mevcuttur. Bantu kabilelerine oranla geri bir sosyolojik aşamada olduklarından dolayı kuzeyden gelen Bantular'a karşı direnememişler çöllere ve ormanların içlerine çekilmişlerdir.

Güney Afrika’ya yerleşen Bantu kabileleri daha sonra kendilerinden daha çok gelişmiş olan beyazların istilaları ile karşılaşmışlar, genellikle Portekizli, Hollandalı ve İngiliz sömürgecilerin egemenliğine girmişlerdir.

Bölgeye en son gelen İngilizler önce Hollandalı (Flaman) asıllı Boerler'i yendikten sonra Güney Afrika Birliği’ni kurup Bantu kabilelerini bu birliğe dahil etmeye çalıştılar.

Ancak, İngilizler kolay teslim olmayan bazı kabilelerle karşılaşmışlardı. Sotho kabilesi İngilizler'i yendi ve bugün Lesohto isminde bağımsız bir ülkeleri var. Daha sonra Swazi kabilesi İngilizler'i yendi ve onların da bugün Swaziland isminde bağımsız bir ülkeleri var.

İki kabilenin aralarındaki coğrafi bölgede yaşayan Zulu kabilesi de İngilizler'i çok uğraştırdı. Ancak sonunda savaşı İngilizler kazandı. Zululand denilen ülkeleri Güney Afrika Birliği’ne bağlandı. Yurtları bugün de Güney Afrika Birliği’nin bir bölümünü oluşturuyor.

Zulular İngilizler'e yenilince bir tepenin yamaçlarına çekilirler ve mızrakları ile kalkanlarına vurup bir ritm tuttururlar. Gittikleri her yerde olduğu gibi Afrika’da da yanlarında yerli işbirlikçileri bulunan İngilizler bu işbirlikçiye Zulular'ın ne yaptıklarını sorarlar.

Verilen cevap entesandır; “Sizi savaşı kazandığınız için kutluyorlar.”

İngilizler ile Zulular arasındaki savaşın sona ermesi üzerine yaşanan bu sahne ise Zulular'ın gelişmişlik düzeylerini de gösteriyordu. Nitekim daha sonra İngilizler onlara saygılı davrandılar.

Bilindiği gibi Afrika’da, özellikle Orta ve Güney Afrika’da yamyamlık yani insan eti yeme gibi bir beslenme alışkanlığı vardır.  Beyazlarla karşılaşınca önce Sotho’lar daha sonra diğer Bantu kabileleri tek tek bu alışkanlıklarından vazgeçtiler.

Düşünebiliyor musunuz? Geçmişinde yamyamlık olan bir kabile bile kazananı törenle tebrik ederken, bırakın kaybettiğini kabul etmeyi, bırakın kazananı kutlamayı, kazana her türlü hakareti yapanlar, iftiraları havalarda uçuşanlar için ne denilebilir?

Acaba gerçek Zululand Güney Afrika’da mı, yoksa 21. yüzyılda küçük Asya’da yaşayan bazılarının beyinlerinin görünmez koridorlarının, önyargılarının, insafsız menfaatlerinin, ahlaksızlık düzeylerinin içinde mi saklı?

Yoksa insan eti yemekle mi, gerçek anlamda yamyam olunur, Müslüman kardeşinin çiğ etini yemekle mi?

Ne dersiniz? Acaba gerçek Zululand nerededir, gerçek yamyamlık nedir?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum