1. YAZARLAR

  2. Eray ERTÜRK

  3. Çocuklar spor yapsın mı?
Eray ERTÜRK

Eray ERTÜRK

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklar spor yapsın mı?

A+A-

Neden mi bu soru?

'Her yerden sıkıştırılmış, bunaltılmış, nefes almasına imkân verilmeyen, teknoloji bağımlılığından ve test çözmeyi marifet sanan eğitim sisteminin imalatı olan hatalı üretimle yetiştirilmiş (!) bir gençlik mi istiyoruz?' diye düşünmeden edemiyorum.

Bu kurulan sistem gençlere kumpas gibi geliyor bana... Okullardaki derslik sayısında (yani betonlaşmada) hatırı sayılır bir başarıyı yakalayan iktidarımızın, bu mektepler için spor ve sanat amaçlı salonları neden yeterince yapmadığını sorguluyorum!

Spor ve sanat ile yaratıcılıkları geliştirilmeyen çocuklar orjinal fikirlerle birtakım buluşlara omza atabilir mi?

Başkent'de bile Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nün tesisleri dökülüyor. 30 Katlı lüzumsuz devlet binalarına kaynak ayıranlar, çocuklarımıza hareket ve spor alanı bırakmıyor.

Halı sahanın paralı olduğu tek ülkeyiz. Avrupa'da, hatta hatta Afrika'da da top oynamak bedavadır.

Anıttepe Spor Tesislerinin bozuk zemininde sakatlanan çocuklar, yapay çime güneş ışığı vurdukça çıkan kanserojen petrol türevi havayı soluyarak resmî karşılaşmalar  yapıyor. Böyle bir zemin üzerinde koşarak ciğerlerine bu havayı çeksinler mi bu çocuklar?

Rahmetli İlhan Cavcav'ın talimatıyla Gençlerbirliği Tesisleri'nin  zemininden çıkan 'çıkma' malzemeyi İl Müdürlüğü'nün Anıttepe Tesisleri'ne döşeyeli kaç yıl oldu? Eskidi kardeşim o zemin eskidi! Düşünün bugünün merhumu İlhan Cavcav sağ idi o zamanlar.

Gençlerimizi koruyun! Hep gençler mi sizi koruyacak?

Sayın devletin başı, sporculara başarı dilemekle olmuyor. Başkent'in göbeğindeki tesisin haline bir bakın.

Beton bina için devletin olmayan kaynaklarına bitmez tükenmez yatırım yapıyorsunuz. Gençlere biraz emek vermek için harcayacağınız para betona harcanan paradan daha mı çok? Madde bağımlılığına karşı mücadele etme niyetiniz var mı sizin? Boş tarla da bırakmadınız ki çocuklar topu orada oynasın diyelim.

Cumhurbaşkanı eski futbolcu ama altyapıya ve spora hiç desteği yok diyorlar haberiniz olsun...

Not: Mansur Yavaş Bey'den de Melih Gökçek döneminde başlayan bir uygulamaya son vermesini bekliyorum. Halkın park ve oyun alanları halı sahaya dönüştürülerek rant arenası haline getirildi. Örneğin Gökkuşağı Koşu Yolu Parkı (Konya Yolu kenarında) 4-5 kez el değiştirilmesine rağmen, sanırım kitabına uydurmayı başaramadıkları için, halı saha olarak bile tam faaliyet gösteremiyor. Oysa halka ait bir spor alanıydı orası... Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu tesisi çürütmeden asma kilidini açıp halkın hizmetine yeniden sunmalı, yani asıl sahiplerine geri vermelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.