1. YAZARLAR

  2. Yalçın ERDEBİL

  3. Erken seçim olacak!
Yalçın ERDEBİL

Yalçın ERDEBİL

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Erken seçim olacak!

A+A-

Cumhur İttifakı ortakları ısrarla, erken seçim olmayacağını dile getiriyorlar. Seçimlerin 2023 yılının Haziran ayında yapılacağını iddia ediyorlar.

Ben de diyorum ki; seçimler 2023 yılının haziran ayından önce olacak! 2021'in Kasım ayı yada 2022'nin Haziran ayı seçim için öngördüğüm tarihler.

Bir gün, ortada önemli bir gündem yokken, birdenbire küçük ortak seçime gidelim diyecek ve apar topar seçime gidilecek. İktidar muhalefete yeterli zamanı vermemek için, bir baskın seçim yapmayı tercih edecektir.

Daha önce oldu mu, oldu.

Bence yine aynı yol tercih edilecek!

İktidar, seçimi kazanmak için türlü türlü yollara başvuracak gibi görünüyor. Çünkü bu halleri ile seçime giderlerse kaybedeceklerini biliyorlar.

İlk başvuracakları yol, millet ittifakını bölmek için İYİ partiyi ittifaka dahil etme çabası olacak. Bunu başarmak için yeni bir ortak düşman icat edilecektir. Çalışmaların çoktan başladığını tahmin ediyorum. Bulunacak ortak düşman sayesinde İYİ Parti tabanının ikna edilmesine çalışılacak gibi!

Tutar mı, tutmaz mı, parti tabanı yeterince destek verir mi? Bunu zamanla göreceğiz.

İYİ Parti, iktidarın arzu etmemesine rağmen millet ittifakına devam etmeye karar verirse, iktidar varlığını sürdürmek için yeni yollar arayacaktır.

Bu yollardan birisi de, Millet İttifakı'nı yıpratmak için medya gücünü sonuna kadar kullanarak karalama kampanyaları yapmak olacaktır.

Ayrıca Millet İttifakı'na ait belediyelerle ilgili karalama kampanyaları da düzenlenecektir.

Hatta görevden almaların da olabileceğini, düşünüyorum. Başta İstanbul olmak üzere!

Millet İttifakı'nı yıpratma çalışmalarına, CHP ile İYİ Parti içindeki parti üst yönetimine muhalif olanların ve söz konusu partilerden şu yada bu şekilde ayrılan kişilerin de dahil edileceğini düşünüyorum.

Benim nacizane beklentim; millet ittifakının devam etmesidir. Milletimizin geleceği için tek çıkış yolunun şu an için bunun olduğuna inanıyorum. Gelecekte farklı alternatifler ortaya çıkarsa, elbette yeniden değerlendirebiliriz.

Erken seçim mutlaka olacak dedim ya!

Buna göre; hemen CHP ile İYİ Parti, ittifakı genişletme çalışmalarına vakit geçirmeden başlamalıdırlar. Demokrat Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi vb.ile birlikte, yeni bir seçim işbirliği protokolü hazırlanmalı ve belirlenen ilkeler en kısa zamanda kamuoyuna açıklanmalıdır.

Cumhurbaşkanı adaylığı için eğer mümkün olabilirse tek aday üzerinde anlaşmakta yarar olduğunu düşünüyorum. Üzerinde en kolay uzlaşılabilecek kişinin de, Mansur Yavaş beyin olabileceğini öngörüyorum.

Eğer Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına ortak aday olarak Mansur bey çıkarılabilirse seçim ikinci turda kesin hatta, birinci turda bile kazanılabilir!

Tabii ki, bu benim tahminim. Katılıp katılmamakta tüm dostlarım özgürdür. Farklı alternatif düşünceler de ileri sürülebilir.

Sonuç olarak; iddia ediyorum ki, seçimler normal zamanından önce baskın seçim olarak gerçekleşecektir.

Bu nedenle millet ittifakı, seçimler her an olabilecekmiş gibi hazırlıklarını yapmalıdır. Özellikle milletin geçim derdine yönelik projeler geliştirerek, kamuoyunun önüne çıkılmalıdır. Unutulmaması gereken iktidarın yumuşak karnı ekonomidir. Millet İttifakı olarak taktik, iktidarın gündemi oluşturma çabalarından uzak durmak ve gündemi sürekli olarak ekonomik meseleler üzerinde yoğunlaştırmaya çalışmak olmalıdır.

Eğer, millet ittifakı hata yapmaz ise, yapılacak seçimi kazanacaktır.

Aksi halde; yapılacak hatalarla kaybedilen seçimin faturası Millet İttifakı partileri için çok ağır olacaktır.

Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.