1. YAZARLAR

  2. Yalçın ERDEBİL

  3. "Bunu da dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız!"
Yalçın ERDEBİL

Yalçın ERDEBİL

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

"Bunu da dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız!"

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek öğretim Akademik Yıl Açılış töreninde konuştu. Erdoğan, "Herkes üniversiteyi bitirdiği zaman iş sahibi olacak diye de bir şey yok. Bunu dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız" dedi. 

Sayın Cumhurbaşkanı, her üniversite mezunu hemen iş sahibi olamayabilir. Ancak; siz onların zaman içinde iş sahibi olabilmelerini sağlamak için, gerekli ortamı sağlamakla yükümlüsünüz. Bakın Anayasamızın 49. Maddesi bu konuda ne diyor?

MADDE 49- Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. (Değişik: 3/10/2001-4709/19 md.) Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.

Sayın Cumhurbaşkanı, Anayasanın 49. maddesi size diyor ki; çalışanların hayat seviyeleri yükseltmek için, çalışanları ve işsizleri korumak için, işsizliği önlemeye elverişli bir ekonomik bir ortam yaratmak için gerekli tedbirleri al.

Sayın Cumhurbaşkanı, ben alınması gereken tedbirleri zamanında aldığınız kanaatinde değilim. Ekonomik ortamın iyi olması için; üretim ekonomisine geçilmesi gerekir. Üretime dönük yatırım yapılması gerekir. Yatırımcının teşvik edilmesi, desteklenmesi ve gelecek yabancı sermayenin ülkeye güven duyması gerekir. Hükümetinizin bu konuda başarılı olduğunuzu düşünmüyorum. Acı ama, ekonomi yönetiminde başarısızsınız sayın Cumhurbaşkanım.

Şimdi sizlere soruyorum; Vatandaşlarına hitaben, 'Üniversiteyi bitiren herkes iş sahibi olacak diye bir şey yok' diyen başka bir devlet ya da hükümet başkanı dünyanın neresinde var?

***

İYİ Parti Gurup Başkan Vekili sayın Lütfü Türkkan'ın son çıkışıyla iyice ortaya çıktı ki, CHP ile yapılan Millet İttifakı dağılabilir. Hatta gelecekte AKP ile bile ittifak yapılabileceği de konuşulmaya başlandı bile. Benim düşünceme göre İYİ Parti kuruluş nedenlerini ve hedeflerini tekrar gözden geçirmelidir. Partinin temeline, kendi elleriyle dinamit koymamalıdır.. İlla ki, 'Millet İttifakı'nda kalınmalıdır' demiyorum ancak; AKP ile yapılacak bir ittifakın da partinin tabanını rahatsız edeceği, hatta partiyi bitireceğini öngördüğümü söylemek istiyorum. MHP'nin yaptığını yapacaksak, niye İYİ Parti'yi kurduk ki?

CHP, Demokrat Parti, Saadet Partisi ile HDP hariç diğer muhalefet partileriyle, ittifak yapılabilir. Şayet anlaşma sağlanamıyorsa, İYİ Parti aslanlar gibi tek başına seçimlere katılmalıdır.

Aksi olur da, AKP ile ittifak yapılırsa ben ve benim gibi düşünen insanlarla yolunuz ayrılır.

Benden hatırlatması...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.