1. YAZARLAR

  2. Ruhittin SÖNMEZ

  3. Devlet adamlarının cinsel skandalları...
Ruhittin SÖNMEZ

Ruhittin SÖNMEZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Devlet adamlarının cinsel skandalları...

A+A-

Hem dünya tarihinde ve hem de Türkiye tarihinde devlet adamları, siyasiler ve ünlülerin cinsel skandalları hep var oldu, olmaya da devam ediyor.

Bunların çoğundan bizim haberimiz olmuyor fakat bazı kişiler bu konularda çok fazla bilgiye sahip olabiliyor.

Ünlü psikiyatrist rahmetli Prof. Dr. Ayhan Songar bir sohbetimizde, “İstanbul’da yaşayan ünlülerin özel hayatlarına dair bildiklerimi açıklayabilsem duyduklarınıza inanamazsınız” demişti. (Hekim olarak vakıf olduğu bilgileri açıklayamazdı.)

Geçmişte İstanbul Belediye Başkanlığı ve Valilik yapmış çok ünlü bir şahsın bahçıvanı ile homoseksüel ilişkisine dair anlattığı bir olay fıkra gibi idi.

Cinsel tercihleri veya yasal olmayan cinsel ilişkileri açığa çıkanların bir kısmının siyasi hayatı biterken, bazıları bu badireleri zorlanarak da olsa atlatabiliyor.

Bu tür özel bilgilere sahip olanların sadece psikiyatristler olmadığı, “suç örgütü lideri” denilen kişilerin de bu bilgilere vakıf olduğu anlaşılıyor. Sedat Peker’in tivitlerinde “psikiyatrist” unvanını kullanmaya başlaması tesadüf olmasa gerek. 

*  *  *

BILL CLINTON

1998’de, ABD E. Başkanı Bill Clinton’un, Oval Ofis’te genç stajyer Monica Lewinsky ile aşk yaşadığı ortaya çıktı. Önce iddiaları reddetse de sonradan ilişkisini itiraf etti. “İlişkisini yalan söyleyerek gizlemekten” suçlandı. ABD senatosunda yapılan yargılamada, tüm halktan özür diledi. ABD tarihinin en başarılı Başkanlarından biri olan Bill Clinton kamuoyuna saçılan bilgilerle rezil oldu. Fakat Başkanlık görevine devam edebildi.

Fransa’da Sarkozy’nin, İtalya’da Berlusconi’nin eşlerini aldattıkları açığa çıktı. Fakat bu toplumlar bu tür ilişkilere daha toleranslı olduğu için siyasi hayatları pek etkilenmedi.

*  *  *

ADNAN MENDERES

Adnan Menderes’in Başbakan olduğu dönemde kendisinden 25 yaş küçük ve evli olan opera sanatçısı Ayhan Aydan ile ilişkisi Yassıada yargılamalarında tutanaklara geçti. 

Ancak bana göre en affedilmez ilişkisi, dönemin İstanbul İl Emniyet Müdür Vekilinin eşi, “erotik roman yazarı” Suna Sözen ile olanıydı. İlişkileri başladığında Menderes 62, Suzan Sözen 32 yaşındaydı… Emrindeki Emniyet Müdürünü göreve gönderip, karısı ile O’nun evinde birlikte olması ahlaki değerlerin en rezil şekilde çiğnenme örneği idi. Hatta iddialara göre Başbakan bazen çat kapı eve gelince Emniyet Müdürü koca bir odaya çekilir, karısı ile Menderes’i baş başa bırakırmış.

Bu konuda yazılanlara hiç kimse “iftiradır, böyle bir şey olmadı” diyemedi. Ocak ayında kaybettiğimiz duayen gazeteci Tanju Cılızoğlu ile bir sohbetimizde bu konu gündeme gelince; “Ben o sıralarda genç bir muhabirdim. İstanbul Emniyet Müdürünün Teşvikiye’deki evinin önünde çok nöbet tuttum. Başbakan Menderes’in eve giriş ve çıkışını defalarca gördüm” demişti. Adnan Menderes Yassıada’da yargılanırken Suna Sözen ifadelerinde Menderes’le ilişkilerine dair geniş bilgiler verdi.

