1. YAZARLAR

  2. Nazım PEKER

  3. Ekonomik iyileşme tabana yayılacakmış!
Nazım PEKER

Nazım PEKER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomik iyileşme tabana yayılacakmış!

A+A-

Ülkeyi yönetenler, itibardan vazgeçmiyorlar.

Ülkeyi yönetenler lüksten, gösterişten vazgeçmiyorlar.

Saraylar, uçak filoları, yatlar, deniz kıyısında 350 odalı katlar, Van gölü kıyısında 1071 metrekarelik göstermelik saraylar. Bakanların, belediye başkanlarının, vali beylerin, kaymakam beylerin, müftü efendilerin altlarında kurşun geçirmez ultra lüks milyon liralık Mecedes-Audi, BMW'ler.

Neymiş? İtibardan taviz olmazmış. Sizin itibarınıza...

Maksat ekonomiyi, tasarruf önlemleriyle düzeltmekse önce siz önden buyursanız ya! O ultra lüks otomobillerden inseniz, Türk insanın bindiği araçlara binseniz, lüks bina ve şatafatlı koltuklardan, yataklardan kalksanız

Ekonomi bozulmuş ve tulumbada su kalmamış olacak ki, damat bakan üç ayda bir ekonomik düzeltme paketi açıklar ve sık sık, “Ekonomi de tahminlerin üzerinde bir toparlanma gözledik” masalını anlatır. “Yetmez ama EVET” diyenler ise bu masalla, “İyileşiyor muşuz, göle su gelecekmiş” diye avuntuyla uyutulurlar.

Son düzenlemeler gösterdi ki, ekonomide bıçak kemiğe dayanmak üzere. Geçinemeyen emeklinin üç kuruşuna göz dikilmiş.

Neymiş efendim ekonomik düzelme yakında tabana da yayılacakmış! Sevsinler emi!

Emeklilere verilen iki bayram ikramiyesi kaldırılacak ya da düzenlenecekmiş.

Emeklinin ilaç katkı ve muayene katkı payları artırılacakmış,

Emeklilerin çok yüksek, dünya ortalamasının (!) üzerindeki maaşlarından yüzde 5 kesinti yapılacakmış.

50 yaşın altında kalan dul eşe emekli maaşı bağlanmayacakmış.

Nasıl ekonomi uçuyor, düzelme başlamışmış değil mi?

Hani ekonomiden anlayan, “Her ekonomik sıkıntının başı FAİZ.  Faizler düşerse ekonomi düzelir” diyen muhterem. Ne oldu? Döviz, altın aldı başını gidiyor, zamlar patladı, pahalılık tavan yaptı. Geleneğinde patatesi, soğanı çuvalla alan bu asil millet, bunları bile tane ile alır hale geldi, devri iktidarınızda.

Ekonomide başlayan iyileşme, tabana yayılıyor ha?

Devletin kasasından kör kuruş çıkmayacak” propagandası ile yaptırılan geçiş-uçuş-hasta garantili otoyollara, köprülere, tünellere, şehir hastanelerine, havaalanlarına devletin kasasından milyarlar ödeyen anlayış, ekonomideki düzelme bu mudur?

Ne olur gölge etmeseniz!

Benzin, mazot, elektrik, doğalgaz, su faturalarını ödeyemeyen, borçları yüzünden boşanan, intihar eden, okulunu bırakan insanları görmüyor, duymuyor musunuz?

On milyon Suriyeli'ye bakmak Türk milletinin kaderi mi, alın yazısı mı?

Kayalı Park'da oturan emeklilerden birinin dediği gibi, “Beyim herkes devletten haksız olarak aldığını yerine koysa ekonomi düzelir.”

2019’da 2 milyon 500 bin iş istihdamı (!) sağlanmıştı. Bu yıl da sanırım 5 milyon istihdam sağlanır. (Kaynak: Maliye ve Hazine Bakanı. B. Albayrak)

Esen kalınız.            

Not: 1-Bu yazı FOX TV’nin ele geçirdiği Maliye Bakanlığı'nın SGK’undan istediği "Tasarruf tedbirleri ne olmalı?” isteğine verilen cevap yazısı üzerine yazıldı. Eğer kamuoyu baskısından çekinmezlerse bunlar uygulanacakmış.

2- Bu yazı 28.02.2020’de yazılmıştır. Şimdi de Coronavirüs salgını var. İşler hepten karıştı. Devlete beklenmeyen bir mali yük daha çıktı. Bakalım ne olacak. İnşallah iyi olur...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.