Menderes’in bu ilişkilerini öğrenen CHP’nin yetkilileri bir dosya halinde İsmet Paşa’ya sunarlar. “Efendim, siyasi kampanyamızda kullanalım” teklifini, CHP lideri İsmet İnönü “Bu O’nun özel hayatıdır” diyerek reddeder.

*  *  *

HASAN FEHMİ GÜNEŞ

Dönemin İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, 1979 yılında şarkıcı Aynur Aydan'ın Beşiktaş'taki evine girerken, objektiflere yakalandı. Evli olan Hasan Fehmi Güneş, bu ilişkinin ortaya çıkması nedeniyle bakanlık görevinden istifa etti.

*  *  *

ALDATILAN EŞ OLMASA İSKİ SKANDALINI ÖĞRENEMEYECEKTİK

1990'lı yılların başlarında İstanbul susuzlukla boğuşuyordu. İstanbul'un içme suyu temin etmekle görevli kurumu İSKİ'nin Genel Müdürü Ergun Göknel'in, kurumun ihalelerinde yolsuzluklar yaptığı ortaya çıktı. Yolsuzlukları ortaya çıkaran ise eşi Nurdan Erbuğ’du. Çünkü eşinin kendisini, sekreteri Feray Işık ile, aldattığını öğrenmişti.

*  *  *

DENİZ BAYKAL

Dönemin CHP lideri Deniz Baykal, internet yoluyla yayılan, gizli kamera ile tespit edilmiş uygunsuz görüntüleri ile gündeme geldi. Baykal "komplo" dedi ancak 10 Mayıs 2010'da genel başkanlık görevinden istifa etti.

Başbakan ve AKP Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan mitinglerde bu olayı tepe tepe kullandı. “Bu O’nun özel hayatıdır” diye eleştirenlere de mitinglerde haykırarak cevap verdi:  

"Kendi eşiyle değil ya! Bu özel değil, bu genel geneeel! Bu genel bir ahlaksızlıktır başka bir şey değil."

*  *  *

10 MHP’Lİ YÖNETİCİ

Bir başka seks kaseti olayı da 2011 genel seçimine sadece birkaç hafta kala patlak verdi. Uygunsuz görüntülerle yapılan şantaj 10 MHP üst düzey yöneticisinin istifasına yol açtı. İstifa eden yöneticiler 12 Haziran 2011’de yapılacak olan seçimlerdeki milletvekili adaylıklarından da çekildiler.

*  *  *

YETER Kİ ÖZEL HAYAT DEVLET VE SİYASETİ ETKİLEMESİN

Siyasiler, devlet adamları ve üst düzey bürokratlar da insan. Bunların içinde de özel hayatında aldatma, çapkınlık ve hatta cinsel sapkınlık gibi olayların içinde olanlar olabiliyor.

Ancak bu kesimin “sadakatsizliği” bizim gibi birçok toplumda hoş karşılanmıyor. 

Bazı toplumlar bunları “eşine verdiği sadakat sözünü tutmayan milletine verdiği sözü de tutmaz” diye değerlendiriyor. 

Bazıları eşine ve topluma “yalan söyleyen devlet adamını güvenilmez” buluyor.

Bazıları da dini ve ahlaki değerlerine aykırı buluyor.

Ancak nefsine kapılarak gayrimeşru ilişkilere giren bu insanlar, ilişkileri deşifre olunca şantaja açık hale geliyor. 

Şantaj kasetleri ve diğer deliller ortaya saçılmasın diye en sert şekilde eleştirdikleri rakiplerinin güdümüne girmeye, kendi değerlerine ihanet etmeye başlıyor. Ülkenin aleyhinde olan siyasi karar ve eylemlere destek veriyor. 

Bu yüzden bu tür skandallara “özel hayatıdır” deyip geçemiyoruz.

Bazıları bir milletin kaderini değiştirebilecek kadar ağır sonuçlara sebep olabiliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.